Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Hogyan szabályos, ez a szituác...

Hogyan szabályos, ez a szituáció (előzés, majd vissza kapásból lent)?

Figyelt kérdés

Üdv


Szitu :

Látok egy kamiont az út szélén ami mondjuk picit belóg ,legyen csak pár centi,de én biztosra akarok menni,és átlépem a felezővonalat,kitéve az indexet,h átmegyek.Nincs a kocsi teljesen a másik sávban,mondjuk a balos kerék már átért villog a balos index,és én visszaakarok menni az én sávomba kapásból a szembe sávból,ilyenkor visszaindex vagy mivel még nem teljes a sávváltás nem kell index csak kiveszem a balos indexet?


2016. márc. 20. 11:43
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

# 6/10 " Vissza minek?" "- mert kötelező (lenne)."


Akkor szeretném ha megkeresnéd nekem h miért is kötelező!

Ha nem léped át a terelővonalat minimum 50%- al, akkor odafele sem kell indexelned kikerüléskor, így vissza meg pláne nem kötelező. Mint írtam, biztonsági okokból szoktam odafele indexelni, mikor elmegyek abicajos mellett, h lehetőleg a mögöttem jövő is időben észlelhesse, h kikerülök valakit. Meg a szembejövő is felkészülhessen, h a sávjába áthúzok.

2016. márc. 20. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

"29. § Irányváltoztatás, irányjelzés:

(1) Aki járművel irányt változtat (terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi, forgalmi sávot változtat, másik útra bekanyarodik, főútvonalról vagy szilárd burkolatú útról letér stb.) köteles az azonos irányban vagy szemben haladó, irányt nem változtató járműveknek elsőbbséget adni."


"terelővonalat, az úttest szélét vagy képzeletbeli felezővonalát átlépi"

Átlépi! Szó sincs arról, hogy a jármű teljes terjedelmében, vagy "legalább 50%".


Egyébként nem szívesen állnék le veszekedni, mert amint írtam én sem indexelek minden esetben a szabályoknak megfelelően.


Erről talán azok tudnának friss élményeket mesélni, akik most tanulnak vezetni, és pl. kerékpárost előzve bekacsáznak a felezőre, 20-30 centivel lépik csak túl, s onnan térnek vissza sáv közepére.... irányjelzés nélkül a vizsgán ezért meg is buktatják, átlépte a terelőt, a másik sávban közlekedett.

2016. márc. 21. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Indexelni kell.
2016. márc. 21. 07:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
72%

Ne a jogszabályt nézd, hanem azt, hogy a tájékoztatod a körületted lévőket.

Teherautóval megyek éjszaka a pusztában. Előttem jó 500 méterre egy kisteher, ami nemrég előzött meg. Egyszercsak arra lettem figyelmes, hogy bal irányjelző,egy kis kitérés majd jobb irányjelző . Te ebből mire következtetsz? Igen, kivilágítatlan kerékpáros volt az úton. Senki nem volt a kisteher közelében, de nekem ez hasznos infó volt.

2016. márc. 21. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 Beviz Elek ***** válasza:
72%

#14

Erről van szó! Fontos információt közölsz vele vagy nem? Éjszaka a biciklisnél fontos, nappal egy kamion miatt nem, hiszen aki jó látási viszonyok mellett nem látja, annak a jogosítványát el kellene venni.


Bevallom, ha nincsenek közel mögöttem, akkor autópályán, kanyarodásoknál nem indexelek. Ha vannak, akkor idejében kiteszem hogy tudja előre, én bizony lassítani fogok és lekanyarodok, megállok.


Sajnos sok az okostojás aki büszke magára mivel mindig indexel, pedig sok esetben csak kormánymozgást visszajelzőként funkcionál, tehát nem felejtik el hogy merre kezdték tekerni a kormányt.


Gondolok itt olyanra, mikor megyek mögötte, majd a saroktól néhány méterre beletapos a fékbe, majd a kormánytekeréssel párhuzamosan bekapcsolja az indexet. Ügyes vagy, tényleg indexeltél öcsém. Szintúgy, mikor a sarkon várjuk az érkezőt, elsőbbséget adnánk neki (mert kell!), majd hirtelen fékez és lekanyarodik. Már ketten elmehettünk volna, köszi...


Szóval az indexet nem a felezővonalnak mutatjuk, nem a kormánynak hogy lássa merre forog és nem magunknak hogy megnyugodjon a kicsi lelkünk, "ügyesek voltunk", hanem a többi autósnak közlünk vele információt. Ha lényegtelen információ, felőlem ne használd, de ha lényeges akkor használd, és IDEJÉBEN!

2016. márc. 21. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!