Kezdőoldal » Közlekedés » Autók, motorok » Egy kereskedésből használtautó...

Egy kereskedésből használtautót próbálok vásárolni, de lassan halad az ügy. Mit tehetek?

Figyelt kérdés
Nagyjából 2 hete megegyeztem egy eladóval, ott hagytam a foglalót az autóra (külföldi). A megállapodás szerint ő elvégzi a papírmunkát, illetve volt néhány dolog az autón amit még megcsináltat. (Még csak a foglalót tettem le) Múlthétre beszéltük meg, hogy mehetek az autóért, de folyamatosan halogat, hogy nem tudta még megcsináltatni az autót, a papírmunka kb még kész sincs... Ismét 1 hét türelmet kért... Foglaló lerakása után mennyi ideig vagyok köteles várni? Szívem szerint inkább elengedném már ezt az autót, mert túl sok időbe telik, nekem viszont már kellene. Ennyi idő alatt találtam volna már másikat, viszont a foglalót nem szeretném elbukni. Ilyen helyzetekre milyen jogszabályok vannak?
aug. 21. 16:11
 1/10 anonim ***** válasza:
33%
Az autók honosításos műszakija sajnos hosszú ideig is eltarthat, lásd becsületesnepper NKH-s videói erről szólnak. Csak a megyei jogú városokban lévő NKH telepeken lehet vizsgáztatni, az internetes időpontfoglalás katasztrófális.
aug. 21. 16:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

Valami suskus van...ha a foglalóról van papírod, akkor kérd vissza, és tipli, mert valamivel szopatnak..például rossz az autó.


ha nem kaptál semmi okmányt a pénzről, akkor szopórolleren állsz...biztos, ami biztos, ballagj be a legközelebbi kapitányságra.

aug. 21. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
0%

Külföldi autót nem mindig egyszerű és gyors lepapíroztatni, amik többsége nem rajta múlik, 2 hét még teljesen reálisan hangzik, szóval egyelőre én semmiképpen sem feltételeznék róla rosszat. Elővettem gyorsan én is a papírjaimat, mert enyémet is kereskedő hozatta be és honosíttatta, az enyémet január 10-én hozták át a határon és január 28-án ért a papírozás végére (2022-ben). Persze ez nem magyarázat arra, hogy sokkal kevesebb időt ígért, hiszen kereskedőként tisztában kéne lennie az ügymenettel, de ettől még továbbra is azt mondom, hogy jelen pillanatban, 2 hét elteltével még nem törnél pálcát fölötte.


A foglalót csak úgy odaadtad neki, vagy írtatok normális szerződést róla? Aláírásokkal, pecsétekkel? Remélem az utóbbi a helyzet, máskülönben rögtön megváltozik a helyzet, papír nélkül jó eséllyel bukod a pénzt. De ha van papír, akkor nagyon aggódnod nem kell. A törvény értelmében ha nem jön létre a foglaló után az eladás az eladó hibájából, akkor kétszeresen kell visszafizetnie. Szóval vagy autót kapsz, vagy a foglaló értéke üti a markodat, egyik sem rossz opció, max egy kicsit idegesítő.


Törvényi határidő tudtommal amúgy nincs. Ez a határidő a felektől függ. Az én foglalós papíromra például rá van írva, hogy meddig kell az adásvételi szerződésnek megköttetnie.

aug. 21. 16:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
Minden le van papírozva, a foglaló ténye és összege is.
aug. 21. 16:49
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

#2 "ha a foglalóról van papírod, akkor kérd vissza"


Nem kérheti vissza, mert ez a vevő vásárlástól való elállásának minősülne, azaz törvényileg nem jár neki vissza.


Ahhoz, hogy a foglalót visszakapja (kétszeresen), ahhoz két dolog közül az egyiknek kell megtörténni:


1. A szerződésben foglalt határidőig az eladó nem adta át az autót a vevőnek.


2. Amennyiben nincs határidő a papíron, úgy hagyni kell az eladónak annyi időt, amennyi idő kétségkívül elégséges az adásvétel létrejöttéhez. Én ezt 1 hónapnak mondanám, a már említett finoman szólva nehézkes (vagy mondjuk ki kerekperec: SZAR) NKH ügyintézés miatt. 1 hónap után már jogosan mondhatná a vevő, hogy az eladás meghiúsult és kártérítés illeti, de 2 hét kevés.


Azzal az indokkal nem lehet elállni a vásárlástól, hogy most már nem szimpatikus az eladó. Sőt, az eladó kötelezheti a vásárlót arra, hogy tegyen eleget a vásárlásnak. Akármelyik fél akarja felbontani az adásvételi szándékot, a másik félnek joga van azt mondani, hogy "oké, bontsuk fel" és akkor a törvényben leírtak szerint kerül kiosztásra a foglaló sorsa, de mondhatja azt is a másik fél, hogy "nem, a szerződés az szerződés, alá lett írva, eleget kell tenni a kötelezettségnek". Tehát a vásárló semmiképpen sem állhat el ettől, mert abba nagyot bukna. Innentől vagy megveszi az autót, ha elkészül minden, vagy meg kell várni a határidőt, amikor jog szerint felbontásra kerül a foglalói szerződés. Csak ez a két opció van.

aug. 21. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Ok. Akkor várj.
aug. 21. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
#5 Erről így nem is tudtam, az komoly, így sok ember keze meg van kötve akkor.
aug. 21. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

#7 "sok ember keze meg van kötve"


Hát erről szól egy szerződés, nem? :D Hogy a feleknek meg legyen kötve a kezük és ne csinálhassanak kényük-kedvük szerint bizonyos dolgokat.

aug. 21. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Sajnos még mindig nem tudtam átvenni az autót, és még mindig nincs pontos dátum, hogy mikor mehetek érte, csak hitegetve vagyok, hogy jövőhéten már biztosan... érdemes lenne mostmár ügyvédhez fordulnom?
szept. 3. 19:56
 10/10 anonim ***** válasza:

Hát most már érdemes elkezdeni lépéseket tenni, az biztos.


Első körben, ha ez még nem történt meg, akkor lebegtesd meg a szeme előtt a jogi lépéseket. Mondd meg kerekperec, hogy elég volt a halogatásból, ott rögtön adja vissza a foglalót és tépjétek szét a papírt, ellenkező esetben jogi kereteken belül lesz intézve, de akkor duplán kell visszafizetnie. Döntse el, hogy melyiket választja.

szept. 3. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!