A terhesseg hanyadik hetetol van befolyassal a babara az anya eletmodja?
Ugy ertem hogy van aki terhes de nem tudja es igy cigizik es fogyaszt alkoholt. Ugy hallottam hogy az elso hetekben ez meg nem befolyasol.
En csak abban vagyok erintett hogy sajnos nem fogyasztok sok zoldseget meg gyumolcsot szoval sok vitamint nem viszek amin tudom valtoztatnom. Attol tartok ha egyszer terhes leszek es mig nem tudom meg addig ez karosan hat a babara.
Az első bő 1 hét kb annyiban nem számít, hogy míg nem történik meg a beágyazódás, addig nincs kapcsolat a baba és az anya szervezete között, de a beágyazódástól az anya véréből szívja ki a tápanyagot a baba közvetlenül, míg ki nem fejlődik a placenta (tehát nem úgy működik, mint egy kis tojás aminek x ideig meg van mindene). Ezután nyilván a köldökzsinóron keresztül vesz magához mindent a baba, ami szintén nem szűr ki minden káros behatást.
Szóval ez az első átmeneti időszak is kb addig tart, míg a teszt nem válik pozitívvá. Nem egy hosszú idő. Nem véletlenül folyik a csapból is az, hogy már babatervezéskor életmódot kell váltani ha valaki olyan életet él.
Egyébként ne aggódj a vitaminok miatt. A baba ebből a szempontból parazitának számít, tehát a gazdaszervezet (jelen esetben az anya) egészsége árán is elszív mindent amire szüksége van. A terhesvitaminok is valójában az anyának vannak, nem feltétlenül a babának. Nem véletlen, hogy vannak nők akiknek a terhesség során rohad ki az összes foga, vagy hullik a haja, lesz ekzémás stb.
Emiatt ne aggódj egy kicsit kevesebb vitamin nem fog ártani neki, én sem tudtam meg időben, de onnantól odafigyeltem.
Egy cikk erről:
Mire a kismama tudomást szerez a kb. 4 hetes terhességéről, a magzat már rohamos fejlődésen megy át. A 3. hétre az embrió megérkezik a méhüregbe és beágyazódik (ez enyhe vérzéssel is járhat), a 4. hétben pedig az idegrendszer fejlődése is elindul, és elkezd kialakulni a gerincoszlop.
Az 5. héten a magzat középső csíralemezéből kialakul a szíve, amely még nem dobog, de a szívcső már megjelenik. A középső csíralemezből alakulnak ki később a csontok, a vese és a szaporítószervek, míg a külső rétegből az idegrendszer, a belsőből pedig a húgyhólyag, a máj, a hasnyálmirigy és a bélrendszer.
Az 5. hét környékén elkezd a szervezet progeszteront termelni, ami egyfelől megakadályozza a méh összehúzódását, ezzel együtt azonban sajnos felboríthatja az emésztést is, és émelygést okozhat.
A beágyazódás utáni 7-12. naptól a legtöbb otthoni teszt is kimutatja a terhességet. Sok kismama ettől a pillanattól kezd el valamilyen terhesvitamint szedni, illetve jobban odafigyelni a táplálkozására.
Pedig a szülők az élet első 1000 napjában tehetik a legtöbbet gyermekük egészségéért, így a kismamáknak már a babatervezés időszakától fontos odafigyelni a tudatos táplálkozásra, és a hirtelen, gyors súlygyarapodás elkerülésére.
A TERHESSÉG ELŐTTI ÉS ALATTI VITAMINPÓTLÁS ELENGEDHETETLEN
A vitaminraktárakat már a babatervezés során érdemes feltölteni, amellyel többek között a velőcsőzáródási rendellenességek (nyitott gerinc) kockázata is csökkenthető. A velőcső ugyanis a terhesség 6. hetére már kialakul, ezért fontos, hogy a babatervezés időszakában is ügyeljen a leendő kismama a megfelelő folsavbevitelre (min. 300 µg/nap, majd a terhesség idején 550 µg/nap)2.
A babatervezés fontos része az ideális D-vitamin-szint elérése is, melynek fenntartásához a 12. hétig legalább napi 2000 NE3 D-vitamin-bevitel javasolt.
A folsav és a D-vitamin mellett a jód, a vas, a magnézium, a B6-, a B12- és a C-vitamin, valamint a cink megfelelő mennyiségéről is gondoskodni kell.
A 6 hetes magzat 10-12 mm, a hetedik hétre pedig kialakulnak a kezdetleges légutak és az emésztőrendszer, valamint megjelennek a karok és a lábak. Az agy is rohamos fejlődésnek indul: a kezdetleges agyhullámok már a 8. hét után érzékelhetők, ezért fontos, hogy a fejlődésben kulcsszerepet játszó omega-3 zsírsavak (pl. DHA) pótlásáról a kismama a kezdetektől gondoskodjon.
A nyolcadik héten már kezdenek jól látható formát ölteni a végtagok, lassan elkülönülnek az ujjak, és kialakulnak a szemhéjak is. A magzat ekkor kb. 2 cm, ami azt jelenti, hogy két hét alatt megduplázta a méretét. Szívében – amely kétszer annyit ver, mint az anyáé – kialakulnak a pitvarok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!