Long protokollnál mennyibe kerülnek a gyógyszerek? Injekciókat csak a hasba vagy izomba is kell szúrni? Nálatok mennyi pete érett meg végül és milyen magas volt az AMH érték?
Tb támogatotton voltam, 300 forintos dobozár volt minden gyógyszerre, ami a kezeléssel szorosan összefüggött.
Amiket nekem kellett szúrni, azt mind hasba kellett.
Az első lombikom rövid protokoll volt, ott csak 5 petesejtem lett, 2 termékenyült meg. 3 naposan kértem vissza, nem sikerült.
A 2. lombik hosszú protokoll volt, 12 petesejtet szívtak le, 10 volt megtermékenyíthető, 7 termékenyült meg, 4 jutott el 5 napos blasztociszta állapotig, 2-t kértem vissza (2 ment fagyasztásra). Terhes lettem, ma vagyok 9 hetes 1 db embrióval.
Az AMH-m elég alacsony volt a koromhoz képest, 1.06. A stimulálóból max dózist kaptam. Túlstimulált lettem, ez volt az első terhességi tünetem, még most is van bennem hasüregi folyadék emiatt.
33N
Szerintem azért röviddel kezdtünk, mert úgy mentem el lombikozni, hogy egyáltalán nem volt 7 hónapja vérzésem (hirtelen nagy fogyás miatt). Hogy legyen ciklusom, fogamzásgátlót kellett szednem, és amikor a 7 napos szünetben megjött a vérzésem, a ciklus 3. napjától indult a rövid protokoll. (A hosszúnál vérzés előtt már elkezdődik az injekciózás, de nálam nem volt biztos, hogy normális időben jön meg, szerintem ezért választotta a doki a rövidet.)
A 2. lombik is eredetileg rövid lett volna, de annak valamelyik később beadandó gyógyszere épp hiánytermék volt, mikor el kellett volna kezdeni a stimulálást, így elhalasztották (jó ideges is voltam emiatt). Két opciót adtak: megvárom a következő vérzést, és akkor remélhetőleg lesz a hiányzó gyógyszerből, vagy az elkezdődött ciklusom második felében elkezdik a hosszú protokollt. Ezt választottam. Látszik is, hogy eredményesebb is lett (mármint konkrétan a petesejtek számára gondolok).
Nekem Pergoveris volt a stimuláló injekcióm, de több féle is van. Ennek a maximális dózisa 450NE, a 2. lombiknál végig ennyit kellett szúrnom. (Az elsőnél az elején 225NE-vel indítottunk, majd közben emelte meg a doki, mivel nem nőttek elég gyorsan a tüszők, és kevesebb is volt, mint amennyit várt. Mondta is, az első lombik sajnos csak ilyen sötétben tapogatózás, mert előre nem tudni, ki hogy reagál a dózisra.)
A lombikot megelőző vizsgálat az egy teljes vérvétel volt nálam, plusz nőgyógyászati vizsgálat, kenetvétellel. A férjemnek spermavizsgálat. Ez csak az első lombiknál volt, a másodiknál még érvényesek voltak (de teljes labort csináltak nekem akkor is).
A long protokollnál az előző ciklus 21. napjától Gonapepyl injekciót kellett szúrnom, napi 1x. (Ez az injekció úgymond kikapcsolja a normál hormonális működést, hogy ne zavarjon bele a stimulációs ciklusba.)
Meg kellett várni a vérzésem. Ezután a ciklus 3. vagy 5. napjától (esetemben az utóbbi volt) a már szúrt Gonapeptyl mellé naponta 1x kellett stimulálót is szúrnom (Pergoveris, 450NE). Ezeket lehet egymás után is, én is így tettem.
A stimuláció hossza attól függ, kinek milyen ütemben nőnek a tüszők. Nekem 14 nap volt a stimuláció, közben többször megnéztek ultrahangon, hogy haladok. Aztán kitűzték a leszívás napját. A leszívás előtt 36 órával kellett beadnom a tüszőrepesztő injekciót (pontosan megadták, melyik nap, hány órakor), kettőt egymás után (a stimulálót és a Gonapeptyt előtte napokban, az előírt módon abba kellett hagynom).
Leszívás napján reggel kellett megjelenni, éhgyomorra. Mindenkinek kijelölték az ágyát a szobákban, át kellett öltözni, utána fekve rákötöttek infúzióra. Mire az lefolyt, lehetett hívásra menni a punkcióra, előtte el kellett menni pisilni.
A branülön keresztül adták be az injekciót, amivel elaltattak a leszívás idejére. Ez az öntudatlanság kb. 10-15 perc. A szobában tértem magamhoz. Utána pihenni kellett, és ha teljesen magunkhoz tértünk, már szabadott enni és inni.
Aztán felöltözhettünk, és kiültünk a rendes váróba, várva, hogy behívjanak név szerint a dokihoz, hogy elmondja, hány petesejtet nyertek.
Aztán mehettünk haza azzal, hogy másik nap a megadott számon lehet érdeklődni, hány petesejt termékenyült meg. A tervezett beültetés 5 napra volt a leszívás után. Otthon ez idő alatt progeszteronkúpot kellett használni napi 2x, reggel és este. Ezzel készítik elő a méhnyálkahártyát a beágyazódásra. Mellette sok folyadék- és fehérjefogyasztást írtak elő a túlstimulálás ellen.
5. nap reggelén fel kellett ismét hívni az intézetet, hogy megtudjam, hány megtermékenyült petesejt jutott
el 5 napos állapotig. Nekem 4 volt. Előre jeleztem, hogy 2-t kérek vissza. Aznap délelőttre mentünk vissza. Először a biológus hívott be név szerint, hogy megmutassa a két beültetésre váró embrió mikroszkópos képét (ezt oda is adták). A másik két embrióm fagyasztásra ment, aminek árát a recepción bejelentkezéskor ki is kellett fizetni (35 ezer, ezt nem állja a tb). A beültetés előtt az orvos megvizsgált, minden rendben van-e a beültetéshez. Nekem volt némi túlstimulációm (folyadék volt a hasüregemben és felduzzadtak a petefészkeim), de annyira nem volt vészes, hogy a beültetést elhalasszák (vannak, akiknél így döntenek az orvosok, ilyenkor fagyasztásra megy a beültetésre szánt embrió is).
Ezután ismét átvittek minket ugyanoda, ahol punkciókor voltunk, megint át kellett öltözni hálóingbe, az ágyon várakozni. Most infúzió nem volt. A beültetés olyan csak, mint egy nőgyógyászati vizsgálat. Annyi, hogy előtte csinálnak egy hüvelyöblítést.
Maga a beültetés egy vékony katéterrel történik, amit a méhbe vezetnek (nem fáj!), és belespriccelik a tartalmát, az embriókat. Utána kerekesszékben áttoltak az ágyhoz, és le kellett feküdni 1-2 órát. (Ők szólnak, mikor lehet menni). Aztán felöltözés, és mindenki megy haza.
A progeszteronkúpot otthon folytatni kellett napi 2x, kímélő életmódot folytatni. Megadták a napját, mikor kell visszamenni tesztre (ez nekem 9 nappal a beültetés után volt, mivel 5 napos embriókról van szó).
Aznap először a laborba kellett menni, leadni a vizeletet, aztán szóltak, ha megvan az eredmény. Ezután az eredménytől függetlenül az orvoshoz kell menni, aki megvizsgál. Nálam a terhesség miatt súlyosbodott a túlstimuláció, így vérhigítót is írt fel az orvos. Normál esetben ez nem kell. Én 7. hétig szúrtam, akkor hematóma miatt leállítottak róla. A progeszteronkúpot a terhesség 12. hetéig kell folytatni.
Hát hosszú lett, de igyekeztem mindent összeszedni. 🙂
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!