Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Oxitocin nélkül tényleg...

Oxitocin nélkül tényleg kevésbé fáj a szülés?

Figyelt kérdés
2010. jan. 23. 21:56
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:
Köszi!
2010. febr. 10. 14:33
 12/14 anonim ***** válasza:
Gratulálok ,jó egészséget . :D
2010. febr. 11. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:

Oxitocin [szerkesztés]

Megtekintett lap (+/-)

A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából.


A cikk/szakasz nem tünteti fel a forrásokat, melyek segítségével készült.

Ez önmagában nem minősíti a tartalmát: az is lehet, hogy minden állítása igaz. Segíts megbízható forrásokat találni, hogy alátámaszthassuk, ami a lapon olvasható!



Az oxitocin (INN: oxytocin) (görög eredetű szó, jelentése gyors szülés) az agyalapi mirigy hátulsó lebenyében tárolódó, a hipotalamuszból érkező hormon. Szabályozza a simaizmok működését, fontos szerepe van a szülés megindításában.

Az oxitocin fehérjetermészetű anyag (peptid), amely sok gerinces élőlény agyalapi mirigyének a hátsó lebenyében található. Emberben ez a hormon a köztiagybeli hipotalamusz révén kerül a vérbe. Szoptató nőknél a szopás hatására szabadul fel így elősegítve a tej kiürülését az emlőből. Szülés alatti felszabadulása méhösszehúzódásokat okoz.

Tartalomjegyzék [elrejtés]

1 Az oxitocin periférikus hatásai

2 Az oxitocin hatása az agyra

3 Oxytocin mint gyógyszer

4 Külső hivatkozás

Az oxitocin periférikus hatásai [szerkesztés]


A vazopresszin hatásához hasonlóan csökkenti a vizeletkiválasztást. Embereknél nagy mennyiségű oxytocin adása ödémát okoz.

Oxytocin szabadul fel orgazmuskor mind a férfiban, mind a nőben. Férfinál az ejakulációt segíti, nőnél méhösszehúzódást okoz.

A várandósság végére a magzati ACTH-leadás stimulálja a magzati kortizolszekréciót, ami gátolja a progeszteron termelődését a placentában. Ennek következtében megszaporodnak a réskapcsolatok, és megnő az oxtocinreceptorok száma az endometriumban és myometriumban. A méh nyúlását érzékelő receptorok idegi úton a hypothalamusba jutva serkentik az oxytocinleadást, amely a méh simaizmának összehúzódását okozza. Az oxytocin az endometriumban prosztaglandinok termelését serkenti, ami aktiválja a myometriumot. Az összehúzódások hatására kinyílik a méhszáj, és a kitolási szakban megszületik a kisbaba.

Szoptatásnál az oxytocin a tejutak kiürülését segíti a simaizom-összehúzó hatásával (és utófájásokat okoz a gyermekágyas időszakban)

Az oxitocin hatása az agyra [szerkesztés]


A véráramba került oxytocin nem jut vissza az agyba az vér-agy gát miatt, azonban úgy sejthető, hogy az oxytocin okozta viselkedésváltozás izgalmi állapotba hozza az oxytocint felszabadító neuronokat.

Az agyban termelődő oxytocin csökkenti a fájdalomérzetet, elsősorban az agyban hatva. (Szüléskor ezért problémás a külső oxytocin bejuttatása az anyai szervezetbe, hiszen az nem fejti ki a fájdalomcsillapító hatást az agyban az agy-vér gát miatt, azonban a szervezet oxytocinszintjét megemelve gátolja a további oxytocintermelést az agyban.)

Az anyai oxytocin felkészíti a magzati agyat a szülésre: a GABA neurotranszmitter megváltoztatja a magzati kortex sejtjeinek működését, és csökkenti a hypoxiás sérülés lehetőségét.

Kötődés: az anyai kötődést segíti.

A közösüléskor felszabaduló oxytocin lehet felelős a monogám kapcsolatokért (férfiakban az oxitocin hatását valamelyest ellensúlyozza a tesztoszteron) Szerelmes embereknek magasabb az oxytocin-szintje.

Az agyvízbe fecskendezett oxytocin spontán erekciót okoz

Autista emberekben alacsonyabb oxytocin-szintet mértek az átlagosnál.

Fokozza a bizalmat és csökkenti a félelemérzetet.

Oxytocin mint gyógyszer [szerkesztés]


Oxytocint intravénásan, vagy a nyálkahártyán keresztül lehet beadni, mivel a bélrendszerben elpusztul. Általában szülésindításra használják, vagy „jó” fájások keltésére. Általában az oxytocin kiváltotta más ergometrinek használatát posztpartum vérzéseknél. Az oxytocin antagonistái: tractocyle (hatóanyag: atosiban) fenyegető vetélésnél használatos. Esetleges mellékhatások: agykérgi vérzés, roham, növeli a pulzusszámot, vérnyomást és arythmiát okoz. Rontja a méh vérllátását, medencefenék haematoma, uterus ruptura, tetániás görcs, postpartum vérzés.

Az oxitocinnak stresszoldó hatása is van.



Ez a wikipediabol van.


Valahol olvastam meg, hogy az oxitocinnal inditott szulesek 50 szazaleka csaszarral vagzodik. Vannak nok akiknek "bejon a cucc".

Amirol egy szulo not sem tajekoztatnak, mielott bekotik a hormont: a "kulso" oxitocin okozhat tobbek kozott magzati szelutest, vagy az anyanal mehrepedest...


Hat igy... azert itt vitatnam az orvos-"tudomany"-t

2010. máj. 19. 12:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:

A 2. valaszolo vagyok!

Gratulalok a babadhoz!

Kozben az en babam is megszuletett, erdekes szules volt, kaptam oxytocint is.

Ugy zajlott, hogy elkezdtem nyilni fajas nelkul, harom napig 3 ujjnyi mehszajjal rohangaltam, a dokim mar elso nap inditani akart, de mivel a babaval minden rendben volt, igy idot kertem, hatha jon o magatol is.

Vegul nem jott, a dokim burkot repesztett. Beindultak szepen a fajasaim, egybol gyorsak voltak es erosek. Egy orat vajudtam igy, amikor a doki valamilyen oknal fogva oxytocint kottetett be. Szerintem sok szukseg nem volt ra, mert igy is eros fajasaim voltak. Magas cseppszammal kaptam egybol.

Most mar tudok osszehasonlitast mondani: nekem nem lettek erosebb fajasaim tole, mint az oxytocin nelkuli elso szulesnel, a fajdalom kb ugyanakkora volt. annyi volt a kulonbseg, hogy az addig rendeszeres eros fajasokat az oxy felboritotta, volt, hogy egymast ertek, volt, hogy hosszabb szunet volt.

Osszessegeben nem sok kulonbseget lattam. Vegul ket ora alatt lezajlott a vajudas kitolassal, meg mindennel egyutt.


Jah, de a kulonbseg: valszeg a sok oxynak koszonhetoen nem vettem eszre, hogy jon a tolofajas. Nem volt atmenet, csak az egyik eros vajudasi fajas utan par masodpercre iszonyatos tolasi inger jott ram, majd jott is egybol a kovetkezo. A doki a folyoson volt, megis csak akkor ert be, amikor mar kint volt a babam feje. Gatmetszes nelkul szultem (az elsot is), de a gyors es eros tolofajasnak koszonhetoen most repedt a mehszajam, kaptam par oltest (igaz, hogy sem az oltest, sem utana nem ereztem semmit, mert elvileg ott nincsenek idegek).

2010. máj. 19. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!