Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Az igaz, hogy azért van...

Az igaz, hogy azért van mostanában ennyi szülés utáni depresszió, mert a médiában nem lehet beszélni az anyaság árnyoldalairól, és nem lehet rá felkészülni?

Figyelt kérdés

Én eddig úgy tudtam, hogy inkább a hormonok, az új helyzet és a kialvatlanság miatt alakulHAT ki a szülés utáni depresszió, de egyáltalán nincs mindenkinél, inkább ez a babyblues.


Ezt egy anonim válaszoló írta Gyakorin, amit a kérdésemben kiírtam.

Kevesebb az olyan anyuka, akinek nincs depressziója?


2023. jún. 18. 18:31
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:
87%

Teljesen egyet èrtek 2 ès 6-tal.


Szerintem a media, mint tv, újságcikkek, interjúk, ismeretterjesztők jobban foglalkoznak a tèmával, mint korábban. Viszont a "socail mediat" , mint Facebook, instagram ha pörgeti az ember, mást sem látni, mint tökèletes anyukákat, tökèletes gyerekkel. Mindenki csak a szèp, tökèletes oldalát mutatja a szülősègnek. Szerintem ezek is nagyon ártalmas ès káros dolgok tudnak lenni annak a rètegnek, akik ezt nèzi (mint pl.èn is :D ). Látens versengès mindenhol,egy egyszerű receptet (hozzátáplálás) nem lehetett úgy elolvasni hogy ne dörgöljèk az orrod alá, hogy valamit szarul csinálsz: " èn amúgy cukor nèlkül csinálok mindent, mert a gyerek úgy is imádja" vagy "ma nem volt időm rendesen főzni ezért összerittyentettem ezt a három fogásos 20 hozzávalós energia ès vitaminbomba egèszsèges agyfejlődèshez nèlkülözhetetlen apróságot"...


Èn mást sem hallottam anyámtól ès kèsőbb az anyósomtól is a tèmában, hogy mennyire nehèz gyereket nevelni. Ha èn merek panaszkodni, egyből megkapom: "hát mi megmondtuk hogy nehèz lesz" vagy a kedvencem : " te akartál anya lenni". Vègülis mindkettő igaz :D

2023. jún. 18. 20:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 A kérdező kommentje:
#10, nem vagyok kismama, hanem sajnos a sok negatív vélemény elrettentett a gyerekvállalástól. :(
2023. jún. 18. 21:17
 13/22 anonim ***** válasza:
56%

Szerintem règebben is volt, csak nem beszéltek ròla. Kifejezetten jónak tartom, hogy màr nem tabu.

Egy rèszèt hormonok okozzàk, ezt nem lehet megelőzni.

De szerintem sok olyan van, akire azt hiszik, hogy sima szülés utàni depressziòja van, közben pedig a szülès alatt àtèlt erőszaktòl PTSD-je van.

2023. jún. 18. 21:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:
39%
Régen gürcöltek az asszonyok látástól vakulásig, a gyerek meg megtanult nem sírni, mert le volt szarva. Most meg nem így van, mert a házimunka egy fél délelőtt, ha minden nap csinálsz valamit, a főzés meg max 1 óra, és közben ráérsz unatkozni, meg olvasni, meg kattogni, meg bemagányosodni. Mert nyilván a napi huszonötödik bóbitánál már nem őszinte a mosolyod, aztán a nagy szórakoztatásban meg elfelejt a gyerek önállósodni, és kész is a kiégett ideganyu, akihez nem szívesen mennek haza, amitől mégszarabb neki.
2023. jún. 18. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
87%

Kevesebb a segítség és brutàlisan magas az elvárás= stressz.

Ez elég sokaknál okoz depresszív állapotot szerintem, amit még a hormonváltozás változás indít el és erre jön rá a mai társadalmi nyomás szeretetcsomagja.

Apa dolgozik, nagyszülők dolgoznak, te egyedül vagy a nap nagy részében. És ha ez nem elég: ne hagyd sírni egy percet sem, csak szoptass, mert szar anya vagy ha nem. Közben ragyogjon a hàz, főzz minden nap *ha rendelsz szar anya vagy). De legyél szexi, csinos és kedves, mert elhagy a férjed.

Közben úton-útfélen mindenki beledumál mit kène csinálnod a gyerekkel. A védőnő, a gyerekorvos, a rokonok jönnek a jótanácsokkal. Mikor pihennél beállít valaki egy órára hozzád, de ugye neked nem jár pihenés amúgy, mert anya vagy.


És akkor ember legyen a talpán, aki állja a sarat...depresszió nélkül.

2023. jún. 19. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 anonim ***** válasza:
100%
15#-ös fájdalmas volt olvasni ezt a valóságot,esküszöm. :D Totálisan egyetértek. Arra reagálnék,hogy tényleg mikor éppen pihentem volna én is az éjszaka nem alvó gyerektől,a család megkérdezte,hogy de hát mitől vagy ilyen fáradt.... Nem volt depresszióm,szerencsére,de nem csodálom esküszöm,ha valakinek kialakul. 10#-es voltam.
2023. jún. 19. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 flora08 ***** válasza:
100%

Ez egy érdekes kérdés. Én úgy gondolom, régen is voltak depressziós anyák, de egyszerűen nem volt szokás beszélni róla. Hány felnőtt ember van, akinek rossz a kapcsolata az anyjával...lehet pont az az oka, hogy nem tudta senkivel megbeszélni őszintén az érzéseit, egyedül pedig nem bírta kezelni azokat, és ez végül a gyerekével való kapcsolatára hatott negatívan. Épp ezért, szerintem álszentség azt állítani, hogy régen minden jobb volt. A mai világot tekintve pedig az jutott eszembe, amit anyóskám mondott, hogy nekünk - ebből a szempontból (!) - nehezebb dolgunk van, mint annak idején nekik, mert mindenhonnan árad az információ-rengeteg arról, hogyan kellene jó szülőnek lenni (ami sokszor teljesen ellentmondásos, nem beszélve a nevelési elvek totális félreértelmezéséről 😏), a mi gyerekkorunkban pedig minden szülő csinálta saját tudása szerint. Ez is egy vélemény. Írtad, hogy elbizonytalanít a sok negatív vélemény. Megértem. Kisgyermekes szülőként engem is elborzaszt ez a mérhetetelen panaszkodás a közösségi oldalakon. Sokszor úgy érzem, a problémát egyáltalán nem megoldani akarják, csak sajnáltatják magukat. Most a jajj, egy kávét sincs időm meginni - posztokra gondolok, nem azokra, akik valóban segítségre szorulnak.


Én azt gondolom, a gyerekvállaláshoz az egyik legfontosabb dolog a reális önismeret. Akkor szabad bevállalni, ha valaki őszintén szeretné, nem azért mert a környezete azt érezteti, hogy kell.

2023. jún. 19. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 A kérdező kommentje:

#15

Igen, valóban ez a szomorú igazság.

Azért tényleg nagy mértékben nőttek az elvárások az anyák felé, és mindenért szaranya vagy, akárhogyan is csinálod. :(

2023. jún. 19. 10:46
 19/22 A kérdező kommentje:

#17

❤️Minden szavaddal egyetértek :)

Sajnos az a baj, hogy sokan társadalmi nyomásra szülnek gyereket, aztán jön a sírás, hogy megbánják.

Holott nem lenne szabad mások "kérésére" gyereket szülni, hanem ahogyan írtad: ha TÉNYLEG szívből vágyik rá az ember.

Persze nem arról van szó, hogy aki valóban vágyott rá, az ne panaszkodjon, mert nyilván nem lehet az anyaság minden percét élvezni, még egy könnyű természetű gyerekkel sem.

De én legfőképpen azt tapasztaltam, hogy néhány szülőnek (inkább nagyrészt anyukáknak) már gyerekvállalás előtt elvárásai vannak a születendő gyerekükkel szemben, eltervezik hogy

: "majd megy egyetemre, jó gyerek lesz, orvos lesz, mert ha nem akkor csak utcaseprőnek tud majd elmenni", stb. stb.


Egy régebbi kérdésemre is kaptam olyan választ, hogy az anyuka panaszkodott, hogy a lánya bukásra áll egy pár tantárgyból, meg más személyiségű, mint amilyennek ő elképzelte, és neki szívás ez az egész, meg ilyenek.

2023. jún. 19. 11:05
 20/22 anonim ***** válasza:
62%
14! Megértem, ha valaki így látja, hogy most mennyivel könnyebb. De nézzük reálisan a dolgot. Egyrészről, ezt már többen leírták előttem, azért az elvárások is nagyobbak, már a külsőségeket illetően is. Nehéz is úgy ezt lazán kezelni, ha a médiában is abból csinálnak versenyt a hírességek, hogy ki néz ki jobban 3 perccel szülés után. Másrészről 1-2 generációval ezelőtt a segítség bőven másként nézett ki, mint most. Ott azért együtt éltek az emberek szülőkkel, nagyszülőkkel, csak ott még a nagyszülő is elég lucid volt, hogy rábízd a gyerekedet, mert 18-20 évesen szültek az emberek. Az én kisfiam 2 éves múlt, az én nagyszüleim 90 pluszosak, fel sem merül már, hogy rájuk lehessen bízni, szüleim és férjem szülei dolgoznak, nem ugraszthatók bármikor, bár anyósom sokat segít. Mivel anyukád szülése és a te szülésed között nem 30-40 év telt el, hanem alig 20 év (vagy lehet ő maga is még kisgyereket nevelt, hiszen 40 évesen így már nagyszülők voltak az emberek), friss tudást tudott átadni és nem 30-40 év távlatából adta át az amúgy elavult jótanácsokat, mint ahogy ma történik. Ki nem hallotta már azokat a sztorikat anyáinktól, hogy akkoriban a csecsemők már 1 naposan átaludták az éjszakát, meg 1 évesen szobatiszták voltak, aztán persze 1-2 keresztkérdésnél van arra utalás, hogy közel sem így volt, csak nyilván nem emlékszik már, amúgy meg az idő megszépít mindent. Akard úgy jó anyának érezni magad, ha mindenhonnan az folyik, hogy nem vagy az. A médiából azért, mert még szülés előtti fénykorodban sem néztél ki úgy, mint Heidi Klum 3 héttel szülés után. Hogy szenvedsz attól, hogy éjszaka n+1x kel a gyerek, amikor állítólag másnál ilyen gond nincs. Hogy ahány szakember, annyi vélemény, és akkor te az első gyerekeddel döntsd el, melyik lehet az igaz, miközben mindenki egyébként olyan magabiztosan mondja még az igazán nagy hülyeségeket is. Nálunk rendesen gond volt abból, hogy párom nagypapája nem nézhette, ahogy szoptatom a dédunokáját, mert hogy ez egy élmény, és mit képzelek, hogy elveszem tőle. Akkora cirkusz volt belőle, vagy 1 évig nem szóltunk egymáshoz. Képzelheted milyen érzés egy ilyen jelenet 4 héttel szülés után úgy, hogy éppen tudok már újra ülni, amúgy 4. hete napi 4-5 óra alvással számolhatok 2-3 részletben, ömlik még a vér belőlem stb, és akkor kapok egy olyan megjegyzést, amivel egyértelműen utalnak arra: én nem egy önálló individuum vagyok már, egy nő, hanem egy hülye tehén és az bámulhatja kiguvadt szemekkel a mellemet, aki csak akarja, mert én senkit nem érdeklek, itt az a fontos, hogy más élményeket szerezzen az én testemből. Igen, heteken, vagy hónapokon át rossz kedvű voltam emiatt. A család iszonyatosan meg tudja keseríteni az anyák életét, kezdve a kéretlen tanácsokkal, hogy a sok "majd jövök segíteni"-ból legjobb esetben is annyi valósul meg, hogy esetleg ölikéztetik az amúgy alvó dedet, miközben a segítség egyébiránt az lenne, ha kiteregetnék a ruhákat, vagy hoznának egy komatálat (ahogy régen történt!), de ez már nem létezik. A 6 hét gyerekágy gyakorlatilag megszűnt, aztán csodálkozunk, hogy mennyi szült nőnek van problémája vizelettartással, méhsüllyedéssel, mert ahelyett, hogy a 6 hetet tényleg végigfeküdné (ahogy régen történt!), már a kórházból hazaérve az az első, hogy a szentséges apjuknak főtt ételt prezentáljon, meg a fingot is szegre akassza, nehogy egy random beeső látogató rosszul érezze magát egy kicsit porosabb virágtól, vagy néhány szennyes edénytől. Én így látom a mai világot. Nem mondom azt, hogy régen könnyebb volt, mert az igaz, hogy nem volt 3 évig GYES és tsai, de azért a szülés utáni regenerálódást mégis jobban tisztelték, nem vártak el annyit és igenis jobban megosztották a feladatokat.
2023. jún. 19. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!