Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Szülés » Csak a mai világban van ennyi...

Csak a mai világban van ennyi szülés utáni depresszió? Vagy régen (a 20. században) is ugyanúgy volt?

Figyelt kérdés
Nagymamám szerint régen nem volt szülés utáni depresszió, pedig nagyon sok családban volt 9-10 gyerek is, de mégsem tapasztalta egyik rokonságunknál vagy az ismerőseinknél.
2022. dec. 29. 10:54
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
47%

A szülés utáni depresszió létező és előforduló jelenség, és nem csak a mai világban van jelen, hanem a múltban is voltak olyan anyák, akik szülés után depressziós tüneteket mutattak. A szülés utáni depresszió tünetei közé tartozik a szorongás, a lehangoltság, az érdektelenség, az étvágytalanság, a koncentrációs nehézségek, az alvászavarok, a teljesítménycsökkenés, az önértékelési zavarok és az öngyilkossági gondolatok.


A szülés utáni depresszió előfordulásának gyakorisága változó lehet, és több tényező is befolyásolhatja, például a terhesség alatti lelki állapot, a szülés körülményei, a családi és a társadalmi támogatottság, a párkapcsolat minősége, az anya önismerete és a korábbi lelki problémák. A szülés utáni depresszió előfordulásának gyakorisága a 20. században is hasonló volt a mai gyakorisághoz, bár az adatok összehasonlítása nehéz lehet, mivel a szülés utáni depresszió tüneteinek felismerése és kezelése a múltban kevésbé volt elterjedt.

2022. dec. 29. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
96%
Vajon arra akarsz utalni a kérdéseddel, hogy ez csak egy 21. Századi "hóbort"???
2022. dec. 29. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
92%

Dehogynem volt


Csak mindenki eltitkolta, vagy nem tudták mi bajuk van.


Nagymamámnak és anyumnak is volt, de akkor nem tudtàk mi bajuk, csak a mostani ismereteik miatt tudjàk.

2022. dec. 29. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
21%
#4, ugyanazt írta a #1-es, pontozzátok le őt is.
2022. dec. 29. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
97%
Sajnos régen is volt. A dedmamám bába volt. Elég sokat mesélt a lányainak, hogy mire figyeljenek magukon vagy a többi asszonyon. Akkor még nem volt néven nevezve a dolog. Volt aki tényleg a kútba dobta a csecsemőjét, volt aki önmaga is utana ugrott, volt, aki csak magaval végzett és olyan is volt, aki nem gondoskodott a gyerekéről, úgy tett mintha nem is létezne. Ilyenkor sokszor a család segített be. Nem volt internet, nem verték nagy dobra, segítettek rajta vagy sorsára hagyták. Szégyennek tartották.
2022. dec. 29. 11:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
96%
Szerintem akinek volt, az sem tudta nagyon mi van, vagy épp fel sem tűnt neki, mert sok ember számára a huszadik század úgy ahogy van egy nagy depresszió volt. Két világháború után, ennivaló nélkül ez sokaknak teljesen alap dolog lehetett.
2022. dec. 29. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:
90%

Ahogy a frontról visszatérő katonák sem szorongtak, nem voltak depressziósak és nem sírtak, mert olyan kemények... És nézz körbe hány lelki sérült ember van a világban az elfolytott érzelmek miatt. Hányan engedik ki a régi öregek közül őszintén ezeknek az időszakoknak a borzalmait?

A nőknél sem volt divat kimondani, hogy "elfáradtam", illetve nem is úgy kezelték a gyerekeket, mint most. Egy volt a sok közül, "fogyóeszköz". Ha 10-ből 7 megmarad, az már jó. Megéltek egynéhány háborút, kellett menekülniük, harcolniuk, veszítettek el gyerekeket, szeretett férjeket, testvéreket, apákat. Több generáció élt együtt, segítettek egymásnak, a nagyobb gyerekek nevelték a kicsiket. A gyerekeket lefoglalta a kert és mentek ellátni az állatokat kötelezően, nem otthon bolondultak meg a négy fal között ps-t nyomkodva. Teljesen más világ volt. De hogy nem volt szülés utáni, vagy akármilyen depressziós, az azért enyhe túlzás...

Elszigetelődtünk egymástól, egyre távolabb kerülnek családok, nem kérünk segítséget és nem tudunk hatékonyan segíteni. Nincs több generáció, meg 6 gyerek, akik segítenének a ház körül. A gyerekek már nem fogyóeszközök, néhol kiskirályok, akinek alávetjük az egész életünket. Teljesen átalakult a világ és az értékrend. És igen... Fentiek tükrében én valahol azt mondom, hogy jó dolgunkban tudunk ilyenekkel foglalkozni, mint depresszió kezelése, terápia. Nem hóbort, valóság, de nem újkori.

2022. dec. 29. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
93%
Valamennyire igaz, hogy nem értek rá. DE a lelki élet mindig a piramis csúcsa, ha épp a túlélésért kell küzdeni és nem érsz rá vele foglalkozni, hogy rosszul vagy, attól még rosszul vagy.
2022. dec. 29. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
100%
Biztosan volt, a hormonok akkor is kellettek a terhesseghez, szuleshez, ezek a hormonok okozzák. Nekem is volt szülés utáni depresszióm, nagyon durva, de egyéb okok miatt nem tudtam szakemberhez fordulni. Nagyjából 1 év alatt múlt el, addig kinlodtam vele, ez régen is pont így lehetett.
2022. dec. 29. 11:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 anonim ***** válasza:
100%
Volt az régen is, csak senki sem foglalkozott vele. Párom anyja ebben szenvedett hosszú évekig, ezzel tönkretéve a gyerekei életét is
2022. dec. 29. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!