Az egyik mellemből nehezebben ürül a tej illetve kevesebb termelődik ugyanannyi idő alatt. Sokkal kevesebb. Tudnék valahogy változtatni ezen?
Remélem igy lesz.
Az volt a baj a két cicizéssel hogy a kicsinek se tetszett hogy ideoda rakosgattam. Illetve csak akkor van ennyi a másikba ha pihen legalább 4órát. ha háromoranként etettem két ciciből az egyikből 20at a masikbol 40et evett. És tudtam fejni max 20 milit. de ezt jó egy óra alatt ette meg és szintén fáradtan elaludt. Igy nem igazán gyarapodott.
A tejtermelés növeléséhez általában több nap kell, nem egyik szopiról a másikra megy. Kérdező, próbáltad huzamosabb ideig is két mellből szoptatni a babádat? Ha még nem, lehet, hogy megérné kipróbálni, hátha mégis beválna. :)
A tej nagyobbik része nem két szoptatás között termelődik a mellben, hanem a szoptatás ALATT. Ugyanakkor minél gyakrabban szoptatsz (minél többször ürül ki alaposan a mell), annál inkább gyorsul a tejtermelődés üteme. Vagyis nem érdemes várni, hogy minél jobban felteljen a cicid, mert bár ezzel a következő szopira tényleg több tejed gyűlik össze, időben viszont éppen csökkenhet a megtermelődő tejmennyiség, mert a tested azt a jelzést kapja, hogy ráér csak ritkábban ill. kevesebbet termelni.
A melled edzéséhez:
"3. Mivel lehet serkenteni ill. fenntartani a tejtermelést a gyengébb mellben?
A következő tippek segíthetnek neked abban, hogy ismét feltornázd a gyengébbik melled tejtermelését, vagy, ha ez mégsem sikerül, továbbra is karban tartsd, hogy számodra elfogadhatóan működjön.
1) Szoptatás a baba első jelzéseire
Ne várd meg, amíg már sírva jelzi a babád, hogy szopizni szeretne. Ha nagyon behergeli magát, először meg kell majd nyugtatnod - amire a szopi lenne az egyik legjobb megoldás… -, és lehet, hogy nem lesz annyira türelmes a kitartó próbálkozáshoz sem. (A „gyengébb” mellből gyakran később indul meg a tejleadás, ill. nem folyik olyan „jól” a tej.) Inkább tartsd őt folyamatosan a közeledben, szem előtt, hogy már a szopizhatnék első (csendesebb) jeleire mellre tehesd.
2) Szoptatás megkezdése a gyengébbik mellel: A szoptatás elején, pl. ha éhesebb a baba, általában erősebben szív, így jobban stimulálhatja a mellet, amivel serkenti a tejtermelést. Átmenetileg, de akár tartósan is csinálhatod így; utóbbi esetben akkor erre a „rendszerre” fog beállni a melled.
3) Szoptatás egy alkalommal mindkét mellből: Ez a tejserkentés legegyszerűbb módja. – Újszülöttnél, pici babánál azonban érdemes arra odafigyelned, hogy csak akkor válts mellet, ha az elsőt már alaposan kiürítette; ezzel el lehet kerülni a túl sok elsőtej okozta haspuffadást, görcsöket. (A tanácsadók ezzel kapcsolatban eleinte min. 20-30 percet ajánlanak a kezdő mellen, de ez csak körülbelüli idő, inkább a „miheztartás” végett. A legbiztosabb, ha a saját testedre figyelsz és az alapján váltod az oldalakat.) A nagyobb babák már maguktól is jelezni szokták, ha kiürül a cici, pl. elengedik vagy fészkelődnek.
Tipp: Kezdő anyukaként időbe telhet, amíg megtanulod, mikor mi történik a melledben: mikor van tejleadás (tejleadó-reflex) és mikor ürül ki alaposan a melled. Szoptatás előtt, közben és után is bátran nézd a térfogat-változásokat és finoman tapogasd körbe a melled, hogy érezd a különbséget. Tejleadáskor a melled akár láthatóan is megduzzadhat, „üresen” pedig olyasmi, mint egy lapos tejeszacskó, amiben már nem érzel tejet, csak a mirigyállományt. (A pontosság kedvéért meg kell jegyezni, hogy ez csak képletes ürességet jelent, mert a tej folyamatosan termelődik a mellben! Ugyanakkor egy alapos szoptatás után némi időbe telik, amíg újra rendelkezésre áll egy akkora mennyiség, ami egy tejleadással már ki tud ürülni.)
4) Többszöri mellváltás szoptatás közben: Így még több inger érheti a gyengébb melled egy szoptatás alatt is. Pl. bal-jobb-bal, legközelebb jobb-bal-jobb stb. – Újszülöttnél, pici babánál itt is figyelj oda a mell ürülésére (lásd a 3) pontot).
5) Komfortszopás engedése és/vagy mellen altatás (legalább átmenetileg!): Szoptatás közben a tej termelődése-ürülése ill. a baba szopizása nem azonos intenzitással történik! Megkülönböztetünk ún. nutritív (evést szolgáló) és non-nutritív (vagy komfortszopási) szakaszokat, amik rendszeresen váltják egymást egy szoptatás alatt. Az előbbi jelenti azt, amikor a baba ténylegesen szopik, ütemesen szívja és nyeli az anyatejet. Az utóbbit cumizásnak is szoktuk nevezni: ilyenkor a baba inkább csak nyalogatja, szívogatja a mellet, anélkül, hogy jelentősebb mennyiségű tejhez jutna. A baba komfortérzete (lelki nyugalma, biztonságérzete) és a megfelelő tejtermelés, elegendő tejmennyiség szempontjából azonban mindkettőre szükség van!
Jelen esetben a „cumizás” azért van jó hatással a tejtermelésre, mert egy-egy hosszabbra nyúló szoptatás alkalmával - ha lehetőséget adsz a babádnak komfortszopni is -, azt tapasztalhatod, hogy időről időre újra megindul a tejed. Vagyis hiába érzed úgy, hogy a babád már alaposan kiürítette a melled („Minek is szoptassak tovább?”), hamarosan újra meg fog termelődni valamennyi tej, amit ő egy következő tejleadás során szépen ki tud majd szopizni. (Szoptatási tanácsadó is nyugtázta a saját megfigyeléseimet, miszerint „üres” mellnél kb. 15-20 percenként indul meg újra a tej.) A tejtermelés legfőbb ingere pedig maga a szopás illetve a mell gyakori és alapos kiürülése; tehát ezzel a módszerrel is hatékonyan segítheted a tejmennyiség növelését és a tejcsatornák „bejáratódását” is.
6) Mell alapos kiürítése: Ez egyébként is „alapszabály” a hatékony szoptatáshoz (lásd feljebb). Főleg pici babáknál lehet ez lényeges, de mivel a nagyobbacskák is hajlamosak lehetnek idővel kicsit ellustulni, átmenetileg fordíts rá nagyobb figyelmet.
7) Fejés = plusz inger: Igény szerinti szoptatás és hatékony szopás esetén nem létszükséglet fejni, de ha szeretnéd, ez is segíthet jobban beindítani a tejet. Azonban számíts rá, hogy – mivel a fejés kissé másfajta és gyengébb inger, mint a szopás – néhány napba beletelhet, amíg a melled /újra/ elég érzékennyé válik rá. Vagyis lehet, hogy csak pár nap után lesz látványosabb eredménye a próbálkozásodnak."
Remélem, valamelyik módszer neked is beválik. :)
Így van, csak pár nap kellene, hogy annyiszor tedd mellre, ahányszor igényli, és ráállna a szervezeted a több tej termelésére.
A pótlással az a baj, hogy becsapod a testedet vele, mert így azt a jelzést veszed, hogy a megtermelt tej elég, és ha a baba szükséglete nő, nem a tejed gyarapodik, hanem a tápszer. Másfelől, ha cumisüvegezel, akkor a babád rájön idővel, hogy abból hamarabb és könnyebben jön a hami és elválasztja magát.
Beszélj szoptatási tanácsadóval, és próbálj elszakadni az órától.
Itt a fórumon van egy xStefix nevű lány, aki profi és megvan az időre szoptatós rossz tapasztalata is, meg az igény szerinti jó is, úgyhogy ő a Te embered. Próbáld felvenni vele a kapcsolatot. Nekem is segített már. 2 évig volt tejem. :) Hajrá!
Köszönöm.
Épp a hascsikarás volt még az egyik ok hogy visszaálltunk a váltott cicire. valoban sok elsőtejet evett. Próbálom sűrün cicire rakni. Sírásig ritkán jutunk el. Sőt. Én keltem hogy ennu kéne, mert még sárga picit a lelkem. Ezért nem jo hogyha sokáig szopizik mert ennie kell hogy ez elmuljon de ő kifárad és elalszik azon a cicin. A reflex nagyon sokára indul meg valoban. kb 20-30 perc. Ha nagyon éhes nem várja meg. Sír feszeng....kiköpi ... féltem nehogy elutasitsa majd emiatt ezért tértünk vissza az eöször használt modszerhez. Illetve hogy egyen rendesen. Tudom hogy a tejcsi sxopi alatt termelődik de ez a mell nagyon lusta. Ma is amikor csak lehetett szinte óránként erre a cicire raktam és volt hogy jött is neki láttam ahogy nyel.
A reflexnek mijen érzésnek kéne lenni? mert az egyikben bizsergő a másikban fájdalom inkább.
Kérdező, az mindenképp jó, hogy te kelted őt és kínálod rendszeresen a cicivel is, ügyes vagy! :) De ha a babád még sárga és hamar bealszik, akkor szükséges lehet esetleg, hogy lefejt tejjel pótolj neki. - Pár kérdés:
Mennyi idős? Hogyan alakult a súlya eddig?
Milyen a szopitechnikája érzésed szerint?
Amikor szopizik, mennyire gyorsan fárad el? Az elfáradásig/elalvásig hány reflexet tudsz megfigyelni?
Orvos, védőnő mit javasolt, ha már említetted nekik a sárgaságot? (azon túl, hogy esetleg tápszerrel pótolj)
Ezeket végiggondolva talán meg tudjuk saccolni, hogy kellene-e neki átmenetileg anyatej-pótlás.
A tejleadó-reflexet nem mindenki érzi, de ha igen, akkor ezek a jelei: a mell enyhén megduzzad, a bimbó kiemelkedik és belül a bimbó mögött bizsergést, feszülést lehet érezni. Lehet akár fájdalom is. - De ha az érzés kevésbé informatív, akkor a babán is meg tudod figyelni: ilyenkor 1(-2) szívást követ 1 nyelés, vagyis a baba folyamatosan, ritmikusan eszik. (Amikor már csak csordogál a tej, akkor több szívást követ 1 nyelés és több a szünet is.)
5hetes ügyesen próbálkozik,bár mostanában nem jol veszi a szájába,alig birom rávenni hogy nagyobbra nyissa,kicsuszik,kilátszik a nyelve.Gondolom a cumisüveg miatt. Ilyenkor probalom ujra rárakni de van hogy mikormar elkezd fáradni ha elveszem összezárja a száját és szundizik egyet. Nagyjábol 10perc után már bealszik. Már nem sárga nem is volt nagyon az. Nehéz felkelteni. Pótlásra mindenképp szükség van/ volt mert kevés a tejem.Most gondolkozom h veszek szoptanitot. De olyan...idegenkedek tőle.Nem tudom mért olyan hülyeségnek tünik pedig tudom h hasznos és nagy eséllyel beválik. minden porcikám ellene van de hát valahogy muszály lesz.
A kanál pohár jobb megoldás se abban meg én vagyok a béna.Nagyja a gyereken köt ki.
Az az érdekes hogy csak akkor sir ha éhes ha nagyon az. Ha evett valamennyit elalszik pedig kevés ez neki. Két ciciből nem eszik meg max 50mlit.
Mindenki azt mondta ha éhes lenne sírna vagy nem alydna ilyen jót ..hát ő nem....
Egymax 2 reflexet veszek észre de van hogy csak azt hallom ahogy nyel(meg a levegőt. )
Ezen a lusta mellen bizsergő érzés és 2 reflexet érzek ugyanannyi idő alatt, de kevezebb tej ürül. A másiknál fájdalmas, ott egyet max kettőt veszek észre de tőbb tej ürül(a mérésből ill fejésnél látom)
az első reflex után cumizik majd bealszik. Mihelyt a szájában van már csukódik le a szeme.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!