Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Problémás gyerekek » Szülők! Szeretném, ha leírnáto...

Szülők! Szeretném, ha leírnátok, mi a véleményetek, ti melyik módszert alkalmazzátok nevelés során?

Figyelt kérdés
Pozitív következmény (dicséret, jutalom, stb.) esetén az adott viselkedés gyakorisága nő, a viselkedésminta rögzül, míg negatív következmény (figyelem megvonás, jutalom megvonás, büntetés, stb.) esetén az adott magatartás megjelenési valószínűsége csökken. Melyik módszert alkalmazzátok? és hogyan?
2016. márc. 6. 11:43
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
36%

Mind a kettőt egyszerre.

Dicséret és büntetés is van.

7,5 éves a kisfiam, magatartásproblémák vannak vele, pszichológushoz is hordom. Mi azt csináljuk, hogy ha jó napja volt akkor kap 1 pontot, ha rossz, akkor levonunk egyet. 5 pont után ajándék van. Esténként "naplót" ír, leírja ami neki aznap fontos volt, ezáltal átbeszéljük mi történt aznap, mit kellett volna másképpen, illetve mi volt az, ami jó volt.

2016. márc. 6. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
80%

Ez nem teljesen igy van.

Jutalom stb eseten a pozitiv magatartas igen rogzul , buntetes esetén meg nem tudja mi a helyes akkor mert azt rendszerint nrm helyettesitik be..

Pelda a gyerek harap csapkod v duhében hisztizik es csak leoltjàk de azt hogy hogysn vezesse le az indulatait, rendszerint nem tanitjàk.


Én jutalmazàst es helyettesitest alkalmazok, ha pl le akarja ràntani a viràgot akkor szolok neki hogy inkàbb hozza ide a pöttyös labdàt es arrebb teszem a virágot...

Büntetés akkor lép életbe ha felidegesitett es hirtelenjében ràkiabàlok v beküldöm a szobàba.rendszerint ujra megcsinàlja...

2016. márc. 6. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
Nálunk is pontrendszer működik. Az oviban, ha jó kislány volt, piros pontot kap, hétvégenként is, +pont jár azért, ha segít az itthoni dolgokban, pl. reggel megigazítja a párnáját és a takaróját, azért jár 1, stb. Egy nap 10 pont a max, amit lehet gyűjteni. Hétfőtől hétfőig gyűjtjük, valahogy így jött ki a lépés, ha 65-70 piros gyűlik a héten, akkor kap egy apróbb ajándékot, amit szeretne. Levonás helyett nálunk fekete pont van, de ez ritka, havi 1-2 jön össze, 5 éves a lányunk. Ezen felül mindig megdicsérem, ha ügyes, és ez a pontrendszer nála nagyon bevált, ösztözni a sok piros pont. :) Az utóbbi időben van olyan, amit magától megcsinál és nem igényli a pontokat, pl. kivasalom a ruháját, és a helyére teszi, mert azt mondja, "anya, ne fáradj" :)
2016. márc. 6. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
0%

És a büntetésnek van egy olyan következménye is hogy a gyerek azt sajatitja el.tehàt ha ràcsapnak a kezére akkor legközelebb ő is ezt teszi a sajàtjàra v tàrsaiéra...helyes magatartàsmintàt nem kapott.

Joformàn a büntetesnek nincs ertelme.

2016. márc. 6. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 anonim ***** válasza:
0%

Még annyit, hogy kiemelten fobtosnak tartom még a gyerek jelzéseire figyelni, megelőzhető vele a hiszti is, amit amugy egy gyermek màr végső tehetetlenségében alkalmaz csak.

Vagy pelda, ha kipakolja a hűtőt es uszik a konyha a levesben, egyszerűen tudom, hogy a gyerek éhes ès tulajdonképpen jogom se lenne pl ilyen helyzetben büntetni, miközben ő csak magàn akart segíteni a maga módjàn.

2016. márc. 6. 14:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
Látszik, hogy az 59%-os nincs tisztában a fogalmakkal. Mindent büntetésnek nevezünk, amitől a viselkedés gyakorisága csökken, és mindent megerősítésnek, amitől a viselkedés gyakorisága nő. Ezen belül van pozitv és negatív megerősítés, pozitív és negatív büntetés is. Büntetés nélkül nem igazán lehet létezni, mert adott esetben már az is lehet büntetés, ha nem veszünk tudomást arról, amit csinál és ettől idővel elhagyja ezt a fajta viselkedésformát. Nem minden gyerek esetében ugyan az a büntetés sem és a megerősítés sem. Amúgy a te példádnál maradva, amikor elteszed a virágot, azt negatív büntetésnek hívjuk, ugyanis elveszel valamit tőle, ami számára kedves/érdekes lenne. Ha ezek után jól viselkedik és nem próbálkozik leverni a virágot ezért te visszaadod neki elérhető közelségbe, akkor azt pedig pozitív megerősítésnek hívjuk. Ettől még az alternatív tevékenységek felajánlása szintén hasznos és jó dolog, csak mindent a maga helyén és idején kell használni. Ráadásul nem biztos, hogy mindenre van valami erősebb alternatíva, amit a gyerek ellenkezés nélkül elfogad (szerintem sokszor van, de sokszor nincs). Az is előfordul, hogy csak fél másodperced van megakadályozni egy balesetet, olyankor nem lehet elkezdeni alkudozni, de egy jól célzott rákiabálás (pozitív büntetés) segíthet.
2016. márc. 6. 15:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 anonim ***** válasza:

#6-oshoz még hozzátenném, hogy ha nagyon ritka az agresszív reakció, akkor úgymond "hatékonyabb". Főleg azért, mert meghökkenti a gyereket és jobban rögzül.


Apám egyetlen egyszer vágott pofon életemben. Kamasz voltam és valami durvát beszóltam neki. Így negatív összbenyomás nem alakult ki róla bennem, de a ritkasága miatt nagyon megmaradt emléknek.

Ha rendszeresen csinálta volna, akkor valószínűleg nem veszem komolyan egy idő után, csak szorongtam volna.


Anyámnak gyakrabban eljárt a keze, főleg, amíg kisgyerek voltam. Őt emiatt nem tiszteltem és komolyan venni se tudtam, csak féltem tőle. Aztán 14 évesen rájöttem, hogy egy súlycsoport lettünk. Amikor ütni akart, elkaptam a csuklóját, hátracsavartam a karját, felnyomtam a falra és nyugodt hangon elmondtam, hogy ha még egyszer meg akar ütni, én visszaütök. Soha többet nem bántott. De addigra már minden tekintélyét elvesztette előttem.

Ezzel szemben apámnak elég volt összeráncolnia a szemöldökét, már kaptam is össze magam és korrigáltam a viselkedésemet. Pedig se kiabálni, se verni nem szokott (leszámítva a fenti egyetlen esetet). Neki elég volt megfelelő hangsúllyal, halkan kimondania a nevemet, máris rezegtek az antennáim, hogy tilosban halászok.

2016. márc. 6. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:

6-ossal egymas mellett elbeszeltunk. A büntetes az büntetes nem màs. Max a negativ megerositesbe tartozik(nem minden rovar bogàr..)igen, nem csak fizikai buntetes van az is ahogy irtad ha pl nem veszunk tudomàst a gyerek akaratàrol stb.

A viràgos peldat a helyettesitesre hoztam fel, nem csupàn tiltàs aminel nincs értelme, hanem helyettesités. A viràg nem jàték, de pl a labda a jàték.

2016. márc. 6. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim ***** válasza:
Igen, a büntetéseket nagyon el lehet rontani. Nem mindegy hogy mikor, hogyan időzítve és milyen súlyos büntetést alkalmazunk, mert a nem elég erős és/vagy gyakori büntetgetéssel hozzá lehet szoktatni a gyereket a büntetésekhez és lassacskán az egyre erősebb büntetések is hatástalanok maradnak. A túlbüntetéssel pedig sérülhet ő is lelkileg, illetve a kapcsolatnak se tesz jót. Egyébként a büntetések között nem feltétlenül a testi fenyítés a legerősebb.
2016. márc. 6. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:
# 8, nem beszélünk el egymás mellett, hanem nem vagy tisztában azokkal az alapfogalmakkal amiről beszélgetni szeretnél. A negatív megerősítés az nem büntetés, hanem megerősítés (akárcsak a pozitív megerősítés), tehát a büntetéssel ellentétes a hatása, azaz a viselkedés gyakoriságának növelésére szolgál. A tiltás szintén a büntetés kategória. Ha tiltással "elveszel" (-) tőle valami számára érdekeset, az negatív büntetés. Azért negatív, mert elvetted. Ha ráordítasz, akkor maga a hanghatás pozitív büntetés, mert egy ingert közölsz a gyerekkel (+) amitől mondjuk megszeppen. Ugyan így ha megütöd az is ingerközlés (+), tehát pozitív büntetés.
2016. márc. 6. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!