Szerintetek lehet összefüggés a terhesség alatt szedett
magzatvédő vitamin (Elevit) és a születendő gyermek
későbbi figyelemzavara között?
Erre egy nagyon szimpla "nem" a válasz a neurológus férjemtől.
2012. jan. 16. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
2/18 A kérdező kommentje:
Neurológus vagy? Ha igen, akkor szeretném megkérdezni, hogy mi okozhat figyelemzavart a gyerekeknél? Iskolában szétszórt, nem tud úgy teljesíteni mint a többiek...
9 éves, Nev.tan kivizsgálta, több szempontból tanulási nehézséget állapítottak meg. Mitől lehet?
A férjem neurológus, én pszichológus vagyok.
Nem nagyon ismertek a figyelemzavarok okai, szervi nem nagyon van, ráadásul általában nagyon jól kezelhető problémáról van szó, de fontos, hogy sokszor tévesen áll fel a diagnózis, és valójában csak a gyermek temperamentumából fakad a figyelemmel kapcsolatos probléma. Milyen tünetei vannak? Mi okozza neki a legnagyobb problémát? Van, ami leköti? Mindig nehezen irányította a figyelmét? Kiegyensúlyozott, vagy esetleg szorongóbb a gyermeked? A nevelési tanácsadóban pszichológus vizsgálta? Diszlexia, diszkalkulia is jelentkezett, vagy egyszerűen az összpontosítással vannak gondjai?
2012. jan. 16. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
És egyáltalán, van bármi gond vele az iskolán kívül? A figyelemzavarnak bizony sokrétűek a tünetei, sokszor rásütik az olyan gyermekre is, akinek nincs ilyen gondja.
2012. jan. 16. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
5/18 A kérdező kommentje:
Kiskorától fogva felfokozottságot észlelek körülötte. Pl. pici babaként fél órákat aludt napközben, aztán nem mászott, egyből fölállt, már 10 hónapos korában, 12 hónaposan megtanult járni, és utána mindenhová szinte szaladva közlekedett. Figyelmét nem lehetett lekötni egy valamivel. Nem bírt odafigyelni ha mondjuk mesét olvastam volna neki. Mostanában is ide kap , oda kap, a dolgozatai tele vannak hibákkal. Egyszerre több felé is figyel, szétszórt, kapkodó. Egy valami köti le tartósabban, a playstation játékok. (Tudom, hogy hiba volt venni neki, de egyszerűen nem volt itthon sosem nyugalom, nem kötötte le soha semmi tartósabban. )
6/18 A kérdező kommentje:
A Nevelési Tanácsadóban különféle tesztekkel vizsgálták, még elsős korában, év elején. Óvodás, nagycsoportos korától pedig az én kérésemre már jártunk fejlesztő , alapozó tornára, ami úgymond a baba kori kimaradt mozgásfázisokat pótolta állítólag. Gond volt a keresztező mozgásával, az szépen helyrejött.
7/18 A kérdező kommentje:
Diszleksziára, diszkalkuliára nem szűrték még. De az a gond, hogy amiket fölsoroltak, egész hosszú lista, hiába állapították meg nála, heti egyszer foglakozik csak vele fejlesztő pedagógus az iskolában, és a tanára ugyanolyan dolgozatokat írat vele, ugyanannyi idő alatt, mint a többi úgymond "hibátlan" gyerekekkel... Szóval, nem veszik figyelembe a megállapított tényeket.
Értem. Ezek a játékok azért nem jók, és általában minden hozzájuk hasonló dolog, mert a gyakran változó képek, a "pörgés" csak fokozza a tüneteket: egyre kevésbé lesz képes az őt körülvevő, a virtuálisnál lassabban létező világot figyelembe venni. Fiziológiai oka nem igazán ismert az ilyen zavaroknak, rengeteg az elmélet, de egészen pontos kiváltó okot nem lehet megnevezni, bonyolult bio-pszichoszociális tényezőket kell figyelembe venni. Érdemes lenne elnézni egy gyermekpszichológushoz, a háziorvos biztosan tud adni elérhetőséget. Ott majd eldöntik, hogy mivel lehet ezt a legjobban kezelni. Viszonylag gyakori, kordában tartható problémáról van szó, és ha elnéztek egy ilyen szakemberhez, akkor ő tud segíteni a figyelemfejlesztésben is. Előfordul, hogy gyógyszeres kezelés jár sikerrel, akkor vagy gyermekneurológiára, esetleg gyermekpszicihiátriára irányítanak - de a célirányos, nem farmakológiai jellegű terápiát kell először megpróbálni!
2012. jan. 16. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
Igen, a magyar iskolák az ilyesmit hajlamosak látótéren kívül helyezni - ezzel elintézettnek tekintik. Névlegesen eleget tesznek a kötelezettségeknek, sőt, gyakran az ilyen gyermekek után járó emelt normatívát is felveszik, de változás nem lesz. Ezért érdemes szakemberhez fordulni.
2012. jan. 16. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
10/18 A kérdező kommentje:
Köszönöm a tanácsokat. Gyógyszeres kezelést nagyon nem szeretnénk, mindenképp természetes úton lenne jó megoldani a problémát.
Kapcsolódó kérdések: