A Waldorf pedagógia hogy vélekedik elméleti és gyakorlati tanításával is az óvodás gyermek otthoni erőszakhullámai kezeléséről?
Waldorf pedagógia iránt érdeklődő óvodapedagógusként egy baráti család esete miatt merült fel ez a kérdésem, ahol az ötéves óvódásnak kistestvére született, akit rendszeresen inzultál.
Úgy tudom, hogy a Waldorf 12 éves korig nem is beszél a gyerek fejéhez, miközben a testvérféltékenység fogalmával értelemszerűen teljesen tisztában vagyok, csak azzal nem, hogy egy Waldorfos pedagógus mit tenne ilyen helyzetben, hogyan segíthetem a barátnőmet és kisfiát.
Az anyuka szerint az állami óvoda tette erőszakossá a kisfiút, őt verik, emiatt otthon a kicsin vezeti le a feszültségét.
Persze tudom, hogy erre nem lehet egyszerű választ adni, hiszen minden eset egyedi és kismillió részlet lényeges a gyerek környezetéről és mindennapjairól, de nem hagy nyugodni a kérdés, hogy vajon egy Waldorfos óvodapedagógus hogy reagálna az olyan esetekre, amikor ököllel támad a csecsemő kistestvérére, és újabban már a szüleit és engem is inzultál, láthatóan hirtelen jövő negatív energiaáradattal, a miért kérdésre meg értelemszerűen nem válaszol, nem tudja, csak úgy...
Nem szeretem a tanácstalanság és tehetetlenség érzését...
Nem vagyok szakértő, de kb ismerem a waldorf szemléletet. Szerintem ami waldorf kompatibilis és hasznos is ebben a helyzetben az az, hogyha a szülő egyrészt megpróbálja feltárni magát a problémát, kideríti az oviban ki és miért veri, és hogyan lehetne ezt megszüntetni (óvónővel beszélni, gyereket felvértezni), másrészt pedig a gyerek érzéseire koncentrál, aki ebben a helyzetben nyilván tehetetlennek és veszélyeztetettnek érzi magát. Szóval sokat kell vele foglalkozni, tudatosítani benne, hogy számít, szeretik, és hogy a legjobb békésen levezetni a feszültséget. Olyan eszközre lenne szüksége a gyereknek, amivel ezt a számára megmagyarázhatatlan feszültséget le tudja vezetni úgy, hogy senkit se bántson vele. Egy ötévesnek például már elég jól lehet szavakkal magyarázni, segíteni megfogalmazni neki, hogy mit érez, és elmagyarázni neki, hogy miért érezheti úgy és mit tud tenni, hogy jobb legyen.
Ezek a tanácsok mind a szituáció hosszabb távú megoldására vonatkoznak, a konkrét kialakult helyzetben, én például megfognám a gyerek kezét, és átölelném, úgy, ahogy az neki megnyugvást okoz. Vagy megállítanám, és megbeszélném vele, hogy ezt ne csinálja, mert tudom ugyan, hogy neki fáj valami, de akkor sem szabad másnak fájdalmat okozni, helyette inkább ezt és ezt csinálja.
#7 az áldozathibáztatás tipikus esete. Aláz és gyakorlati segítségét nem ad, csak elítél. Pláne a részletek teljes ismerete nélkül.
Értelemszerűen beszélt az anyuka az óvónővel, aki szerint semmiféle erőszak nincs az óvodában.
30+ gyerek mellett én igencsak kétlem, h a gyermek óvodában töltött ideje minden pillanatában a kisfiún lenne a szeme...
Vajon mikor jön már el a minden oktatási és nevelési intézmény bekamerázásának és folyamatos szülői hozzáférhetőségének alapértelmezett időszaka az ilyen helyzetek megvizsgálására? Bár ez persze más téma...
Az erőszakhullám meg egy tökéletesen körülíró kifejezés arra, amit magam is látok és tapasztalok a gyerekkel: elvan, játszik magában vagy együtt játszunk, és egyszer csak felpattan, hogy behúzzon egyet a kistestvérének!
Leginkább azt figyeltem meg, hogy ez akkor történik, amikor megzavarja valami a nyugalmában, vagy megjelenik az anyja a bébivel vagy befejezi a játék egy szakaszát vagy az egész játékot, ergo nincs lekötve, lefoglalva és a kicsin vezeti le a feszültségeit, tán a játék vége miatt. Amúgy szereti és szeretgeti is a kicsit és érthető, hogy meg kell tanulnia, hogy vigyázzon a kistestvérére, ez minden kisgyereknek kihívás, naná, hogy csak fele annyi figyelem jut rá.
Már megint egy provokatív kitaláción ugranak egymásnak az emberek.
Ez óvónő?! Csak a jól ismert troll.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!