Hogyan segíthetnék a kisfiamnak, aki nagyon nehezen viseli, ha kizökken a komfortzónájából?
5 éves ovis. Az óvónők szuperlativuszokban beszélnek Róla, azt mondják, nagyon együttműködő, udvarias, segítőkész, kreatív, a beszéde, szóhasználata meghaladja a kortársaiét, szval minden oké Vele. Nyilván Neki is vannak nehezebb tulajdonságai: temperamentumos, ez családi örökség, nagyon határozott, sokszor már keményfejű. Úgy néz ki, lecsengett a dackorszak, ami brutális volt, minden nehezebb tulajdonsága felerősödött, nagyon nehéz volt Vele. Kemény kézzel fogtuk, de nagy szeretettel voltunk körülötte. Nem ütjük, nem fenyítjük, minden helyzetet átbeszélünk pici korától kezdve.
Amikor tombolt a dackorszak, voltam Vele pár alkalommal gyermekpszichológusnál, mert elbizonytalanodtam, annyira nehéz volt Vele. A pszichológus szerint semmi rendellenes nem volt, ő is elmondta, hogy egy különlegesen okos, érzékeny kisfiúról van szó.
Ne értsetek félre, nem dicsekedni akartam, csak leírtam azokat, amiket a szakemberek mondanak Róla, ezekbe tudok kapaszkodni, amikor néha elbizonytalanodom.
A problémám az, hogy egy pici kényelmetlenség is nagyon ki tudja zökkenteni a komfortzónájából, és akkor összedől a világ. Tegnap egy gyerekrendezvényen nádsípot faragtunk. A szél a szemébe vitt egy pici nádforgácsot (porszemcse nagyságú, semmi extra), elkezdett üvölteni, próbáltam kimosni Neki, kértem, hogy pislogjon, hogy kikönnyezze. Szerintem már rég semmi sem volt a szemében, csak a felizgatott kötőhártya szúrt, Ő még mindig üvöltött. Próbáltam türelmesen segíteni Neki, határozottan rászólni, hogy csendesedjen el, nem a világ vége egy porszem a szemben, de mintha nem is hallott volna. Aztán egyszer csak elhallgatott, azt mondta, már nem fáj. Lehet, hogy valóban durván szúrta a szemét, de én túlzásnak éreztem a reakcióját.
Egy másik: reggelire kukoricás zsemle volt. A kukoricás tetejét nem kérte, de kibukott, amikor észrevette, hogy az alján is van egy kis kukoricaszórás. Végül sikerült meggyőznöm, megette jóízűen.
Ilyeneken kívül már nincs hiszti, ami nem a saját komfortérzetét érinti, abban meggyőzhető, hatnak rá az érvek, meg tudjuk beszélni a felmerülő helyzeteket.
Mivel tudnám segíteni, hogy rugalmasabb legyen? Ne boruljon ennyire ki egy apró kényelmetlenségre?
Sajnálom, hogy hosszú lett, köszönöm, ha elolvassátok.
Le fognak pontozni, mert itt ez a divat, de leírom, mert neked az segít: a gyerek valamiért azt érzi, hogy nincs biztonság az életében. Nincs a lába alatt talaj, ezért okoz neki pánikreakciót minden. Mert fél.
Házasságotokban minden rendben?
A gyerek életében van szoros, kötött rendszer?
Én nem pontozlak, köszönök minden kulturáltan megfogalmazott őszinte véleményt.
A házasságunkkal minden rendben, szeretjük egymást a férjemmel, a gyerekeink a mindeneink. Sok közös minőségi időt töltünk együtt, sokszor órákon keresztül csak legozunk, imád legozni a fiunk. A férjem kiveszi a részét a gyereknevelésből, a háztartásban is segít.
Extra körülmény annyi van, hogy eladtuk a lakásunkat, most albiban lakunk, mert építkezünk. Szeretünk itt lakni, nagyon jók itt is a körülményeink. Közben járunk ki a telkünkre, ami csodás helyen van, pancsolunk a Dunában, szval szerintem nagyon szép életünk van. És ez a tulajdonsága, hogy nehezen viseli a kényelmetlenségeket, korábban is megvolt, picinek is. Csak akkor azt hittem, a dackorszak része, és majd csitul ez isna dackorszakkal, de ez megmaradt.
Kedves 2-es! Leírtam, hogy a dackorszakos hisztik elmúltak, tudom, miről beszélek, volt bennük részünk. Tehát pont nem egy hisztigép, azon már túl vagyunk.
Téged sem pontozlak le, bár nem túl kedves a megfogalmazás.
Szia, az 1-es vagyok.
Azt gondolom, a gyerekednek valamiért nincs meg a talaj a lába alatt, és nem a költözés miatt. A jó hír az, hogy lehet rajta változtatni.
Valami miatt nem sikerült kialakítani a biztonságérzetét, ami gyakori többgyerekes családoknál: ami az egyik gyereknél beválik, a másiknál nem, ugyanis ugyanúgy nem lehet nevelni külön személyiségeket, kizárólag ugyanahhoz a megoldáshoz lehet eljutni, de más, személyre szabott eszközökkel.
Javaslom elolvasni, nem neked, a férjednek is Mérei Gyermeklélektanát, és Vekerdy témába vágó írásait! Ez a félelmi, kvázi pánikreakció megszüntethető, ha az ok is megszűnik.
Két gyermekünk közül a fiunk az első, van egy 3 éves húga. Sztem elég jól felismerjük, ha a gyerekeinknek különböző igényeik vannak, próbálunk nagyon válaszkészen nevelni.
Mindketten pedagógusok vagyunk, ismerjük az említett irodalmat, tanultunk gyermekpszichológiát. Vekerdy a kedvencem, olvasom az írásait.
Az most mégsem ugrik be, amit ebben a témában írt. Kérlek, kedves 1-es, nagyvonalakban írd meg, mire gondolsz, ha van szabadidőd. Köszönöm.
Kérdező, ez esetben megvannak a minimális alapok. Mindketten tudjuk, hogy amennyit tanítanak tanárképzőn gyermekpszit, az pont ennyire elég: ha nincs mázlid, ez a vége.
Vekerdy fél életműve az érzelmi biztonság kialakításáról szól, van ilyen című könyve is, ha jól emlékszem.
Következetességi problémákat szimatolok, ami nem egyenlő szigorral, hanem azzal, hogy a szabályok biztonsági, megingathatatlan keretként szolgálnak. Keress fel egy olyan pszit, aki segít ennek a kialakításában, illetve javaslom Jó Frost köteteit is megfontolásra.
Pont a pedagógus szülők szoktak abba a hibába esni,hogy homokba dugják a fejüket a gyerek problémája láttan,mert nem tudják elfogadni,hogy valami nem oké a gyerek körül.
Amúgy azok alapján amit leírtály,az autizmus nem merült fel benned?
Most olvasom, hogy minden helyzetet átbeszéltetek vele kicsi korától.
Semmi értelme: érzelmileg az is terhelHET, ha rosszul csináljátok.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!