Kétévesek és a dackorszak. Ki milyen trükköket ismer a túlzott akaratosság kezelésére? Mit lehet csinálni azzal a gyerkőccel, aki "csakazértsem" fogad szót?
A kisfiammal elértem azt a határt, ahol már nem tudom kontrollálni a helyzetet. Ha rászólok, bármiért, biztos, hogy direkt nem azt csinálja, amire kérem. Sőt, a szemem láttára csinálja azt, amit nem lenne szabad. Nem lehet neki megtiltani semmit, mintha a falnak beszélnék. Próbáltam már magyarázni, mit miért nem szabad, nem használ. Próbáltam összeszidni, büntetni (pl. ha az udvaron rosszalkodott, bevittem a szobába, és nem játszottam vele, de olyan is volt, amikor veszélyes dolgot csinált, hogy a fenekére ütöttem), hasztalan. Ha valamit a fejébe vesz, hajthatatlan. Motorozni akar szakadó esőben, a sárban hempereg, stb. Ha leállítom, üvölt, akár órákon át is. Ha nem reagálom le sehogy, akkor is üvölt.
Tegnap már odáig jutottunk, hogy sírva kereste a nagymamáját, nem akart velem lenni, azt mondta, "nem szereti anyát". :( Pedig csak annyi történt, hogy nem indultunk el a szakadó esőben a játszótérre, pedig oda akart volna menni.
Én azt látom, hogy a játszótereken azért a többi kétéves hallgat a szüleire! Vajon én rontottam el valamit? Mit tehetnék, hogy hallgasson rám?
Mit lehet csinálni egy ilyen kis zsarnokkal? :(
"...Azoknak akik nem hiszik ,hogy bizonyos gyerekekkel csak atveszelni lehet a dackorszakot,..."
Na ezt itt totál félre értelmezted vagy nem olvastad el rendessen az előzményeket.
Ezt az "átvészelni ezt az időszakot" arra reagáltam, hogy valaki korábban írta (valszeg könnyű természetű gyerekkel volt megáldva), hogy hisztinél szimpla figyelem eltereléssel átvészelték a dackorszakot.
Ez nem szerencsés, mert ez is egy fontos tanulási fázis, amikor a gyerekek megimerkednek bizonyos társadalmi szabályokkal. Ennek átugrása késöbb visszaüthet.
Érdekes ez a kialakult vita arról, hogy kell-e látványosan haragudni a gyerekre, vagy sem... Valójában ez szerintem piszok nehéz kérdés, hiszen egyrészt meg kell tanulnia, hogy a tetteinek következményei vannak, másrészt viszont a családban a szeretet feltétel nélküli kell, hogy legyen.
Én pszichológiából azt tanultam, hogy a legjobb (és a leghatékonyabb) büntetés a jutalom megvonása. (Tehát pl. hatásos lehet, ha elkobzom a nyuszimotorját, ha a többszöri figyelmeztetésem ellenére is elüti vele a kutyánkat.) Eddig ez rendben is van, csakhogy az én makacs lurkómnál a büntetést is hatalmas hisztiroham szokta követni, ami nem csitul el néhány perc alatt, hanem akár órákig (!!!) is tarthat... És valójában ez az a hiszti, amivel nagyon nehéz kezdeni bármit is a mi esetünkben.
Egyébként amikor hüppög, én sem azonnal szoktam megsajnálni, sőt, általában a kisfiam is tudja, hogy ilyenkor haragszom. Szokta is mondani, hogy "Anya mérges". De egy bizonyos határon túl én már úgy érzem, hogy hatástalan a haragszom rád-ot játszani, mert akkor a gyerkőc alapvető bizalma a szülei iránt is veszélybe kerül... Azt is tanultuk anno, hogy haragudni nem a gyerekre kell, hiszen nem ő a rossz (csak éppen rosszaságot csinált), hanem az, amit tett. Tehát büntetni is a tettet kell, nem a gyereket. A szeretet megvonása pedig sohasem lehet büntetés. Így én ebben az esetben inkább azokkal értek egyet, akik szerint igenis a büntetés végén meg kell vigasztalni a gyereket, és onnantól lezártnak kell tekinteni az ügyet, amiért a büntetést kapta. Órákon át haragudni rá nem szerencsés, mert az csak bűntudatot szít.
Persze mindez elméletben nagyon szépen hangzik, a gyakorlat azonban egészen más. Tökéletes szülők nem léteznek, és sajnos, amikor szakad a cérna, én is kiabálok, pedig tudom, hogy nem lenne szabad, sőt, velem is előfordult már, hogy "megsértődtem" a gyerkőcre, és bevonultam az ő játéksátrába "duzzogni"... Hamar utánam jött, és csendben hozzám bújt. Így ültünk fél órát. A végére puhára főzött ezzel az odabújásával... :)
A gyerekek "érzelmi radarja" nagyon érzékeny, ezért tudják, Anya mikor szomorú, mikor mérges, és mikor elkeseredett. Azt is tudják, hogy mivel lehet az ember szívét meglágyítani (legalábbis az enyém tudja), és mesterien használja is... Így aztán időnként nagyon próbára teszi a következetességemet...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!