2-3 éves kisgyereknek hogyan magyaráznátok el, hogy egy általa látott ember fogyatékossággal él?
Alapvető nevelési elvünk, hogy az embereket ne skatulyázza (hosszútávon), hanem mindenkiről majd egyénileg döntse el, hogy jó vagy rossz ember. Ez széles skála, vallás, etnikum, fogyatékosságok, stb.
A kora miatt még járatlan a témában, de keveset is találkozik bármilyen mássággal. A minap rettentően megbámult egy kerekesszékes embert, gondolom érdekes volt számára, hogy székben ül és kereke is van, előtte nem látott ilyet. Kérdezte, hogy mi az.
Hirtelen annyit tudtam mondani, hogy a bácsi nem tud úgy sétálni, mint te, ezért ez az ügyes szék segíti, hogy tudjon közlekedni. El is fogadta, bár ha épp nem mozgásban lett volna az illető és nem tömegben vagyunk, szerintem oda is ment volna hozzá.
Aki már hasonló helyzetben volt: kisgyerekeknél bármilyen átlagtól eltérő embernél miképp magyarázzátok el az állapotát? Ha esetleg van a válaszolók között fogyatékossággal élő, ti rossz néven vennétek, ha kisgyerek odamenne és kérdéseket tenne fel?
Hogyan lehet egy nem testi fogyatékosságot elmagyarázni iskolás kor alatt? Akár Down szindróma, akár más értelmi funkciókat befolyásoló állapotot?
Azért vagyok bajban, mert az (talán túlzott?) tapintat, ahogy egy felnőtt közelít egy fogyatékoshoz, a gyerekekből még hiányzik. Nekik újdonság, ők meg akarják ismerni, válaszokat keresnek, kérdéseket tesznek fel. Kérdés az is, hogy az illetőt ez vajon nem zavarja és engedjem oda beszélgetni, vagy miképp válaszoljam meg a kérdéseket?
Bár szándék volt rá, nem találtunk a közelben integrált bölcsődét, ahol napi szinten találkozik a mássággal és "belenő". Ezért is merült fel bennem, hogy szülőként mi a helyes, az érintett számára még nem bántó megközelítés?
Csak a felnőtteknél létezik "másság" .
A gyerekek nem diszkriminálnak.felesleges magyarázni
"Értelmi fogyatekossagnal pedig azt mondod, nem úgy gondolkozik mint mások."
:DD Első, na ezen, bocsi, de jót nevettem. És kissé keserűen! Ekkora ostobaságot, már ne is haragudj. :) Éppen a másképp gondolkodók viszik előbbre a világot, a beszűkülten, konformistán létezőkhöz képest. Sőt, ezen kívül még az is valószínnek tűnik, hogy a magasan funkcionáló autizmus NEM fogyaték, hanem máshogyan gondolkodás és létezés.
Kedves kérdező, szerintem alapvetően jól gondolkodsz a témáról, csak talán egy picit túl aggódod. A fogyatékkal élők többsége nem sértődékeny a fogyatékuk vonatkozásában, ahogy észrevettem, inkább az érinti érzékenyen őket, ha emiatt máshogyan kezelik őket, pl túlsajnálják, vagy ha bunkók velük a fogyatékuk miatt, ami érthető is. Máskülönben egyáltalán nem sérti a többséget, ha a fogyatékukról beszélnek vele. Bár talán kivétel lehet a súlyos / középsúlyos értelmi fogyaték, de ők talán nem is igazán fogják fel, ha erről beszélgetnek velük.
Még annyit, hogy nyilván a fogyatékkal élők többsége képben van arról, legalább nagyjából, hogy mi módon gondolkodik egy kisgyermek, miként viselkedik. Tehát ha túl direkt módon kérdez, vagy véleményez erről egy kisgyermek, miért reagálnának érzékenyebbe, mint a nem fogyatékkal élők többsége?
bár nyilván kivétel mindenhol akad.
A fogyatékukat leszámítva ők is nyilván olyanok, mint mások: van, amiben értelmesebbek, van, amiben kevésbé, ahogy mindenki valamiben okosabb, más téren kevésbé az.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!