Mit teszel kisgyermeked egészséges táplálása érdekében?
2 éves ikrek.
Nem kapnak tehéntejet inni, junior italt (tápszert) isznak reggel-este 2,5 dl-t.
Multivitamin étrendkiegészítőt kapnak az őszi-téli időszakban.
Mindig van itthon friss gyümölcs, szeretik is, a friss zöldségekkel próbálkozunk de az kevésbé megy. Sima bolti, nem bio.
Húsok, tojás anyukámék által nevelt állatoktól kerül az asztalra.
Csak vizet isznak, kóstoltak már mást is, de mindig visszatérünk a vízre az ő kérésükre. Nem tudom meddig marad így, egyelőre ezt nagy sikernek értékelem :)
Nyers barna nádcukrot, tönkölylisztet használok főzéskor.
Nem főzök rántással, a főzelékeket önmagukkal sűrítem, turmixolva.
Felvágottat csak olyat veszek ami nem nitrites tartósítással készült, és amúgy sem esznek sok feldolgozott húskészítményt.
Nem tiltom a szenny kajákat se, heti 2-3x kapnak ebéd után egy pici kocka kinder csokit (a szeletből egyetlen kocka per fő), ha az apjuk chipset eszik megkóstolhatják. Szoktak enni félkész kajákat is (mirelit pizza, halrudacska, fornetti). Káros szenvedélyük a dörmi maci és a keksz, nem minden nap de gyakran.
Heti 3 napot vannak bölcsiben, arra nincs befolyásom, egyelőre még csak a pozitív hatásait érzem az étkezés terén, sokkal nyitottabbak az ételekre mióta járnak.
Az én kisfiam már nagyobb, 6 éves múlt.
Leírom, hogy MOST mit teszünk, nyilván babakorában mások voltak a szabályok.
Amit a 6 éves mellett teszek, néhány gondolat:
- példát mutatok, én magam sem fogyasztom azokat az élelmiszereket, alapanyagokat stb. amit neki sem adok szívesen (mindenkinél egyéni a dolog, nálunk pl. a szénsavas üdítő, kóla az ilyen- én sem iszom, ha rákérdez, elmondom, hogy miért nem ajánlom sem magamnak, sem neki)
- törekszem a változatosságra és 1 hét (!!) átlagában a korának megfelelő fehérje-zsír-szénhidrát-kalória-folyadékbevitel arányok tartására. Így azért nem kell görcsösen figyelgetni a menüt az oviban sem, előforul simán, hogy ugyanaz van vacsorára nálunk, mint ami az oviban volt vagy egymás után kétszer főzelék van stb.
Mindig nagyobb egységben érdemes nézni, hogy hozzájusson a tápanyagokhoz.
NEM tartok semmiféle diétát neki, nem értek egyet azzal, hogy az ő korában kellene valamit teljesen kiirtani az életéből (nyilván egészséges, nem allergiás gyermekről beszélünk). Így a komplett táplálkozásában helye és szerepe van a szénhidrátoknak is megfelelő súllyal.
Neki nem kell és egészségesen nem is szabad diétát tartania, fejlődésben lévő szervezete igényli a komplett bevitelt.
- anyaként tisztában vagyok azzal, hogy mik az aktuális dietetikai/orvosi ajánlások a korosztályának, utánaolvasok annak, amit nem tudok, nem értek. Ismerem az alapvető élelémiszerek fontosabb adatait (pl. kalória, szénhidrát, mi az hogy teljeskiőrlésű, glikémiás index stb.) - ez magamnak is hasznos.
- össze tudom egyeztetni az igényeket: én speciális diétát tartok, mégis konyhatecnikában, alapanyagválasztásban stb. teljesen normális, hogy vannak olyan ételek, amelyeket neki máshogyan készítek el vagy ő kap még hozzá másik köretet, zöldséget stb. Ebben kell tudni kompromisszumokat kötni (triviális: egy cukorbeteg anya is ehet nyilván tejbegrízt- a gyereket meg nem kell mesterséges édesítőszerekkel tömni- ilyen esetben édesítés nélkül készül a tejbegríz, ketté kell szedni, a saját részt édesítőszerrel, a gyerek részét barnacukorral is lehet édesíteni, az étel állaga, minősége, esztétikuma nem változik az utólagos édesítés hatására)
- mindig van alternatíva az étkezésben (és hiszem, hogy ezért NEM válogatós a gyermekem), megkérdezem a véleményét, kíváncsi vagyok mit enne szívesen, meghallgatom és ha tudom, figyelembe veszem a kérését. Lehet, hogy éppen tejbegrízt enne, semmi gond, akkor a zöldségleves jó lesz másnapra. Vagy ha aznap már soknak ítélem meg a cukros dolgot pl, akkor a tejbegríz helyett más, édes ízhatású dolgot ajánlok fel (pl. gyümölcs stb.)
- nem kényszer az étkezés, soha semmikor nem szankcionáltam ételek megvonásával, de nincs büntetés azért sem, ha nem eszi meg a tányérjára kirakott ételt hiánytalanul. Emellett könyörgés és tukmálás sincsen, soha nem is kergettem a gyereket falatkákkal. El tudom fogadni, hogy ha nem éhes vagy csak kicsit éhes. Nálam is előfordul.
- folyamatos folyadékbevitel: mindig elérhető helyen van neki innivaló, rendszeresen figyelmeztetem, hogy igyon. Az egyszerű csapvizet, ásványvizet részesítjük előnyben, erre szoktattam. Emellett időnként jó minőségű gyümölcslé vagy ha befőzök, akkor saját gyümölcsszörp még az alternatíva.
- Budapesten élünk, mégis szoktam lekvárt főzni, befőttet eltenni stb. (vidékről, ismerőstől, megbízható helyről vásárolt gyümölcsök). Tartósítószerektől, színezékektől mentesebb alapanyagokat, éleliszereket keresek, ha van választás, akkor szívesebben veszem azt, ami természetesebb.
- az egészséges táplálkozás szerves része az egészséges életmódnak, így az ennivalókat a napi aktivitásunkhoz is igyekszem igazítani. Része az életünknek a sport is.
- óvodaválasztásnál nálam szempont volt nyilván az étkezés is. Örülök neki, hogy megtehettem azt, hogy magánintézményt választok (természetesen nem CSAK az étkezés milyensége miatt), itt én elégedett vagyok az étkezés változatosságával, összetételével és figyelembe tudnak venni kisebb mértékben egyéni igényeket is.
- 6 évesemnél az alapelvem egy mondatban: "szinte mindent lehet, ami korának megfelelő, csak mértékkel" - így nyilván a szénsavas üdítő, a csípőspaprika stb. kiesik, de ha eszik egy pár szem gumicukrot vagy egy kindertojást, az az élet része, én is soktam egy-egy kocka csokit bekapni :)
én is tonkolylisztet használok (De van itthon még 5 magkeverékbol készult és csicseriborso liszt is), és én se hasznalok rántást.
zoldseget napi kétszer eszik, viszont a gyumolcsoket nem szereti. heti egyszer (de inkabb kétszer) kap halat, vagy tengergyumolcseit. szénsavas uditot, chipset mi sem eszunk, igy o sem. ebéd utan néha kap egy kinder schoko-bons. változatosan étkezunk. hajdina, koles, 5 féle rizs…palacsintaba, suteményekbe reszelek nyersen zoldseget is. nem használok cukrot, helyette van eritrit, méz, vagy juharszirup. nem kap táplálékkiegészitot. a zoldsegek javarészt a szomszéd bácsitol vannak, illetve a kertunkbol. :) egyébként zoldseget, gyumolcsot nem veszek bio boltban.
valamelyik magazinban olvastam, hogy az lenne a jo, ha nem a hus mellé lenne a koret, hanem a hus lenne maga a koret, a tányérra tobb zoldseg és a gabonaféle kerulne.
4. vagyok (a hosszú).
Rántás/habarásos dolgok helyett nekem pl:
- sűríteni a saját anyaggal (pl. hüvelyes egy részét összeturmixolni)
- főzőtejszín, étkezési keményítő
mindig innen-onnan lopkodok recepteket :D de most a kolessel készult desszertek tetszenek nekem nagyon. egyébként salátába, toltelékbe, suteménybe..vagy csak siman koretnek használom a hajdinat és a kolest. a 4 (vagy 5 féle rizskeverékbol áll) féle rizs, hm, ez csak ugy jott, már untam a hagyományosat..és tetszik, hogy szines :)
péksuteményt mi se nagyon eszunk. kb. heti egyszer kap a fiam croissant, vagy csokis, nutellas kalácsot. kenyeret is ritkan eszunk, ugyhogy o egy szendviccsel nem is tud mit kezdeni, virslit is szerintem eddig kétszer evett. (2.5 éves). ezeket mi se nagyon esszuk, ugyhogy ez nem valami szándékos "tiltas".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!