Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Kapzsi és birtoklásmániás a...

Kapzsi és birtoklásmániás a gyerekem, hogy szoktathatnám le erről?

Figyelt kérdés

Még csak öt éves, de már most nagyon durván kiütközik rajta ez a tulajdonság, és roppant zavaró.

Akárhová megyünk, akármilyen programot szervezünk, neki minden ilyen alkalom kizárólag arról szól, hogy kapjon valamit. Játékot, képeskönyvet, ruhát, édességet, akármit.

Persze nem veszünk meg neki bármit, amit a száján kiejt, hiába hisztizik. Kb egy éve kezdődött nála ez, de nem javult a helyzet, hiába kap következetesen kisebb büntit az ilyen jellegű hisztik miatt.

És ami ennél is rosszabb, kb semmi más témája nincsen, mint hogy ő mikor kitől mit kapott, illetve hogy még miket szeretne kapni. A hétvégére elvitték a nagyszülei, és amikor jöttek hazafelé a gyerekkel, felhívtuk telefonon és kérdeztük, hogy érezte magát a hétvégén. Erre három percen keresztül sorolta hogy mit kapott, illetve miket nem vettek meg neki a nagyiék, aztán lerakta a telefont. Pedig egy csomó programjuk volt, csomó élmény érte(Balaton, etettek hattyúkat, voltak aquaparkban, voltak kirándulni, voltak bábszínházban), és még csak meg sem említette ezeket. És sajnos ez az általános nála. Nagyon zavar, én ezt szörnyen rossz tulajdonságnak tartom, és aggódom, hogy nem növi ki és egyetlen barátja se lesz emiatt.

Mit tehetnék, hogyan kell ezt kezelni? Az, hogy nem veszünk meg neki akármit, az alapvető, mindig is így volt, de úgy tűnik, ez nem elég. Valakinek valami ötlete van esetleg?



2014. máj. 26. 07:09
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:

Ajánlok neked egy könyvet: Gary Chapman - Ross Campbell: Gyerekekre hangolva. Ebben leírja, hogy a gyerekeknek 5 szeretetnyelve van, egyik az ajándékozás. Az ajándékok számára azt fejezik ki, hogy szeretitek őt. Szerintem ez nem feltétlenül jelenti azt, hogy kapzsi és birtoklásmániás, viszont az tény, nagyon elszaladt vele a ló, talán már nagyon kicsi korában el lett ebben az irányban kapatva (nem biztos, hogy ti tehettek róla, lehet, hogy épp a nagyiék). De lehetne ezt okosan kezelni anélkül, hogy ő úgy érezze, már nem is szeretitek.

Ha elmentek valahova, szerintem állapítsatok meg valamilyen összeget, amit az ő kívánságaira tudtok költeni, mondjuk 500 Ft vagy amennyit jónak láttok. Ezt az összeget nem lépheti túl, és ha elfogyott, aznap már nem vesztek neki semmit, csak ennivalót (nem édesség!). Választhat édességet, kis játékot. Így egy idő után ő is jobban meggondolja, mit is szeretne inkább. Ha hisztizik, nem kap semmit, majd legközelebb okosabb lesz.

Lehet még azt is csinálni, hogy ha nem használja fel a teljes keretet, a maradékot félreteszitek, és legközelebb annyival több pénzből gazdálkodhat. Így megtanulhat takarékoskodni, pénzt gyűjteni valami nagyobb dologra.

Ruhát sosem akkor vegyetek, amikor program van, hanem ha kell neki valami, célzottan ruhavásárlás céljából menjetek el ruha-vagy cipőboltba (de akkor csak azt vegyetek, amire szüksége van), vagy úgy vegyetek neki ruhaféléket, hogy ő nincs veletek.

2014. máj. 26. 09:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:
23%
5 èvesen màr elèg esze kell legyen hogy megèrtse mit szabad ès mit nem. Ebböl màr ki kellett volna nönie. A nem nemet jelent! Itt ti vagytok a hibàsak bocs..
2014. máj. 26. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Szerintem lehet, hogy az nagyobb gond, hogy szerinted ez gond. Megmagyarázom. A legtöbb gyerekre jellemző ez a viselkedés, többé vagy kevésbé, szerintem ez normális. Viszont én úgy tapasztalom, hogy ha a gyerek elkezd egy számunkra kellemetlen/nem tetsző viselkedést, elkezdünk foglalkozni a kérdéssel. Próbáljuk máshogy nevelni. Beszélgetünk a problémáról mindenkivel, gyakran úgy hogy a gyerek is hallja, hisz hova tegyed addig míg a szomszéd anyukával, apjával, nagyival is ezt megbeszéled. A gyerek pedig érzi, hogy ez téma, és előfordul, hogy a gyerek emiatt elkezd rájátszani erre a mintára, akár öntudatlanul is. Kezd beleragadni ebbe a szerepbe, hogy ő ilyen vagy olyan, és szintén öntudatlanul elkezd ennek a szerepnek megfelelően viselkedni. Nem mondom, hogy nálatok most ez a helyzet, de ez is könnyen lehet. Szóval én a helyedben nem tekinteném ezt problémának, csak egy élethelyzetnek, amiben most a gyerek benne van és majd elmúlik. Nehogy a jószándékú "odafigyelés" csináljon igazi problémát valamiből. Ez nem jelenti azt, hogy mindent megveszel neki. Néha kap valamit, néha nem, de ne mondd neki hogy csúnya dolog ilyen kapzsinak lenni, csak mondj nemet arra amit nem kap meg. És ennyi.
2014. máj. 27. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
Találjatok ki neki valami jó kis sportot.
2014. máj. 28. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim válasza:
Dackorszakban nagyon jellemző ez a magatartás, de ha nagyon durván műveli a dolgot akkor te kell megtanulj nemet mondani és megmutasd, ki a főnök. Kapzsin még senki sem született...
2014. jún. 3. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!