Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Üvöltve követelőző gyerekkel...

Üvöltve követelőző gyerekkel hogy kellett volna?

Figyelt kérdés

Egyedül nevelem az 5 éves lányomat, akit mindig próbáltam partnerként kezelni, és be is jött a dolog, tüneményes, jól nevelt kislányként ismeri mindenki, de mostanában teljesen a fejébe szállt az itthoni szabadság, és ha nem tetszik neki egy kérésem, azt mondogatja, hogy a szülő nem parancsolhat a gyerekének. Oviban, különórákon, mindenütt szófogadó. Egyedül velem játsza el ezt a "nem parancsolhatsz nekem" drámát, ami tökre kikészít.

A minap el szeretett volna menni abba a bárba a lányom, ahol mostanában egy-egy délutánon a barátainkkal találkozgatunk. Péntek este 8 óra volt ekkor, én hulla fáradt voltam, mondtam neki, hogy majd holnap elmegyünk, én ma már nem bírnék sehova menni, jöjjön, olvassunk mesét és feküdjünk le. Tovább kérlelt, egyre hangosabban, majd kiabálva követelőzött, míg nem hörögve üvöltötte a fülembe, hogy "márpedig elmegyünk, MOOOOOOOOST!", és ezt az üvöltést folyamatosan, percekig némi tettlegesség kíséretében zúdította rám, miközben próbáltam magyarázni neki, hogy ez a viselkedés nagyon nem oké, és büntiben lesz, ha így folytatja, és nem is értem mit képzel magáról, hogy azt hiszi, üvöltve utasítgathat. Azt mondta, hogy nem tehetem büntibe, úgyis felállna onnan (oviban az a bünti, hogy egy széken kell ülnie a rossz gyereknek pár percig). Mondtam, hogy itthon más lesz a büntetés, és ha így áll hozzá, úgy látom meglehetősen szigorú büntire lesz szükség. (Amúgy SOHA nem volt még büntetésben, se itthon, se az oviban, mert sosem volt rá szükség.) Nem hagyta abba, pedig figyelmeztettem, úgyhogy végül felkaptam, és bezártam a fürdőszobába. Nem egy sötét félelmetes lyukba, hanem egy tágas, világos helyiségbe. Mondtam neki, hogy ez elviselhetetlen amit csinál, úgyhogy higgadjon le, aztán kijöhet. Most ez a bünti. Végig az ajtó előtt álltam, és végig beszéltem hozzá. De ő csak üvöltött, death metalosokat megszégyenítően hörgött, és olyan erővel rugdosta az ajtót, hogy azt hittem, kiszakad, és követelte, hogy engedjem ki. Na jó - gondoltam - lehet nem ez a legmegfelelőbb módszer, mert csak még jobban behergeli magát, ezért mondtam neki, hogy ha nem nyugszik le, akkor más büntetést fogok kitalálni, mert rettenetesen viselkedik. Azt találtam ki, hogy felpakolom a játékait a szekrény tetjére pár napra. Kiengedtem hát és elkezdtem pakolni a játékait nagy zsákokba. Eleinte dühödten kiabálta, hogy akkor majd ő épít a gyerekbútorokból egy tornyot és felmászik értük, meg hogy nem hagyja hogy elpakoljam, ezt nem tehetem meg. Aztán ütlegelni is elkezdett, mire én ellöktem magamtól. Majd sírósra és könyörgősre váltott, hogy jól van, béküljünk ki, csak ne csináljam ezt, beszéljük meg. Ss csak zokogott fájdalmasan: "kérlek anya, kérlek, nagyon kérlek, ne csináld, jó leszek, bocsáss meg, bocsánatot kérek, csak ne csináld, béküljünk ki, nem fogok hisztizni többet!" Nagyon sajnáltam szegényt, de úgy éreztem, hiba lenne azt mondani, hogy jól van, akkor felejtsük el. Azt feleltem, hogy én megbocsátok, és ezután is nagyon fogom szeretni, ahogy e percben is nagyon szeretem, de meg kell tanulnia, hogy ez nagyon rossz viselkedés volt, és biztos vagyok benne, hogy nem fog többé ilyen rosszul viselkedni, mert erre a büntetésre biztos sokáig fog emlékezni, és alaposan megtanulja, hogy így nem őrjöngünk legközelebb, nem üthet meg és nem üvöltözhet velem, ha valami nem úgy alakul, ahogy ő szeretné. Egy ideig még lázadt, és felváltva fenyegetett és könyörgött, teljesen hasztalan, aztán lassacskán lenyugodott, én is végeztem a pakolással, a végén már segített is nekem, ha kihagytam egy-egy lego darabot a zsákból. Aztán leültem, megtörten az ölembe kucorodott, és megbeszéltük, hogy én nagyon szeretem őt, e percben is, de ez a viselkedés túl megy minden határon, és hogy bizony téved, ha azt hiszi, hogy a szülő nem mondhat meg semmit, és mivel úgy tűnik, ezt nem plántáltam eléggé belé, most tisztáztam vele, hogy bizony én vagyok a főnök, ami nem azt jelenti, hogy az ő szava semmit sem számít, és az utolsó szögig minden csak úgy lehet, ahogy én akarom, hisz egy csomó mindenben dönthet (és itt elkezdtük közösen sorolni a példákat), de ha én azt mondom valamire, hogy nem lehet, vagy valami másra azt, hogy ez most szükséges, akkor szót kell fogadni (és itt megint közösen soroltuk a példákat). Elfogadta, megértette, kibékültünk, végül olvastam neki esti mesét és összebújva aludtunk el.

Az volt az ideám eddig, hogy lehet teljesen partnerként kezelni a gyereket, de most azt látom, hogy hiba az, ha egyáltalán nem vállalom a főnök szerepet. A lányom az empatikus, okos kis tündérkéből egy-két hónap leforgása alatt egy elkényeztetett, parancsolgatós kis fúriává változott, aki azt hiszi - és ezt így, pontosan ebben a formában ki is mondja - , hogy a szülőnek kötelessége a gyermeke kívánságait lesni. Ennek muszáj voltam véget vetni. Továbbra is megadok neki mindent, ami tőlem telik, de ezt nem hagyhatom így tovább. Nagyon durva esténk volt, soha ehhez fogható veszekedésben nem volt még részünk. Ti mit tettetek volna a helyemben? Nagyon durva hogy így büntettem? Egyáltalán nem jellemző rám ez a szigor, de lelki szemeim előtt megjelent, ahogy 8 év múlva, 13 évesen üvöltözik, hogy márpedig ő elmegy a haverokkal a bárba, és akkor jön haza, amikor majd akar, én nem mondhatom meg neki, mikor mit tegyen - és erre elszörnyedtem. Máshol is előfordulnak ilyen nagy viták? Túl durván bántam most a lányommal (bezártam, ellöktem, elpakoltam a játékait)? Ti hogy oldjátok meg ezeket a vitákat? Ti milyenek vagytok, amikor épp keményen bántok a gyereketekkel?


2014. márc. 15. 08:13
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
Nem régen beleolvastam Ranschburg Jenő könyvébe, amiben azt írja, hogy az első években kell a szigor, az irányítás, hogy később az ekkor szerzett alapokkal (határok, mit szabad, mit nem, mi a helyes, mi nem) közösségbe lépésekor önálló és immár független döntéseket tudjon hozni. Független azért, mert maga tudja az alapokat és aszerint cselekszik majd jól, nem kell irányítanunk. A szülők rosszul fordítva szokták csinálni: mikor a gyerek közösségbe kerül a túlzottan megengedő magatartás gyümölcse egy nehezen kezelhető gyerek lesz és ekkor próbálnak bekeményíteni a szülők, amikor más késő. Más: Mi szülők nem akarunk bólogató jancsikat nevelni a gyerekünkből, akire majd mások könnyedén ráerőltethetik akaratukat. Ezért nem fegyelmezünk, nem irányítunk túlzottan, így viszont mi sem leszünk tekintélyek a szemében, nem fogad szót nekünk sem, a közösségben sem. Az életben persze ezek a dolgok árnyaltabban jelennek meg. Egy dolog jutott viszont még eszembe: érdekes, hogy mint írod, a lányod csak veled ilyen, máshol másokkal nem. Vajon mi lehet az oka?
2014. márc. 15. 23:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 A kérdező kommentje:

#11-esre válaszolva: gondolom az az oka, hogy mindenhol máshol vannak egyértelmű határok és következmények, plusz én is mindig azt erősítettem benne, hogy mellettem jobban elengedheti magát, mint mások előtt, és itthon nem kell minden olyan szabályt betartani, amit az oviban vagy másutt megkövetelnek tőle. Az oktatóinak való szófogadást és a közösségi helyzetekben való helyes viselkedést viszont mindig elvártam. Amúgy sok különórára jár, és amikor nemrég elkezdte pedzegetni, hogy szerinte nem kell szótfogadnia a hegedűtanárnak, azt nagyon rövidre zártam, és világosan kifejeztem, hogy dehogyisnem, hacsak nem azt kéri a hegedűtanár, hogy ugorjon ki az ablakon, akkor bizony szót kell fogadni neki, különben nem hegedülhet ilyen hozzáállással. Megértette, nincs is panasz rá soha, sőt. De mivel úgy érzem, annyi helyzet van, ahol mások elvárásainak meg kell felelnie, főleg majd iskoláskorban, az otthont szerettem volna meghagyni olyan helynek, ahol nem kell szabályokon feszengenie. Viszont úgy látom, talán túlzásba vittem az itthoni nagy szabadságot. De azt hiszem, még nem késtem el a felismeréssel.

Amúgy ez gyakori jelenség, hogy egy gyerek egészen más a közösségben, mint otthon. Sok gyerek az egész napos ovis jólviselkedés után otthon engedi ki a gőzt - ők azok, akiknek a szülei aggódva kérdezgetik az óvónőt, hogy minden rendben volt-e aznap, és döbbenten hallják, hogy az oviban egy kis angyalka az otthoni ördögfiókájuk. De fordítva is van, amikor az otthoni szabályozott légkört az oviban tombolja ki a gyerek - ők azok, akiknél mikor az óvónő sorolja a rosszaságokat a szülőnek, az csak álmélkodik, hogy az ő gyereke ilyet soha nem tett még, nem is érti.

2014. márc. 16. 07:29
 13/15 anonim ***** válasza:
11-es vagyok. Teljesen igazad van, tényleg sok gyerek ilyen. Nehéz viszont otthon meghúzni a határt, miben engedjünk és miben már nem és mindezt sokszor ad hoc, itt és most. Gyakran számunkra jelentéktelennek tűnő tiltásra dühkitöréssel reagálnak.
2014. márc. 17. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Egyrészt nem voltál túl szigorú! Amit a lányod leművelt, az valóban elfogadhatatlan. Valamilyen szinten, ahogy írtad elrontottad (vagy inkább eddig nem csináltad a legmegfelelőbben) de teljesen egyértelmű, hogy beláttad és korrigáltál. Le a kalappal, jó és megbízható ember és szülő vagy. A szerető szigor a legjobb szerintem, ez a kettő a legfontosabb. Csak így tovább!!

Vekerdy Tamás könyveit ajánlom, nagyon jó olvasmányok gyermeknevelésről (is).


Minden jót!


25N (óvónő)

2014. márc. 19. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

Nagyon ügyes voltál! Én annyit tettem volna másként, hogy a fürdőbe zárást kihagyom, és rögtön a játék elpakolás jön. Az elzárás az utolsó és egyben legszigorúbb büntetés szerintem.

Arra a kérdésedre, hogy lehet-e partnerként kezelni a gyereket, az a válaszom, hogy igen lehet, csak vannak akik nem értik, hogy ez mit jelent. A korábbi hozzászólóknál többen is a "partnerként kezelést" úgy értelmezték, ahogyan egy házasságban a felek partnerek. Ők mindannyian azt hangsúlyozták, hogy ezzel szemben a gyereknek főnök kell, és irányítás. Na itt kavar van, mert igenis lehet valakit partnerként kezelni úgy, hogy közben a "főnöke" vagy. Egy munkahelyen sincs ez másként. A főnököd partnerként kezel téged, ha kikéri a véleményed, ad a szavadra, vannak saját döntéseid a te hatáskörödben, miközben ő a főnököd marad. A dolog lényege, hogy van egy hatásköröd, amit nem lépsz túl, de azon belül mozogva abszolút partnerek vagytok. Sőt akár az is lehet, hogy kikéri a véleményed egy olyan ügyben is, ami már az ő hatásköre, de kíváncsi a véleményedre. (miközben a végső döntés az ővé lesz.)

Tudom, hogy ezzel gyakorlati tanácsot nem adtam, de szerettem volna tisztázni, hogy a gyerek partnerként kezelése és irnyítása nem egymással ellentétes nevelési módszerek, amik közül vagy ez az igaz vagy az.

2018. jún. 29. 14:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!