Van olyan 3 éves (vagy picivel több) gyerek akinél még nem alakult ki úgy a szerepjáték ahogyan kell? gondolok itt az orvosodira, vásárlás stb
mi jelenleg az autó tologatásnál tartunk meg néha ad az állatoknak kaját... 3 éves pont
aggódjam?
én is úgy tudom, hogy 3 éves korra kell kialakulnia a szerepjátékoknak. mi járunk mindenféle felmérésekre és szerencsére 2,5 éves kora óta komolyabban szerepjátékozik a fiam így sok mindent ki tudtak zárni.
de ugyanakkor azt gondolom, hogy a kellő ingert és példákat meg kell kapnia ahhoz, hogy ez előjöjjön.
gondolok itt arra, hogy reggel elmentek a boltba, aztán hazamentek és előveszitek a kis kosarat, kipakolsz a pultra zöldségeket és együtt eljátsszátok újra.
tehát Petike, gyere, vásároljunk, mit szeretnél venni? mondjuk egy répát? nézd ott a répa a pulton, vedd le és tedd a kosárba? még valamit? nem, akkor menjünk, fizessük ki. akkor elővehetsz egy papírt és mond, hogy az a pénz, adja oda és elviheti a macijának a répát...
stb.
ezek így mennyire vannak meg? mennyire kezdeményezel ilyen játékokat? na meg vannak-e otthon kellékek egy egy szerepjátékhoz?
és ugye az is fontos, hogy ezek megtörténjenek vele, tehát vidd magaddal a boltba, benzinkútra tankolni, bemehettek fodrászüzletbe vagy autószerelő műhelybe, biztos megengedik, hogy 10 percre ott tátsátok a szátokat, én fiam imádja az imádja helyzeteket, aztán otthon eljátsza, hogy ő a fodrász, ő a szerelő, ő a pénztáros.
télen lesz 3 éves.
1. válaszoló vagyok.
Óvónői szakközepet végeztem, ott úgy tanultuk fejlődéspszichológiából, hogy az egyszerűbb formái már jelen vannak kiscsoportban is (pl. főzőcske játék kevergetés szinten), de a komplexebb formái inkább középsőben, nagycsoportban várhatók el. Mert ugye ennek is vannak fokozatai. A kérdező gyereke kb. kiscsoportos korú, és ennek teljesen megfelel a játéka fejlettségi foka.
Most utánaolvastam egy kicsit, és ezt találtam:
"Az életkor befolyásolja a játék témaválasztását.
A kiscsoportosok általában közvetlen környezetükből, (gyerek-szülő) választanak témát – ezzel kapcsolatban van a legtöbb élményük: főzőcske, babavendégség, babafürdetés. A kicsik még a tárggyal való cselekvést utánozzák – kavargatják az ételt, de nem biztos, hogy megetetik a babát; fürdetik a babát, de nem öltöztetik fel stb. A játék rövid ideig tart, egy érdekes eszköz hatására, új témát kezdenek.
A középsősök és a nagyok szívesen választanak a felnőttek munkájával kapcsolatos témákat: építkezés, orvosos, boltos, fodrászos játék. A játéktémát hosszabbideig játsszák, több mozzanatból áll. Az előző példánál maradva: kevergetik az ételt, majd megetetik a babát, fel is öltöztetik és elaltatják.
A nagycsoportosok képesek egy játéktémát napokig játszani. Pl.: lisztgyurmából süteményeket készítenek. Másnap boltot rendeznek be, megvásárolják a süteményt, beviszik a babaszobába és szülinapot rendeznek. Ez a téma még tovább bővülhet a következő napokban: a buli után elutaznak a nagymamához, vagy megnézik az építkezést, vagy ajándékot barkácsolnak a következő szülinapra. A lehetőségeknek nincs határa! Amíg van élményük, ismeretük, bővítik a játéktémát.
Ugye milyen fontos az élménynyújtás?"
Forrás: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!