Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Ismertek olyan gyermeket...

Ismertek olyan gyermeket akiről óvodás, kisiskolás korában felmerült, hogy hiperaktív, de pár évre rá rácáfolt a diagnózisra, "kinőtte", esetleg egy kicsit izgágább maradt, de teljesen jól boldogult?

Figyelt kérdés

A valódi hiperaktivitás tudom,hogy nem kinőhető,születéstől-halálig elkíséri ezeket az embereket,csak más tünetekkel jár a különböző életszakaszokban.

A kisfiam miatt tettem fel a kérdést,aki 6 éves.


2012. szept. 27. 13:54
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:

Nem tudom, mennyire releváns az esetem, de leírom.

Engem nem diagnosztizáltak, akkor még nem igazán foglalkoztak ezzel. Nehezen kezelhető, állandóan izgő-mozgó gyerek voltam, rossz alvó, rossz evő, stb.

Kb. 12 évesen változtam valamennyit jó irányban. Én pontosan emlékszem, hogy miért. Azért, mert korábban, iskolában mindenki elkönyvelt a rossz gyereknek, pedig édesanyám mindent megtett, hogy rendesen neveljen. Van egy testvérem is, akivel nem voltak ilyen gondok. Egyébként az sem tett jót nekem, hogy egy suliba jártunk, és mindig hozzá hasonlítottak. Az oviban, iskolában alsó tagozatban nem igazán kaptam pozitív visszajelzést, mindig csak azt, hogy nagyon okos, de túl eleven, és persze viszi bele a többieket a rosszba. Aztán kaptam egy olyan tanárt 12 évesen, aki nagyon sokat foglalkozott velem, nagyon sokat dicsért. Még emlékszem (tizenpár év után is) arra az első esetre, mikor az osztály előtt nagyon megdicsért és azt mondta, ő tudta jól, hogy én ilyen ügyes, okos vagyok, csak mindenkinek bizonyítsam. Onnantól kezdve nagyon lelkes voltam. Sokszor kellett visszafognom magam, de már egyre jobban sikerült. Azt hiszem, elhittem, hogy nekem most valamit bizonyítanom kell, amire képes vagyok, de mások nem hitték el. Anyukám döbbenten figyelte a változást.

Ettől függetlenül mindig is izgága voltam utána is, mindig kellett sportolnom valamit, hogy levezessem azt a rengeteg energiát. Most is így van.

2012. szept. 27. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 A kérdező kommentje:

Örülök ,hogy ilyen szerencsésen alakult a sorsod !


Az izgágaság amit sporttal vezetsz le a mindennapi életben nem akadályoz semmiben ,vagy vannak ebből konfliktusaid ,kudarcaid a mai napig ?

2012. szept. 27. 14:29
 3/13 anonim ***** válasza:

Most felmerült, vagy van pontos diagnózis? Ha van, hol vizsgálták? Ha pszichiáter, neurológus mondta ki a diagnózist, 5-6 éves kor környékén, akkor esélyes, hogy valóban hiperaktív.

Ha csak "tipp", akkor bármi lehet...

2012. szept. 27. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Hosszú már az út amit idáig bejártunk,3 éves korától ,az oviból nevelési tanácsadó pszichológusa,gyermekpszichiáter,jártunk fejlődésneurológiára ,manapság pedig gyógypedagógus és TSMT terapeuta .


Pár éve amikor a pszichológus és a pszichiáter látta (azóta nem voltunk náluk) ,akkor ők gyanúként említették,hogy figyelemzavar,esetleg hiperaktivitás,de kicsi volt még a fiam biztos diagnózishoz .


A gyógypedagógus akihez most járunk ő figyelemzavart mond ,nagyon mozgékony ,de nem agresszív,egyre jobban képes kezelni saját magát,egyre javul az önkontrollja,viszont a figyelme hamar elkalandozik sokat noszogatom,hogy fejezze is be amit elkezdet,például öltözködésben,evésben.


Iskola előtt megnézik majd ismét a nevelési tanácsadóban iskolaérettség szempontjából ,ott mondanak diagnózist,vagy foglalnak állást ezügyben (figyelemzavar,hiperaktivitás?)is,vagy csak az iskolaérettséget nézik majd ?


Gondolom az iskolaválasztáshoz szükséges tudnom,hogy akkor most mi is a helyzet a kisfiammal.

2012. szept. 27. 14:41
 5/13 A kérdező kommentje:

"Ha pszichiáter, neurológus mondta ki a diagnózist"


Jól értelek,csak ők diagnosztizálhatnak ?

Kérjek időpontot a gyermekpszichiátriára,hogy nézzenek rá ismét a fiamra még iskola előtt,hogy akkor most mi is a probléma(figyelemzavar,hiperaktivitás),vagy elégedjek meg azzal amit a gyógypedagógus mond róla akihez magánúton járunk,hogy szerinte figyelemzavaros ?

2012. szept. 27. 14:46
 6/13 anonim ***** válasza:

Neeem, felnőttként ezt már tökéletesen tudom irányítani. Vagyis ez már egyáltalán nem észrevehető másoknak, hogy ez nekem gyerekkoromban komoly gond volt. Kb. középiskola, érettségi óta igyekszem azt a sok energiát egy valamibe belefektetni, ezért mondjuk több helyen munkamániásnak tartottak. Pl. ha én lehúztam egy 16 órás (nem elírás, vendéglátásban dolgoztam ennyit) műszakot, simán bevállaltam a másnap reggeli nyitást is.

Viszont a mai napig úgy vagyok vele így is, közeledve a harminchoz, hogy sok mindenre sajnálom az időt, amik alap dolgok. Nem szeretek enni, mert mi mindent csinálhatnánk evés helyett, sok időt elvesz. (Ha pl. tanultam valamit, akkor inkább még főtt ételt is a szobámban, könyvek fölött csináltam), gyors zuhany egy hosszú nyugtató fürdő helyett, stb.

Jelenleg sportolással azért nem kell pluszban levezetni az energiáim, mert egyrészt ez már sokat csitult, másrészt biciklivel járok 13 km-re dolgozni. Bár nem minden nap, de az azért elég sok. Heti 3-szor a fiamért is megyek a bölcsibe, ő is jön rá pluszban. :)


Nekem ami sokat segített gyerekként, az úszás. Ott is az első "sikertelenségig" rengeteg időt töltöttem. Nem mondanám, hogy annyira imádtam, de már kicsinek is éreztem, hogy ez nekem kell. Általánosban kedd-csütörtök úszni jártam, később pluszban szerda-péntek röplabdáztam. Nem rám erőszakolták a szülők, én akartam, mert éreztem, hogy jót tesz. Jobban ment a tanulás is.

Én nem akarok nagyon nagy tanácsokat osztani, mert ez annyiféleképpen nyilvánulhat meg. De a (szokásostól eltérő, sokkal több) biztatás sokat segített nekem. Nem feltétlen szülőktől, inkább tanároktól.


Ja még annyit, hogy engem nem engedtek 6 évesen iskolába annak ellenére, hogy az óvodai felmérés (akkor még így ment, nem tudom, most hogy van) szinte tökéletes lett. Csak legyintettek rám, hogy éretlen vagyok az iskolára, jövőre megérek. Hát igen, ebből is látszik, nem értették akkor még (vagy nem akarták). Egyébként engem nagyon rosszul érintett, nagyon csalódott voltam.

2012. szept. 27. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

Pszichiátrián azt is vizsgálják, hogy áll-e a háttérben valamilyen idegrendszeri ok. A Vadaskertet ajánlom.

Mindenképpen vissza kell menni a tanulási képességvizsgálóhoz, mert ők állapítják meg a sajátos nevelési igényt (ez eddig nem történt meg?). Ők elfogadják a pszichiátriai szakvéleményt teljes mértékben, megkönnyíti a dolgukat.

Amennyiben fennáll a hiperaktivitás ténylegesen, akkor olyan iskolát jelölnek ki, ahol ilyen gyerekeket tudnak integráltan oktatni.

Gyógypedagógus véleménye itt édeskevés, kellene egy pontos diagnózis...

2012. szept. 27. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Az óvónők sem értik ,hogy a gyógypedagógus azt mondja a fiamra,hogy ez a fajta izgágaság nem feltétlenül fog elmúlni a fiamnál ,ha évekig visszatartják az oviba akkoris ilyen marad,nem fog beérni és nyugodttá változni.
2012. szept. 27. 22:12
 9/13 A kérdező kommentje:

"Mindenképpen vissza kell menni a tanulási képességvizsgálóhoz, mert ők állapítják meg a sajátos nevelési igényt (ez eddig nem történt meg?)"


4 éves volt a fiam amikor az óvodai viselkedése miatt nevelési tanácsadóba küldték,ott fél évig foglalkozott vele a pszichológus,egyszer elküldte egy pszichiáterhez a fiamat,mindketten figyelemzavart gyanítottak ,elhangzott néha a hiperaktivitás is,sőt még gyógyszerről is volt szó,hogyha majd elsős korában nem bírna vele a tanítónéni .

Mivel a tanácsadóból úgy küldött el a pszichológus,hogy legyek szigorú és ennyi,azért kerestünk magánúton fejlesztést.

Nem rendeltek vissza,nem követték nyomon a kisfiam sorsának alakulását.


A Tanulási képességeket vizsgáló bizottsággal többször beszéltem,mindig azt mondták,hogy a nevelési tanácsadóba menjünk vissza mielőtt megy a gyerekem iskolába,hogy megnézzék iskolaérettség szempontjából,azt mondták hozzájuk nem lehet csak úgy bekerülni,mert minimum egy év múlva tudnak csak fogadni.


Úgy érzem,hogy teljesen magamra vagyok hagyva a problémával ,bár sokat javult a kisfiam ,de még mindig túlmozgásos,szétszórt.

2012. szept. 27. 22:20
 10/13 A kérdező kommentje:
A sajátos nevelési igényt jelenti,ha a papírjára az van írva ,hogy "figyelmi nehézség állhat tünetei hátterében,csoportlétszámnál két főnek számít " ?
2012. szept. 27. 22:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!