Mennyi tejet/tejterméket iszik másfél évesetek? Mennyi az összes folyadék bevitel (levessel)?
Az én fiam most nagyon nem issza! Nem is a tejjel van baja, hanem az ivással. Ha kanállal adom neki, akkor úgy simán megissza a 2*2 dl-t naponta. Lehet jön most foga, mert nagyon rág és nem engedi, hogy benyúljak a szájába, ha viszont mégis benyúlok, becsülettel ráharap az ujjamra, miközben masszírozom az ínyét.
Nem issza a kakaót sem, de ha kanalazom, azzal sincs baja. A vizet megissza pohárból.
A víz ivását semmilyen más folyadék nem pótolja (csak csecsemő korban az anyatej), és szükséges is a víz, ez evidens. Ez minden életkorú ember esetére elmondható. Akkor tud normálisan működni a szervezet, ha kisgyermek naponta minimum 1 litert, nagyobb gyermek ha napi minimum 1-1.5 litert, felnőtt legalább napi 1.5-2 litert megiszik naponta VÍZET. Mellette ihat mást is, de VÍZ IS SZÜKSÉGES, mégpedig a felsorolt mennyiségben!. Pl. ha egy picur megiszik napi másfél liter gyümölcslevet, mellette akkor is meg kellene innia egy liter vizet ahhoz, hogy egészségesen működjön a szervezete; ha semmi mást nem iszik, csak vizet, akkor már elegendő az is ,ha a napi egy liter vízivása mellett semmi mást nem iszik. A víz a lényeg. Egyedül teljes egészében az anyatej adja meg a kellő víztartalmat a szervezetnek, de 5-6 éves kor felett már nemigazán dolgozza fel a szervezet, mint köztudott - és persze ki az, aki 5 év felett szoptat... Bár régebben előfordult, hogy még 5 évest is engedtek a cicihez, és evvel semmi gond, egészséges számára. :) (De persze ha 1.5-2 éves korig tart a szoptatás, az is már kellően egészséges hozzáállás, egyébként is ekkortájt fogzik a csecsemő általában, és az anyának már emiatt kellemetlenné válhat a szoptatás.)
A fentiekből következően ha a kisgyermek anyatejet is fogyaszt, és mellette szilárd ételt, akkor a napi minimum egy literbe az anyatej is beleszámít (más folyadék nem) ahhoz, hogy megkapja a szervezete a kellő vízmennyiséget.
Köszönöm szépen a válaszokat!
Most lecsökkentettük a tej mennyiséget, nehogy megutálja a fiam, de így sem lett egy kisboci (sajnos), így scak reggel iszik 2,5-3 dl-t és még van uzsira joghurt, ennyi a tej bevitele. Van még délben egy nagy adag leves (legalább 2 dl) és sajnos nem tudok 2,5-3 dl-nél több vizet belediktálni.
Utolsó előttinek: Te hogy csinálod az egy liter vizet? Az én fiam nem iszik mást, legjobban a vizet szereti szomjoltóként, tea, gyümölcslé helyett is a vizet választja, de akkor sem megy le több még ebben a melegben sem, mint 3 dl. Nem szomjas, nincs is kiszáradva, sokat pisil és gyakran.
Vannak, akik még nagyobb vízmennyiséget ajánlanak az általam ajánlotthoz képest. :) Az már szerintem is irreális.
Hogyan csinálom? Különböző ovis csoportokban tapasztaltam, és sajnos számos gyerkőc nincs otthon hozzászoktatva a víziváshoz, de a többségük megiszik legalább fél liter vizet 6-8 óra alatt (2 bögre), ehhez add hozzá, amit a nap további 8-10 órájában megiszik vízben, meg egyébben (gyümilé).
Az más kérdés, ha a gyermek hozzá van szoktatva a víziváshoz, vagy eleve szereti, mégis alig iszik, és nem szomjas. Alkati dolog, én is ilyen vagyok. :) Azonban amióta kezdtem rávenni magam, hogy ha csak egy icipicit is jól esne innom még, vizet, akkor töltök a bögrémbe és lenyomom; nos, ez már évek óta szokásom, és csak pozitívan tudok mondani erről:
egyrészt már "automatice" kívánom a napi másfél litert (nyáron többet is), ami felnőttmennyiség (picurok számára tehát egy liter minimum, az ajánlott), másrészt tovább javult az emésztésem azóta. Tehát a gyermeknek is gyakorta ajánlatos felkínálni a vizet, amikor magától esetleg nem is érzi szükségét.
Egyébként meg teljesen normális és logikus , hogy napi 3 dl-től is gyakran kell pisilnie, hiszen a picurok testüregei kisebbek a felnőtténél, így a húgyhólyagjuk is, ergo gyakrabban kell üríteniük is. Ugyanezen okok miatt ajánlatos ügyelni, hogy egyszerre relatíve kevés folyadékot, kevés ételt vigyenek be szervezetükbe, tehát többször keveset. Erőltetni semmit nem kell és értelme se lenne, de felajánlani lehet, és ha fontos az egészség érdekében akkor ajánlatos is.
Kedves 15.43!
Értelek és természetesen én is fontosnak tartom a víz és egyéb folyadék bevitelt.
Én is nagyon jól ismerem az ovisok ivását, dolgoztam velük, de úgy érzem nem lehet összevetni egy másfél és egy három évest. Ahogy Te is írtad, hogy legyűröd a másfél litert egész nap, így mégis arra jutottam, hogy nem olyan rossz a napi 3dl (most már a melegben egyre több)víz. Nézve onnan, hogy gyakorlatilag 9 órát van ébren másfél évesem, így tényleg nem rossz, mert ez még időarányosan akár egy felnőttnek is jó: 8-9 dl 9óra alatt!
Ettől függetlenül hasznos volt a válasz, rávilágított dolgokra! Köszönöm!
Kedves kérdező,
Mivel gyermekek között is előfordulhatnak jelentős egyéni különbségek pl. a vízfogyasztás terén, így lehet, hogy a te gyermeked kevesebbet kíván. ÁTLAGOT számoltam, tehát előfordulhat, hogy a te kicsinyed szervezete jól működne napi fél literrel is (2 bögre), de az én véleményem még így is valamivel kevesebb mennyiséget lát jónak, mint egyes emberek szélsőségesebb meglátása. A másféltől 6 évesekig korosztályhoz tudok hozzászólni. Nézzük előbb az időintervallum másik végét, összehasonlításképpen: a 6 évesek képesek arra és kívánatos volna, ha bő 1 litert minimum elfogyasztanának per nap, és többet is vannak ébren, mint egy másfél éves; egy másik topicban szóba került, hogy baj lehet-e, ha a kisgyermek csak napi 3-szor pisil; nos, ezt keveslem (még ha szeretnek is avval játszani a picurok, hogy visszatartják vizeletüket szándékosan, olykor), bár ha nagyon keveset iszik, akkor nem a napi 3 pisilés a gond, hanem a vízbevitel mennyisége (de legalább más folyadékot fogyaszthatna egy picur, az még mindig jobb lenne, mintha csak alig 2-3 deci vizet iszik naponta). Ovis esetén napi bő egy liter víz fogyasztás az ideális, és 5-7, akár 9-10 alkalommal is ,azaz óránként, másfél óránként kellene pisilnie. Egy másfél éves húgyhólyagja még ennél is kisebb űrtartalmú, de gyenge egy liter víz ivása már kielégítő számára, így a napi 5-7 alkalom pisilés természetes (volna) tőlük (vagy kevesebbszer pisil, ha kevesebb folyadékot fogyaszt, de akkor megint ott vagyunk, hogy a folyadékbevitellel van gond, pláne a víz lenne különösen fontos).
Egyébként én is örülök az egészséges vitának, van, amiben egyet értünk, van, amiben nem, de ez építő jellegű a vitafeleknek, így én is köszönöm reakcióidat. :)
A kivitelezés, megvalósítás joga pedig elsősorban a szülőé a legtöbb tekintetben, de vannak tényezők, melyekhez joga van másnak, ha arra a más felnőttre bízták a picurt, pl. ha rám bíznak egy gyermeket, akkor olyan gyakran ajánlom fel neki a vizet, hogy növekedjen a vízivási igénye (már hogy ha nem jellemző rá a szerintem kívánatos mennyiség és persze lehetőleg ne csapvízről legyen szó, hanem tisztábbről, ha lehetséges), tehát hozzászoktatom ehhez, mert ez nem fog katasztrófát okozni a szülőnek , és ezt nem is tilthatja meg nekem, amikor nálam van a kicsinye, rám bízta, hiszen az én felelősségem a gyerek, a gyermek egészsége. (Amikor nála tartózkodik a gyermek, akkor meg ő annyi vizet ajánl fel neki ,amennyit ő lát jónak). Persze ezt előre jelzem a szülőnek, hogy az én ebbéli hozzáállásom ilyen, és ezt is vegye figyelembe, hogy eldönthesse, nálam hagyja-e a gyermeket. Vannak tényezők, melyek terén azonban akkor is engedelmeskedni kell a szülőnek, ha a babysitter, vagy pedagógus másképpen kivitelezné a nevelési kérdést (mivelhogy a szülőé a gyermek), de ez már egy másik téma lenne.
( OFF : Persze mindezt kompromisszumosan, kivéve a szélsőségeket, pl. ha veri a szülő a kicsit, azt az attitűdöt tilos átvenni tőle, sőt, jelenteni kell az illetékes szerveknek; és értelemszerű, ha van legalább egy tényező, melyet a sitter semmiképp nem vállal be, akkor legfeljebb nem vállalja a gyermek fogalkoztatását, -vigyázását; egy intézményben azonban ez már nehezebb ügy, a pedagógus számára, tehát olyan téren, mely téren a szülő elvárását kell teljesíteni, pl. egy pedag. tejet akar adni minden gyereknek, de az egyik gyermek tejallergiás; "mondjuk" ez egy "lüke" példa egy picit, mert miért erőlteti egy pedagógus a tejet a tejallergiásra? ...de láttam én már "cifra" dolgokat óvodákban, még ha nem is töltöttem sok időt ilyen intézményekben...)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!