Szerintetek vannak makacs és szófogadó gyerekek, neveléstől függetlenül?
Szerintem van, de ez a neveléssel nagyon jól befolyásolható.
Pl. ismerek egy ikreket, most 2 évesek. A kisfiú nagyon hisztis, mindig mindent ő akar, önző. A kislány nyugis, mindent oda ad másnak, nem hisztizik akkor sem, ha kitépi valaki a kezéből a játékot. A szülőket ez sajnos nemigen érdekli, a kisfiúnak adnak mindenből jobbat (ettől függetlenül nem gondolom, hogy jobban szeretik, mint a kislányt, csak a fiú hisztisebb, makacsabb, és nem szeretik ha vonyít, a kislány meg tűr). És ha kicsit tennének ez ellen a szülők, biztos minden más lenne.
Vannak igen. És én azt sem hiszem, hogy az alaptermészetet befolyásolni lehetne neveléssel.
Volt a Spektrumon egy műsor, talán 7-8 hónapos babákkal. A feladat az volt, anyuka olvas és mondja a gyereknek, hogy ne nyúljon a virághoz, mert mérgező. Inkább olvasson.
És volt gyerek, akinek megfogta az anyuka a karját és nem is érdekelte tovább a virág, ült és nezegetett egy képeskönyvet.
volt gyerek, akit lefogni sem tudott az anyuka, mert ő akkor is, megérintette a virágot.
És azt mondta a pszichológus, hogy az ilyen gyerekek közeléből egyszerűbb elvinni a virágot, mint magyarázni, fegyelmezni, mert ő akkor is megfogja érinteni a virágot.
És 7 hónapos babákról beszélünk, akiknél a nevelés még nem játszik szerepet.
Ja és utána mutattak egy apukát, aki olvasott és kapott a gyerek egy zacskó kekszet (már idősebb korban) és a zacskó le volt ragasztva. és a kislány aki ült és olvasott, ott sírt, hisztizett, mert nem tudta kivenni a kekszet, apuka meg nem figyelt. A tűzön-vízen, csakazértis típus meg feltépte a zacskót, nem is kérdezett semmit az apjától.
Úgyhogy mindegyik típusnak van előnye-hátránya.
A lényeg, hogy típusnak megfelelő nevelést kapjanak a gyerekek. És ne az alaptermészetet próbálja valaki kinevelni, mert az úgysem fog sikerülni.
Én is példa lehetek :)
Iszonyú akaratos, és a férjem szerint erőszakos alaptermészetem van. Nagyon nehezen kontrollálom magam, pedig mint olvashatod már felnőtt vagyok.
Szigorú, de jó nevelést kaptam a szüleimtől. Voltak szabályok, de nagyon sok szeretetet kaptam és kapok a mai napig.
Nos azon imádkoztunk, hogy a gyerek az apja baromi nyugis (tipikus ráérünk és lebegünk mint hal a vízben) természetét örökölje.
Kis ördögfattya :D Három fiút kitesz lány létére és ha kérdik miért nincs testvére...hát két dudás egy csárdában nehezen fér meg, nem kell még egy. :D Szigorúan fogom, de imádom és ezt tudja az én kis miniszörnyetegem :)
Tehát ha van egy bizonyos alaptermészete szerintem neveléssel csak egy határig lehet kontrollálni, de megváltoztatni semmiképpen.
Három alapvető tényező befolyásolja a viselkedést, meglátásom szerint:
1) örökletesség
2) neveltetés
3) aktuális, vagy krónikus testi, és/vagy lelki probléma, illetve betegség.
...A 2)-eshez:
A kisgyermek értékrendszerének, viselkedésének kialakulásában a környezeti tényezők közül messze kiemelkedik a (nevelő)szülők mint modellszemélyek a kicsi számára. Épp ezért a szülői türelem, odafigyelés, megértés, szeretet nagyon fontos a kisgyermeke irányába, valamint a szülő saját önismerete és saját tulajdonságainak javítása.
...A 3)-ashoz/testi baj:
A közhiedelemmel ellentétben a felnőttek és gyermekek legalább 80-90%-ának testében megtalálható a 100 féle élősködő némelyike, és ezek közül akad néhány, melyek a központi idegrendszerre is hatnak, szeszélyes viselkedést, vagy az egyik szélsőséget okozva, pl. akaratosság, vagy éppenséggel zárkózottság. Többségében emésztőrendszerünkben élnek, amíg fokhagymakúrával, és/vagy teljes, glicerines bélmosással (magas beöntéssel) ki nem pucojuk azokat (bár egyetlen egy beöntés általában nem távolítja el mindenki esetében az összes bélférget, ha van, ezért érdemes 1-2 havonta megismételni). Kisgyermekek fokozottan védtelenek a bélférgekkel szemben, mivel a homokozóból könnyen felszedhetik alsónadrágban, vagy csupasz altesttel. (Javasolt nadrágban engedni homokozóba a picúrokat). (A kisgyermekről aztán a család többi tagjára is könnyedén átterjedhetnek.)
...A 3)-ashoz/lelki baj:
A kisgyermek akaratos, vagy pont hogy zárkózott magatartását kiválthatják esetlegesen fellépő lelki traumák is. Mindezen segíthet pl. gyermekpszichológus, aki játékterápia segítségével megfigyeli a gyermek reakcióit, döntéseit, rajzait stb., ugyanakkor megismerni igyekszik a szülő lelkivilágát, a szülő problémáit, valamint a szülőtől is informálódik a gyermek hogylétéről, viszonyulásairól, reakcióiról, stb. Házilag is jó eredmény érhet el az empatikus szülő: szintén eljuthat sejtésekhez a gyermek lelki problémáinak okáról, ha megfigyeli a pici játékát, rajzait.
Első vagyok.
Azt én sem gondolom, hogy a neveléssel teljesen befolyásolható,. de korrigálható... Meg attól is függ, milyen mértékben akaratos a gyerek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!