Mi abban a rossz ha a gyerekem a játszótéren nem adja oda a saját játékát másnak?
2,5 éves a fiam. Amikor kimegyünk a játszótérre a saját játékaival szeret játszani és azokat másnak nem adja. Nem viszünk sok játékot mert 1-2 homokozójátékkal szinte egész délelőtt el tud játszani. Ma is egy kislány (óvodáskorú) odajött és kérte a fiam kismotorját. Én mindjárt szóltam az anyukának, hogy a gyerekem nem fogja adni és verekedés lesz a vége. A kislány ráült, a fiam ezt látva odaszaladt és kezdte tépni a kezéből. Erre a kislány elkezdett hisztizni és fetrengeni a földön. Némely anyuka rászól a gyerekemre, te miért vagy ilyen irigy?
Én ebben nem látok semmi rosszat, az én gyerekem nem kéreget a játszótéren, de a sajátját nem is adja oda másnak. Vagy lehet én rosszul gondolkodom?
Szerintem teljesen rendben van, amit írtál. Az én 21 hónapos lányom sem szereti, ha elveszik azt, ami az övé. Ha viszont cserélni akarnak vele, akkor általában belemegy, bár nem sok időre. Ez a magántulajdon lényege! 12.35-ös: én felpontoztalak :)
A.
Nem gondolkodsz rosszul!
Ha megkérdezik és a fiad azt mondja nem , akkor ezt a másik gyereknek is meg kell tanulnia.
Irtad, hogy otthon is vannak közös játékok és azzal szépen osztozik. Az oviban is tudni fogja, hogy a közöst oda kell adni. És nem irigy a fiad.
25 éves bébiszitter, ott a hiba az érvelésedben, hogy egy autó drága mulatság és nem is ülhet be szomszéd néni csakúgy (mert ugye van kresz is a világon), de például a biciklimet, ha nem használom, nyugodtan elvihetné, használhatná a tollamat, szerszámaimat, vehetne a papírzsebkendőmből, lemoshatná a gyerek kezét a vizemből, vehetne a popsitörlőmből, adhatna a gyerekének a gyerekem kekszéből.
Furcsa felfogás ez, az az enyém hozzá se nyúljon senki, mert ha igen akkor verekszek meg hisztizek. Ráadásul attól, hogy valaki ráül a motorjára és megy vele egy kört nem változik a tulajdonviszony, attól az még az övé marad. Úgyhogy ez nem befolyásolja az enyém-övé-közös fogalmát.
Én arra nevelem másfél éves gyermekemet, hogy adja oda a játékait másoknak: ezzel nincs is gond, mert nem irigy; viszont ő nagyon szereti elvenni mások játékait, leginkább a motorokat, bicajokat. Minden alkalommal elmondom neki, hogy addig nem szabad ráülni, elvenni, amíg nem kérdezzük meg, hogy kié, és, hogy az illető engedi-e használni. Sokszor volt már hiszti (akár a játék tulajdonosától is) sajnos.
Szerintem amit a játszótérre leviszünk, az közös. Amit nem akarunk megosztani, azt nem visszük le. A "mi" terünkön így gondolkodik minden anyuka. Hála Istennek:)
Kedves 18:18
Értem, és köszönöm, hogy elmondtad. Nekem mindez világos, és valóban az autó erős példa, de én nem a gyerek iriggyé nevelése mellett érveltem, ha megnézed, hanem amellett, hogy ez normális viselkedés, és a szülőknek komolyabban kellene venniük annál, semmint egy "hát neked meg mi bajod?"-dal elintézni. Ahogy a kislány anyukája tette, akinek véleményem szerint több szüksége van nevelésre. Mert az, hogy a gyerek hisztizik, ha valami használja valamiét, oké, kinövi, illetve nevelhető dolog, de az, hogy csak úgy odamegy és használ, amit akar: nos én ezt már ilyen kiskorban is problémásnak tartom, főleg ha anyuka hátulról ezt a viselkedésmintát még belegravírozza a gyerekbe ilyen és hasonló megjegyzésekkel.
Ennyit akartam.
Én szerintem ezt az "irigység"-féle a dolgot a kérdező kisfia könnyen leveti majd.
25/N
Köszönöm a válaszokat. Nem hittem, hogy eddig elfajul a dolog. Mindenki válasza értékes nekem a maga módján. Igazából azért tettem fel a kérdést, mert az első gyerekemre rászóltam, ha nem szerette volna megosztani a dolgait mással. Ez az egész oda vezetett, hogy az óvodában neki nem jutott játék ő háttérbe szorult várta a sorát. Akiket úgy neveltek, hogy a játszótéren a játékok közösek, tehát az "övék" és cserébe nem adnak semmit, az óvodában is gond nélkül elvették a játékokat a lányomtól mert hát az "jár" nekik, tegnapi példa. Most amikor a fiamat hagyom 2,5 évesen, hogy eldöntse mit ad oda valakinek és mit nem, megint én érzem magam rosszul. Egy 4-5 éves kislány megszokta, hogy a játszótéren vélt "közös" játékot megkap, ha nem a földre veti magát és zokog (sok ilyen gyerek van). Az én gyerekem 4-5 éves korig erőltetés nélkül ki fogja nőni ezt, de tudni fogja felmérni mikor kell és mikor nem odaadni a játékot (mert a lányom ezt nem tudja a mai napig, hiába érti nem tud erőteljesen fellépni és megvédeni magát, kineveltem belőle). Egyébként a fiam második gyerek és a testvérével osztozik.
De vajon a kislány mikor fogja kinőni? Amíg nem növi ki addig a többi gyereknek kisebbségérzete lesz, mert minden játékot elvesz, ők meg "kötelesek" odaadni neki mert ha nem, akkor irigyek.
De ebből is tanulnak: tudod okos enged, és ha neki nem annyira fontos, akkor adja oda.
De természetesen nem azt a játékot, amivel ő játszik. Ha mondjuk nem motorozik, elviheti más gyerek, de ha 5 perc múlva motorozni akar, akkor megyünk és visszakérjük a motorját. Nem verekszik, nem ledönti a másikat, hanem határozottan és szépen, de visszakérjük. Nem arról van szó, mint a lányod esetében, hogy mint a birka engedjen az erősebbnek. Szerintem a lányod esetében meg a másik végletbe ment át a dolog. Mondhatja azt is, ezzel most én játszom, nem adom. De amivel nem játszik éppen,miért ne nézhetné meg más gyerek, mehetne vele egy kört?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!