Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Régen tényleg általánosak...

Régen tényleg általánosak voltak az ilyen gyereknevelési módszerek, vagy csak az én családomban fordult elő?

Figyelt kérdés
Nagymamáimtól hallottam, hogy az én dédapáim gyerekkorukban (20-as, 30-as években) igen brutális nevelést kaptak: az egyiket kb 3 éves korában az apja télen kizárta a házból éjszakára, a bátyjai titokban az istállóba csempészték. A másik tovább akart tanulni, de az apja nem akarta, ezért ostorral két falu közt végigverte. Továbbá az egyik nagymamám mesélte, hogy az ő gyerekkorában hozzá nem ennyire brutálisan, de elég szigorú volt az anyja, például gyakran térdeltette kukoricára, vagy rossz jegyért megtépte, vagy ő választotta ki, hogy hova menjen továbbtanulni.Ez utóbbi az 50-es, 60-as években volt. Azt szeretném kérdezni, hogy ezek a dolgok akkoriban általánosak voltak, vagy csak az én családomban fordult elő?
máj. 30. 12:11
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:
De mondom, enged anyukám is csak kétszer pofozott meg, és elég nagy hülyeségért, és abszolút nem érzem a mai napig sem jogtalannak.
máj. 30. 13:46
 12/18 anonim ***** válasza:
40%
Igen, mert te 2000 után születtél :) Az is csoda hogy életedben 2 pofont kaptál. De látod te is, meg a korábban durvább fegyelmezest kapók is nagyrészt jogosnak érezték, amit kaptak. (nyilván nem a 3 éves akit kiraktak a fagyba)
máj. 30. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
68%

7. " KB. 20 éve kezdődött hogy már leszidni se lehet a gyereket, nehogy sérüljön a lelke, és érdekes megfigyelni, hogy a pedagógus hiány is ezzel párhuzamosan kezdett vészes nőni."

Nem ezzel párhuzamosan, hanem azzal, hogy azóta nem emelték a fizetésüket, csak a rájuk nehezedő adminisztratív terheket, és azóta hagyják rohadni a szakmát, plusz a segítő szakmákat (fejlesztő pedagógus stb) gyakorlatilag kipusztították, így az ilyen végzettség nélküli pedagógusokra hárul az sni-s stb. gyerekek ellátása, nevelése, oktatása is.

máj. 30. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%
25 vagyok, nos, én egyáltalán nem éreztem jogosnak, amikor pl anya fakanállal elfenekelt, de amúgy elég fájdalmasan, mert kb 4-6 éves lehettem, amikor séta közben nem bírtam visszatartani, és véletlen bepisiltem. Vagy akkor is üvöltözött velem, amikor pici koromban ültem a wcn, beleestem, és sírtam. Kukorican terdeples, vagy sima sarokban terdeples nekem is dereng, de arra se gondolom, hogy rászolgáltam. Én az a fajta gyerek voltam, akit ha leraktak játszani valamivel a földre, 2 óra múlva is ugyanott találtak. Szóval nyugodt, jó gyerek voltam, ezt pl apa is mindig mondta, meg amúgy anya is, csak mindig én voltam a szemében a fekete barany, akivel véletlen hamar teherbe esett nővérem után...na mindegy. Ezt csak azért írtam le, mert szerintem nem mindig jogos, ha a gyereket büntetik a szülők, csak mindig is voltak és lesznek sajnos olyan szülők, akik nem igazán tudják értékelni a gyerekeiket. :/ és ugyanígy rengeteg szülő régen sem ártott volna a legynek sem, nemhogy a saját gyerekének, és ez ma is így van.
máj. 30. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt ez nem nevelés, hanem idomítás.


Másrészt meg a gyerekek értéke az elmúlt pár évtizedben-évszázadban eléggé megnőtt. Már nem születnek s pusztulnak halomra, és jobban bánnak velük, mint a kutyával.


Egy kis olvasmány:

[link]


"A piszokban hentergő gyerekek mosdatása, ruháinak, pilinkáinak állandó mosása, ruházásuk gondja még inkább megkeserítette az asszonyi életet, s eltompított minden anyai szeretetet…

Kicsinyeik halála nemigen verte le az anyákat, nem búsult miattuk a család sem. Különben is megszokták. “Megszokták, hogy a gyerekek rendre születnek és rendre pusztulnak.” „Régen örültek, ha meghalt a gyerek, mert arra még nem volt számítás a gazdaságban.”

Az anyának is csak a gondja csökkent ilyenkor. „Régen nem szerették úgy a gyereket. Sok volt, örültek, ha meghalt, maradt még elég. A szomszédunkban is volt egy asszony. Megfulladt a héthónapos lyánya, mert a fejel vége belement a szájába. Hazajött a gyűjtésből, csak szólt neki a komraajtóban: Szép lyányom! Szép lyányom! De a gyerek nem emelte a fejét. Az anya meg örült, neki kevesebb a baj. De azért éppen úgy elsiratták, mint a többit.” Egy öregasszony maga mesélte, hogy mikor odalett a hatodik szülötte, másnap fehér kendőt kötött örömében. „Örült az asszony, ha meghalt a gyereke. Lett másik!”"


"Itt születtek a gyerekek, itt szültek és itt haltak meg az asszonyok. Az egészen kicsi gyerekeket nem lehetett bevinni a házba, mert a férfiak nem tűrték a sírásukat. Télen is a jéghideg, fűtetlen kamrában feküdtek kis teknőikben a csecsemők, “ott dideregtek, kékre fagytak. Ha kidugta a gyerek a karját a dunyha alól, megpuffadt a hidegtől. Utána hajlítani sem tudta.” Amikor kibontották a pólyából, akkor sem vitték be a melegebb házba. A fürdetés volt az egyetlen alkalom, amikor – ha rövid időre

is – de melegen lehetett a csöppség. A nagyobb gyerekeknek külön fekvőhelyet állítottak fel a kamrában, ha volt elég hely hozzá. Ilyenkor aztán ketten, hárman is aludtak együtt."


"Hiába volt sok tehén, sok tej a háznál, azt sem kaphatott a gyerek kedvére. „. . . még a tejet is sajnálták a gyerekektől. Kiöntötték a tejet a disznónak, hogy az hízzon. Csak az öblítést adták a gyerekeknek"

máj. 30. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem a divattal, inkább az emberséggel függött össze szerintem. Én '97-ben születtem, tehát a 2000-es évek elején voltam gyerek. Akkoriban már csak elvétve ismertem 1-2 családot ahol 1-2 nyaklevest kaptak a gyerekek ha rosszak voltak, akkor is direkt kicsit ütöttek nekik. De nálunk apám minket is és anyámat is durván vért. Nem is kellett rosszalkodni, elég ha vitatkoztunk a testvéreimmel, a hangzavar miatt bejött és teljes erővel ütött-vert minket. Vagy elég volt egy véletlenül leejtett pohár, szó szerint akármi. Ha evett kb.levegőt se vehettünk, mert pl.játék közben kopogtak a játékfigurák a padlón, már kaptunk, mert nem hagyjuk őt enni a kopogtatással. Nálunk is volt, hogy kizárt minket vagy célzottan nem katunk enni egy teljes napig.


Viszont ahogy mondtam, ő anyánkat is verte, szintén mindegy volt az ok, az volt a lényeg hogy ő milyen hangulatban volt. Ha rosszul kelt, hiába behúzódtunk a szobába és alig moccantunk egész nap, addig kötekedett míg nem talált valami okot a verésre. Anyánkkal ugyanígy.


De laktak a faluban idős emberek, akiknek nem voltak hozzátartozói a közelben és nem törődött velük senki. Volt, hogy őket is megverte, pl.a szomszéd bácsi (akkor ilyen 70 körüli) szépen,kultúráltan szólt, hogy a kutyánk átment az udvarára és megfogta a tyúkját. Apám üvöltözve elmondta mindennek, a bácsi visszaszólt és kapott.


Ezenkívül állatkínzó is volt, rengeteg állatot megölt csak úgy. Pl.gondolt egyet, a kutyánkat kivitte az erdőbe, egy fához kötötte és baltával agyonverte. Vagy volt egy kutyánk aki megfialt. A pár órás kiskutyát elvitte és szintén baltával agyonverte őket, mondván mit csináljunk ennyi kiskutyával. Ez volt reggel. Délután az anyakutya keserves vonyítására szaladtunk ki a testvéremmel a szobából, a kert végében volt a kerítéshez láncolva, úszott a vérben és apám baltával ütötte. A véres baltát ránk emelve felkergetett minket a házba. Másnap azt mondta azért volt muszáj megölni az anyakutyát mert kiskutyák nélkül a tej a emlőiben maradt és begyulladt volna, és ezért úgyis meghalt volna, jobb volt így mert így nem szenvedett.


Szóval arra akarok kilyukadni, hogy embere válogatja a "nevelési módszereket", nem az évszám. Régen is csak az olyan alapból beteg és romlott mocskok verték a családjukat, mint az apám, és az ilyenek ma is megteszik.

A különbség annyi, hogy régen kissebb volt a társadalom rosszállása az ilyen esetekben, a pszichopaták ámokfutását nagyobb eséllyel tudták be "családfősködésnek" meg "nevelésnek", így akár nyíltan is csinálhatták.

Ma meg a gyerekek bántalmazását nem igen tolerálják, így titokban csinálj, ennyi a különbség.

(Azonban a nők bántalmazásában még ma sincs zéró tolerancia, mert egy ilyen ügy hallatán rögtön az az első reakció, hogy hazudik, mártírkodik a nő, és csak be akarja feketíteni a férfit. Ellenben fordítva mindenki azonnal készpénznek veszi).

máj. 30. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%
Jézusom, utolsó. Nagyon sajnállak.. Komolyan.
máj. 30. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
77%
A mi családunkban nagymamámig visszamenőleg nem alkalmaztak testi fenyítést. Már elmúltam 70, szóval nem a legutóbbi évtizedekről beszélek. Engem kamaszkoromban anyukám pofozott meg, megérdemeltem. Így utólag azt mondom, korábban kellett volna. Túl sokat elnéztek nekem, emiatt aztán felnőtt koromban sok csalódás ért.
máj. 31. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!