Szerintetek mennyi idős kortól való a zsebpénz?
Fiam most lett hónap elején 4 éves. Hétfőn volt pár csaladtagnál locsolkodni, mindegyik dugdozta volna a pénzt a zsebébe.
Mondtam mindenkinek, köszönjük, aranyosak, de ne. 4 éves, nincs még zsebpénze. Ha ragaszkodnak hozzá, en elteszem, a gyerekre költöm, de úgy gondolom, kicsi még ő ahhoz, hogy kezelje.
Erre anya is és anyós is kiselőadást tartott, mert már most kell megtanítanom a pénz értékére, hogy mindenért meg kell dolgozni. Itthon is vezessem be, hogy bizonyos feladatokért pénz jár (hozzáteszem gyerekkoromban nekünk sem volt zsebpénzünk, semmiért nem kaptunk pénzt. Nem csak 4 évesen, késöbb sem. Szóval nem értem anyámat).
Ti mikortól és mire adtok a gyereknek?
9 éves a fiam. Locsolásnál ő is kapott pénzt. Mikor elraktuk, akkor derült ki, hogy évekkel korábbról kapott locsolási pénzei is megvannak. Szóval, gyűjt, de nincs mire költse, hiszen a játékokat, könyveket mi vesszük neki.
Otthoni feladatokért pénzt adni hibás nevelés. Azért segítsen, mert a család része, és mindenkinek ki kell vennie a részét a feladatokból. Legföljebb idénymunkáknál, ami a család megélhetésébe is belejátszik, ott van értelme. Pl. ha a család uborkát termeszt (eladásra), és ő is segít szedni. Ott van értelme pénzzel honorálni a munkáját - amiből egyébként is pénz termelődik, mikor eladjátok.
Szerintem is kicsi a 4 éves. Én ajándékba később is csak ritkán kaptam és nem is akartam, mert személytelennek éreztem és amúgy is általában kaptam valamennyi zsebpénzt, ha kellett.
4 évesen még nem kell pénzügyekkel foglalkoznia, amikor már eljár, tesz vesz, akkor már lehet valamennyit adni neki havonta, aztán rábízni, hogy gazdálkodjon az összeggel.
Akkor kaptam először, amikor iskolás lettem (7 évesen - ez 1996-ban volt), heti 5 forintot, majd 10-et, aztán már meredekebben emelkedett. Az utolsó zsebpénzem az utolsó gimis évemben volt, havi 3000 Ft. Onnantól dolgoztam (egyetem mellett), úgyhogy nem fogadtam el pénzt a szüleimtől, kivéve, ha valami előre nem látható nagyobb kiadás merült fel.
Rendkívül kevés volt már akkor is, és nem is tanultam meg bánni vele, ha rajtam múlna, azonnal elkölteném most is, amim van. Nekem ebből az a tanulság, hogy kényelmes összeget kell adni, amiből már tud venni magának valamit (nem drága dolgot), nem pedig annyit, hogy hetekig kelljen kuporgatnia, mire elég egy kiflire.
Egy 4 évesnek még számfogalma sincs, mégis hogyan lehetne ennyi idősen "pénzügyi tudatosságra" nevelni.
Nagyon jó példa erre, hogy óvodásan én se értettem, hogy amikor anyáék fizetnek, akkor egy pnézt adnak oda és sokat kapnak vissza. Ilyenkor még azt hogy minek milyen értéke van esélytelen, hogy fél fogják, szóval a "zsebpénz" is felesleges.
Kb 6 éves korban kezdik megérteni.
4 évesen nem adnék neki zsebpénzt, csak 7-8 éves kora után, mire megtanul alapszinten számolni, hogy kezdje kapizsgálni az értékét, de a locsolkodásért kapott pénzét se utasítanám vissza/venném el, az nem zsebpénz.
Megmondanám, hogy vehet belőle valamit, amit szeretne és ami belefér, ennyi.
Onnantól és annyit, hogy meg tudja szàmolni mennyije van, mennyibe kerül és a visszajárót.
Ha ünnepekre kap, az alacsony(normàlis)zsebpénznek elveszik az értéke. Házimunkáért nem jár(pl szobatakarítás), de házimunkáján felüli munkáért(pl megsikàlja a csapot helyettem:) én adnék.
A nagyobb pénzeket ráköltöttem, amiket kapott, most egy részét ráköltöm, egy részét félrerakom, 8 éves. A rokonokat le kell állítani, meg is mondtam hogy ne merjenek pénzt adni, mert már ott tartottunk, hogy “az övé” és “költse amire akarja” a 20-50-100ezret. Az ember esze megáll.. mikor meg vetettem volna valamit ennyiért “az drága”— értsd nem vennék meg, vagy lustàk voltak utàna járni, de a pénzt könnyen odanyomták, az nem jár utánajárással, hogy valóban örömöt okozzanak a gyereknek és hasznára is váljon.
9,10 éves kora körül fog kapni.
Emlékszem öcsém elsőben vagy másodikban elcserélt egy 100ast egy 10ft-osra és 2 db 5ösre, mert a 10es nagyobb, az ötös neg arany, aztán nekem kellett 5.esként futni utánuk hogy cseréljék vissza... Mert otthon nem értékelték a cserét, ahelyett hogy rájöttek volna, hogy nem érti a pénzt még.
Szerintem sem az ő feladata még kezelni a pénzt, ugyanakkor q rokonoknak is lehetne annyi esze, hogy a szülőnek adja oda, hogy tegye el és vegyen belőle a gyereknek valamit.
Nem is értem... a gyerek játszik, elhagyja, elszakítja a papírpénzt. Na mindegy.
Egyébként szerintem venni kell egy perselyt és abba gyűjteni az ajándék pénzt, illetve lehet màr adni egy ovisnak is zsebpénzt, ha segít otthon, de nyílván csak aprópénz formájában. Gyűjtögetni kell a perselyben és a gyerek meghatàrozza milyen játékot szeretne belőle venni. Ez motiváció is lehet neki a mindennapokban. Szerintem jó dolog, ha ésszel csinálja az ember.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!