Van még olyan ahol teljes tablet es internet mentesen neveli a gyerekeit? Ez meddig lehetséges? 5 éves fiam idáig még nem használt ilyesmit de már gyakran emlegeti.
Hát ellene voltam de mi is megvettük az első tabletet és laptopot neki. Kiderült hiába nincs ovi, feladatokat küldenek meg gyakorló lapokat, videókat.
Neki nagy boldogság, jelenleg a "3 napos csoda van" imádja.
Szeretnék egyensúlyt teremteni de nehéz.
30.
Ráadásul anyukák is a kütyün lógnak, de milyen káros.😄
Arra még mindig nem sikerült válaszolni, hogy mi az az egetrengető, behozhatatlan technikai előny, amivel a kütyüző elsősök indulnak :)
Rèszleteznétek nekem, mert mostmár tényleg érdekel.
Mi elkövettük azt a hibát, hogy a suli első évében engedtük csak a számítógépezést, mobilon játszást a gyereknek. Nagyon megbántuk, mert az informatika órán óriási lemaradásban volt a többiekhez képest. Kb. 1 év volt, mire mindent behozott. A szociális kapcsolatokra is hatalmas hatása van, hisz a legtöbb téma az éppen menő videójátékok ennek a korosztálynak, így aki ehhez nem tud hozzászólni, totálisan kimarad.
Önmagában a kütyüzés, akár a billentyűk, akár az érintőképernyő használata, amit fokozatosan tanítani kell a gyereknek. Olyan ez, mint a háztartás tanítása. Először még csak a játékkonyhájában kotyvaszt, vagy anyának segíti kiszedni a ruhát a mosógépből. Így tanulja meg, hogyan élünk. Ha valaki nem engedi ezeket a mindennapi dolgokat a gyereknek, sosem fogja megtanulni, és majd nézhet magára kamaszként, hogy a gyerek nem segít semmit.
Ezeket gyakorolni kell, bármennyire is úgy tűnik, hogy a gyerekek hamar tanulnak. Gondolj csak vissza saját magadra és az első találkozásodra akár okostelefonnal, akár számítógéppel. Senki nem tudja azonnal, tökéletesen kezelni.
Az életkornak megfelelő virtuális játékok a figyelem megoszlását gyakoroltatják a gyerekkel, hisz egyszerre kell figyelni a képernyőt, és kezelni a kontrollert, valamint a játékszabályok betartása sem mellékes.
Aki azt hiszi, a digitális világ teljes mellőzése miatti lemaradás 5 perc alatt behozható, óriásit téved.
Lehet itt ellene menni, meg lehet bírálni, de el kellene végre fogadni, hogy 2021-et írunk! Digitális világban élünk, mindent a neten intézünk, egyre többféle platformon! Nem lehet ezeket elég korán elkezdeni, sőt, folyamatosan fejleszteni kell magunkat, mert ezek nélkül semmilyen ügyes-bajos dolog nem intézhető, vagy csak nagy körbejárással.
Egyszerű példa: a csekkes befizetés készpénzzel. Ki kell venni a bankautomatából (digitális eszköz) a pénzt, elmenni vele a postára, sorszámot húzni, (ami szintén egy digitális eszköz) befizetni. És 2-3 nap múlva már a szolgáltató számláján a pénz. Ez átutalással azonnal megjelenik.
De egy parkolóautomata is digitális, hányszor álltam én már sorba, mert az előttem lévőknek fogalmuk nem volt, hogyan kell az érintőképernyőt használni, vagy nem volt nála apró, és rohant felváltani, pedig kártyával is fizethetett volna.
Egy szó mint száz. A digitális eszközöket is ugyanúgy, időben meg kell tanítani, mint a szendvics készítését, vagy a szobája rendberakását.
Természetesen az arany középút megtartása mellett, ami rohadt nehéz.
Én 35 vagyok, és gyermekkoromban nem voltak ezek a kütyük. Ehelyett békát meg csigát gyűjtöttünk a patakparton.
Ha ma lennék 6-10 éves, biztos nem gyűjtenék békát meg csigát a patakparton, maradjunk ennyiben. Már nem 1996-ot írunk. El kellene ezt végre fogadni.
Jóval több lehetőség rejlik a digitális világban, előadásokat nézhetsz, könyvet olvashatsz, bevásárolhatsz a fotelból.
És ami a legfontosabb! Ezek az 5 éves gyerekek egyszer felnőnek, és abban a pillanatban magánéletük lesz, amire a szülő nincs hatással. Ha nincs megtanítva időben, hogy a netnek mik a veszélyei, mit tegyen, ha felnőtt tartalommal találkozik, vagy ha aberrált üzeneteket kap, csalók kérnek tőle pénzt, mit tegyen, óriási bajban lehet.
Nemrég volt itt egy 16 éves lány kérdése, hogy mit tegyen, napi 70 üzenetet, meg jelöléseket kap idegenektől?
Akkor biztos velünk van a baj, hogy a 4 és 6 éves lányaim elbogarásznak, eljátszanak a kertben egész nap, és ők szívesen gyűjtenek bármit a patakparton, de majd rászoktatom őket inkább a videójátékra.
Amiket felsoroltál, minden mással IS lehet fejleszteni.
Kb 3 évesen az apjuk tabletre töltött nekik hülye jatékokat, és rögtön tudták használni. Rá is kattantak volna rögtön, ha hagyom. Úgyhogy ezzel meg is cáfolnám, hogy ezt gyakorolni kell.
Minden mást is, amit felsoroltál, egy értelmes embernek max 10 percet vesz igénybe rájönni magától, hogy működik. Persze ehhez elsősorban agyat kell növeszteni, nem a gép előtt zombulni :)
Az meg, hogy egyes hülyegyerekek kiközösítenènek valakit, azért mert nem ismer egy videójátékot, hát hadd ne kommentáljam. Higgyétek el, hogy ugyanannyi normális gyerek van normális, értelmiségi családokból, ahol ez nem problèma, velük is lehet barátkozni.
Egyébként ti olvastatok szakirodalmat mostanában arról, hogy milyen előnyei és hátrányai vannak a kütyühasználatnak óvodáskorban, vagy csak gyártottatok egy jól hangzó elméletet a meglèvő gyakorlatra? :)
Az a baj, hogy te csak végletekben gondolkozol. Rengeteg dolgot csinálunk kütyümentesen is, és 6 éves kor előtt remek dolog bogarászni IS.
Mellesleg még csak fél 1, de legalább 3 választ írtál SZÁMÍTÓGÉPEN.
És ki beszélt itt rólam? Egész nap gép előtt ülök home office-ban, mi köze ennek a gyerekekhez :)
Nem gondolkodok végletekben egyébként egyáltalán. Csak arra akartam kilyukadni, hogy én nem nyomok tabletet meg telefont a kezükbe, HA hagyományos módon is tökjól elvannak egész nap, és nem hiszem, hogy emiatt bármilyen hátrányba kerülnek majd, mert nem fognak. Sőt.
Egyik hozzászólónak üzenem, hogy elsőben nincs is számtech. :)
Az én gyerekem iskolájában elsőtől kezdve van heti két informatika óra. Sőt, alkalomadtán tableten is tanulnak. Okostábla van a teremben.
És nem szakirányú suli, sima, egyszerű körzetis.
Én a 28-as vagyok. Most másodikos a gyerekem, nem hinném, hogy bármiben le lenne maradva, mert nincs tabletünk, és nem játszik a telefonon sem. Első 4 osztályban nincs informatika óra, csak 5. osztálytól, addigra lesz saját mobilja, gépe (ha igényli) valószínűleg és benne lesz a témában. Osztálytársai Minercraftoznak, szoktam beszélgetni szülőkkel, több órát eltöltenek gép előtt játszva/videókat nézve, ezzel vannak lefoglalva a gyerekek, főleg most, hogy otthoni tanulás van. Mi mindig lemegyünk játszótérre, 3-4 szülő van akivel azért meg tudtuk beszélni, hogy lent találkozunk minden délután és játszanak a gyerekek vacsoráíg. Délelőtt meg a lányom jön, ha kész van a tanulással, hogy menjünk le bringázni/játszóra stb. Olvasni is szerencsére nagyon szeret, meg rajzolni, feladatozni is, mindig vesszük az újabb feladatos füzeteket. Osztálytársánál leültek Minercraftozni, de úgy jött haza, hogy unta, így nem is igényelte, hogy itthon feltelepítsük.
Egyébként online tanulásnál hallom, hogy jó pár gyerek másodikosan még olvasni sem tud, csak nyökög, főleg akikkel alig foglalkoznak, inkább odaadják nekik a tabot, hogy elfoglalja magát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!