A lányomnak befestettük a haját. Ősztől 8. osztályos lesz. Vajon szólni fognak érte a tanárok?
Úgy érzem, összekevered a dolgokat.
Egy dolog a házirend. (Nyilván nem a fekete festèk allergia lehetősége miatt tilos a hajfestés.) Ha a gyerek biztosan ismerte a házirendet, akkor jogos az ő szóbeli figyelmeztetése. Minden egyéb esetben a szülőt jogos figyelmeztetni.
Ha nincs vmi benne a házirendben, és nincs is köze az adott dolognak az oktatáshoz, nem sért törvènyt sem közerkölcsöt, akkor nyilván nem lehet miatta szóbeli figyelmeztetést sem adni a gyereknek. Legfeljebb magánemberként félrevonni és - a szubjektivitás jelzésével - elmondani neki a véleményed.
Mondjuk ez is elég vicces, hogy utólag elmondod neki, hogy szerinted az anyja az életét veszélyeztette, mert nem küldte allergia vizsgálatra.
A hajfestés ellen annyi érvet hoztál fel, hogy már zavaró, ugyanakkor minden egyes érved számos más dolog ellen is felhozható lenne, amiért viszont nem szólsz.
(Például ha vki az Állatkertben önkénteskedik, akkor speciális betegségeket kaphat el vagy megharaphatja a teve. A vízitúrán meghalhat, a külföldi nyaralásra menet balesetet szenvedhet. A mogyorós csoki mogyorója megakadhat a torkàn. Mind megtörtént már.
A veszélyesség elleni érved ráadásul nem korosztályfüggő, gyakorlatilag az ellen érvelsz, hogy vki sminkeljen vagy fesse magát.
Az önelfogadással kapcsolatos érvelésed nagyon törékeny. Egyrészt a fekete hajú énem is én vagyok, másrészt viszont ez az élet egyik legnehezebb kérdése, hogy mit fogadjunk el az életünkben és min változtassunk - en block, általánossàgban vallani a minden sz.r elfogadásàt, nem tilos de nem is terjesztendő nézet szerintem).
Szóval összességében az a benyomásom, hogy Te mégis csak valamifèle erkölcsi norma alapján ítéled el a hajfestést, ami meg jelenleg, ahogy már írtam, jelenleg nem felel meg a közgondolkodásnak, manapság egy festett haj nem jelent semmit, a legvisszafogottabb családanya esetén sem furcsa vagy megbotránkoztató. Ms már ez része a külsőnk lehetséges variàlásának, ebből a szempontból úgy, mint a nyaklánc, a sminktetoválás vagy a manikűr.
Ettől függetlenül én sem tervezem a lányom 14 évesen hajfestékkel leönteni. Viszont akármilyen iskolai helyzetben elvárom, hogy egyértelműen kiderüljön, hogy a magatartása hivatalos bírálatot kap-e, hogy az ő magatartása vagy az enyém volt hibás, vagy hogy csak valaki elmondta neki a véleményét óvó szándèkból.
A felvételiztető tanár egészen durva, megdőbbentő, hogy ilyesmi csak felmerül. Az ilyen tanár ellen komoly szankciókat kellene tenni. Ez picit ártalmasabb viselkedés, mint a hajfestés
....
Nos, azt értsétek meg, hogy alapvetően az ellen ágálok, hogy 13-14 éves gyerekek diktálnak a szüleiknek, és a szülő mindenbe belemegy, amit a gyerek akar. Ez mostanság tényleg egy általános tendencia, sok családban látjuk ezt és egészen szélsőséges helyzetekhez vezet. Van is olyan szülő, aki meg is mondja, hogy ő liberálisan neveli a gyerekét, mindent megenged neki.
Nem vagyok híve az autokrata nevelésnek, de - ezt pszichológusok is megerősítik - egy gyereknek kellenek egészséges keretek, korlátok, eligazodási pontok. Első pillanattól kezdve azt kommunikálom, hogy nem magával a hajfestéssel van problémám, hanem azzal, hogy egy 13-14 éves gyerek esetében nem az az első, hogy a szülő megpróbálja érvekkel lebeszélni, hanem partner benne, holott - ezt maga is tudja - negatívan befolyásolhatja a gyerek iskolai megítélését. Értem én, hogy manapság az a trend, hogy ne alkalmazkodjunk senkihez és semmihez, nem kell megfelelni, a világ alkalmazkodjon hozzánk, csak egy iskolában ez nem igazán működik.
Nekem ezzel a tendenciával van problémám.
Egy szóval nem állítottam, hogy jogos egy felvételin a külseje alapján megítélni bárkit. De a szóbeli felvételi akkor is szubjektív, elég, ha a felvételiztető az alapján mérlegel, hogy vajon az adott gyerek külseje megfelel-e az iskola értékrendjének, és nem is tudatosan, mégis ez alapján dönt a végső pontozásnál.
Lehet verni az asztalt, hogy nincs hozzá joga, manapság ez a divat, hogy mindenki követeli a jogai érvényesítését, hogy azt csinálhasson, amit ő akar, alkalmazkodni viszont nem akar. Társadalomban élünk, a társadalom pedig ítélkezik, ha tetszik, ha nem. Nem azt mondom, hogy mindenki legyen szélsőségesen konformista... erről szó nincs. De ha valamit el szeretnénk érni, akkor bizony nekünk is alkalmazkodni kell a környezetünkhöz.
Szinte minden osztályban van legalább egy olyan gyerek, akinek a viselkedése egyáltalán nem illik az iskolai normákhoz, pl. mert flegma, szemtelen, utálatos mindenkivel, vagy agresszív a társaival, stb. A szülők meg nem a gyereket próbálják alkalmazkodásra ösztönözni, hanem jönnek a tanárokhoz, hogy jaj, hát ő ilyen, fogadjuk el, segítsünk neki beilleszkedni, mert nincsenek barátai...
Én mondjuk pont magasról teszek rá, hogy ki hogy néz ki, általában észre se veszem. Konkrét példa: több tantestületi értekezleten háborogtak a tanárok, hogy x osztályban a lányok erősen sminkelik magukat. Én csak pislogtam nagyokat, fel sem tűnt. Következő alkalommal megkérdeztem az osztálytól, hogy ki az, aki sminkeli magát és mondtak egy nevet (a lány eléggé peremhelyzetű az osztályban, így próbálta meg felhívni magára a figyelmet). Elbeszélgettem a lánnyal négyszemközt és próbáltam meggyőzni, hogy alkalmazkodjon az iskolai normákhoz, ne akarjon kilógni a sorból, mert smink nélkül is szép. Nem azért, mert én elleneztem a sminkelését, hanem azért, mert tudtam, hogy a többi tanár rosszallását már kivívta és a társai sem nézik jó szemmel a dolgot. Azóta eltelt pár hónap, a lány nem sminkel, a tanárok agyba-főbe dicsérik a teljesítményét és lettek barátai.
Nem, nem tartom helyesnek a külső alapján megítélni valakinek a viselkedését, de a pedagógiai tapasztalatom azt mutatja, hogy a különcködés soha nem vezet jóra, hátrányosan befolyásolja valakinek a megítélését, beilleszkedését.
A hajfestés nem általános 14 éves korban, tehát különcködésnek számít. A kérdező - jogosan - tart attól, hogy a tanároknak nem fog tetszeni. Ez az aggodalom nem alaptalan. Én mind tanárként, mind szülőként azt az elvet vallom, hogy törekedjünk rá, hogy egy gyerek tanuljon meg alkalmazkodni a közösségi normákhoz, legyenek egyértelmű keretek, korlátok, a szülő tudjon nemet mondani a gyerekének, különben a fejére nő. Abból pedig nagy bajok lehetnek. Nem biztos, hogy lesznek, de lehetnek... és senkinek nem kívánom, hogy ő legyen az az 1%, akinél komoly problémát fog okozni az, hogy nem tanult meg nemet mondani a gyerekének.
Értem az érveidet, de két szempontból is fából vaskarikának tartom.
1. Ha a szülő nem lát problémát a hajfestésben, akkor nem igaz az egészre a "nem tudunk nemet mondani" probléma. Nemet arra kell tudni mondani, amivel nem értek egyet.
2. Ha az iskola nem mártja bele az orrocskáját a hajfestésbe, akkor egy szünidő elején egyszínűre festett/színezett, normálisan kinéző haj nem minősül normaszegésnek.
És nekem bajom van a "tanároknak nem fog tetszeni" fogalommal úgy általában, és biztos beszélnék a gyerekem tanárával ilyen esetben.
Mert vagy házirend sértő vmi és akkor a tanár jogosan lép fel ellene, vagy ha nem az és nincs köze a tanuláshoz vagy a magatartáshoz, akkor a nemtetszés a magánügye.
De ezt már leírtam. Hol van amúgy ennek a határa? Mi az a pont és az az életkor, amikor még beleléphetsz kérés nélkül a másik személyes terébe? Ha a tanár nemtetszése jeléül beszólogathat a fiatal làny vagy fiú hajviseletére, öltözködésére, akkor mikor tanulja meg a gyerek, hogy neki joga van a saját intim szférájához és ő szabhatja meg, hogy valaki milyen közel jöhet?
Én ezt nagyon fontosnak tartom az életben. Ha most összetalálkozol velem a buszon, akkor megszólítasz és elmondod, hogy nem tetszik a hajszínem?
Ha nem festi a gyerek csak loknit süt bele vagy tüsire vágatja, az is nemtetszhet a tanárnak?
Az hogy a sminkelős gyerekkel elbeszélgettél, az szerintem a max, ami belefér, és ha elég empatikus vagy és jó a viszonyotok, valóban a hasznára válhat. De ha partnerként tekinted a gyereket, akkor azt is elfogadod, ha azt mondja, hogy "bocs, de nekem tetszik a smink".
A házirend nyilván más, de csak akkor ha a házirendről egyértelműen és előre tájékoztatják a diákokat és szülőket.
De amúgy az egész álságos, mert a suliba ha nem is festi ki magát, de utána igen, és az első fiúval összefekszik, az nem baj? Ha meh teljesen visszafogott a gyerek, csak most egyszer beszínezte a haját, az meg baj?
Szerintem ez egy picit elidegenítő pedagógia tud lenni, a "tiltva nevelsz, hazudni tanítasz" kategória.
Kérdezőnek: Nem tudhatjuk, hogy szólni fognak-e érte a tanárok, hacsak nincs jós a válaszolók között. Lehet, hogy szólni fog valaki, lehet, hogy nem.(Erre azért nem árt, ha felkészül a lány.) Probléma nem a tanárok magánvéleménye miatt lehet, hanem abból ha a házi rend tiltja a hajfestést.
A válaszolóknak (azoknak, akik szerint a tanárnak nincs joga felülbírálni a szülő döntését): A tanárnak valóban nincs. Néhányan viszont elsiklottatok, azon egyszerű tény fölött, hogy ha csak nem iskolaváltás előtt áll a kislány( valószínűleg nem, mert nem szerepel a kérdésben), akkor azt a bizonyos házi rendet a gyerek (nem tudom, más iskolákban, hogy van, de, ahol tanítottam a szülő is) elolvasta és aláírásával elfogadta! Innentől nincs kérdés. Ez esetben a szülő engedélyétől függetlenül szólhat az iskola, sőt szankcionálhatja is. A szülő felelőssége, hogyha egyikük se emlékezett a házi rend tartalmára, utána nézzen annak még a hajfestés előtt, és ne utána gondolkodjon. Ez egy 13éves gyerektől talán nem, de egy felnőtt szülőtől elvárható. Én értem, hogy divat a tanárokat szidni, nem védeni szeretném őket (a hajszínt pontozó felvételiztetőt például én is elítélem),de talán érdemes lenne elgondolkodni azon is, hogy a gyerek(nem csak a kérdezőé) nem csupán a szülő "tulajdona", ahogy néhányan gondolkodnak, hanem fejlődő, formálódó ember is, akinek szocializációja folyamatban van. Az iskolában, később munkahelyen, közlekedésben stb. mindenhol vannak szabályok, amihez alkalmazkodnia kell, és nem, a szülő, az ott érvényes szabályokat nem bírálhatja felül, inkább ahhoz van joga, hogy ezt megtanítsa a gyerekének. Ez ebben az esetben nem történt meg.
(A gyermekkori hajfestésről a szubjektív véleményem nem írom le, mert az nem volt kérdés.)
Új válaszoló vagyok, nem azonos az eddig többször válaszoló pedagógussal
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!