A lányomnak befestettük a haját. Ősztől 8. osztályos lesz. Vajon szólni fognak érte a tanárok?
Akkor én most megpróbálom tanárként megvilágítani a téma egy másik aspektusát...
Általános iskolában tanítok, nálunk is tiltja a házirend a hajfestést, a sminket, kihívó öltözködést. Egy szempillafestésért, kis púderért nem szólunk. De van egy-két lány, aki nagyon feltűnően sminkeli magát.
Egyszer négyszemközt elbeszélgettem az egyik ilyen lánnyal, és elmondta, hogy ő smink nélkül CSÚNYÁNAK tartja magát. Kiderült, hogy számára az instasztárok jelentik az etalont, szerinte csak az a vonzó, aki úgy néz ki, mint ők!
Szóval a gond az, hogy manapság a közösségi média igencsak torzít a szépségideálon, és ezzel a problémával igenis foglalkozni kell. Lehet azt mondani, hogy ez a szülők feladata, de mi van, ha a szülők nem foglalkoznak vele, vagy ők maguk is torz értékrenddel rendelkeznek (mert van ilyen, biztos ti is láttatok/hallottatok már olyanról, amikor az anyuka már az 5 éves kislányból is szupermodellt akar csinálni).
Összességében a hozzánk járó lányok többsége gond nélkül elfogadja, hogy az iskolába nem kell szupermodellként járni. Azért egy 13-14 éves lány minden szépészeti beavatkozás nélkül is szép, kár eltorzítani és elhitetni vele, hogy egy tonna sminket magára kell kenni és festenie kell a haját ahhoz, hogy szép legyen.
És igen, valaki írta a felvételit... Kérdező, nem tudhatod, hogy a felvételiztető mit fog hozzá szólni, tényleg lehet, hogy ezen fog múlni a lányod jövője, mert kifog egy olyan felvételiztetőt, aki ez alapján ítéli meg és emiatt nem fog bekerülni a vágyott suliba...
Középiskolában már szinte mindegy, ott már sokan festik a hajukat (én is akkor kezdtem el festeni). DE: a fekete hajszín a létező legrosszabb választás. Mert nem lehet egykönnyen visszacsinálni... ahogy elkezd lenőni, újra feketére kell festeni. Festett hajat nem lehet festéssel világosítani (ezt nekem fodrász magyarázta el), csak úgy, ha hidrogénezik, ami roncsolja a hajat. Ráadásul valószínűleg többször kell hidrogénezni ahhoz, hogy a kívánt eredmény elérhető legyen. Megéri? Nekem nem érné meg...
Előző. Egyrészt akkor sincs joga a tanárnak a többi gyerek előtt megjegyzést tenni (amúgy semmire sem), a felvételizetőnek se ez alapján dönteni. Egyszerűen nem tartozik Rátok a feketére festett haj.
Inkább a bullying-et fékeznétek a gyerekközösségekben...
# 25: A házirend betartása bennünket, tanárokat is kötelez, ahogy minden intézmény dolgozója felelős az intézménye házirendjének betartatásáért. (Dolgoztam más területen is, ott is elvárták tőlem ezt, benne van a munkaköri leírásomban.)
Olyan helyen dolgozom, ahol egymást érik az iskolák, szóval ha valakinek nem felel meg a mi házirendünk, nyugodtan választhat másikat.
A hozzászólásodat pedig rossz helyre címezted. Soha nem szégyenítettem meg tanítványomat és szerintem elég sokat teszek a bullying megfékezése ellen, még a legenyhébb beszólást sem tolerálom és ezt a tanítványaim pontosan tudják. Ha valakivel gondom van, azt megbeszélem vele négyszemközt, vagy kulturált formában (nem megszégyenítve) csoportos keretek között.
Ez esetben az édesanyával érdemes beszélni. Ha ő beleegyezik, akkor nem értem, mi a baj.
Ha a házirend tartalmazza, az más, de akkor is kérdés, hol a határ. Egy tincs beszínezése is tilos stb.
Nekem nincs jó tapasztalatom a tanárokkal, úgy láttam anno, hogy nehezen húznak határt a személyes preferenciáik és a szabàlyok között.
Vagyis ha vki szerint a 14 éves lány ne fesse a haját, ugyanakkor a házirend ezt nem tiltja, akkor az illető nem szólhat bele és kész. Sem nyilvànosan, sem négyszemközt. Max a szülőnek vagy problémás helyzet esetén a felettesènek szóljon.
Az olyan felvételiztető, aki ilyen alapján dönt, hát... ha ezt egy állásinterjún tenné vki, az egyértelműen jogsértő lenne.
Ha rákeresel arra, hogy iskola, házirend, hajfestés, rengeteg találatot fogsz kapni.
Elolvastam most az ombudsmani állásfoglalást a témában. A biztos szerint a külső megválasztása alapjog, amit nem lehet szankciókkal (!) korlátozni, ugyanakkor a tanároknak joga van nevelő célzattal szóvá tenni, hogy nem tartják megfelelőnek az adott külsőt és befolyásolni a diákot. (Tehát pl. nem lehet intőt adni a hajfestésért, de a tanároknak joga van szóvá tenni. Márpedig a kérdező ettől tart... és erre még a törvény is lehetőséget biztosít, hogy a tanárok NEVELJENEK (akár a szülővel szemben is).)
Utolsó. Köszi, hogy ezt leírtad. De hol a határ? Mit tehet szóvá és mit nem?
Érthetetlen az egész. A hajfestés nem erkölcstelen dolog, nem jelenti, hogy valakinek önkép zavara van, megfelel a társadalmi normáknak, hogy az embereknek festett haja van.
El tudom képzelni, hogy a tanár szóvá tegye, ha vki extrém nonkomformista külsővel megy iskolába (bár egy kamaszra én tényleg csak extrém esetben pl önkényuralmi jelképek vagy kegyeletsértő jelképek használata esetén szólnék, mert az elfogadás sokkal jobbat tesz nekik, mint a felesleges kritika - ha hupilila is 2 napig a haja, akkor is, nem mind1? Ha kinevetik az utcán, majd rájön, hogy butaság).
De egy normális, nőies színűre festett haj, normál öltözködéssel és viselkedéssel társulva szerintem teljesen oké.
Meg ez hogy van, egy felnyírt rövid hajra is beszólhat egy un pedagógus, ha ő azt hozta a múlt századbol, hogy egy lánynak hosszú legyen a haja?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!