Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hogyan növeljem lányom önbizal...

Hogyan növeljem lányom önbizalmát?

Figyelt kérdés

Amit tudni kell róla:12/l, középső gyermek. MAXIMALISTA, Szélsőséges hangulatai vannak.

Most volt ötödikes. Állandó problémánk volt az osztályfőnökkel hogy rengeteget sírt. Ha egy légypiszoknyi hiba is akadt a munkájában már nem tudta elfogadni. Nagyon jó tanuló volt.

Mostanra azt hittem kinőtte. De nem. Nyári táborban volt (néptánc) aholis a nálánál egy korcsoporttal nagyobbakkal táncolhatott. Kiderült, hogy nagyon tehetséges...CSAK ..nincs önbizalma.


Mit tegyek? Létezik valamiféle fejlesztő módszer. Esetleg én vagyok az oka. Egy kicsit feszült alkat vagyok (három gyerek, egy cég, építkezés) De minden este egy órás családi beszélgetéssel indul a nap és azzal is ér véget.


Persze attól is félek hogy átbillentem a ló másik oldalára.

Most kamaszodik. Néha én azt látom, hogy igenis van ott önbizalom csak a feszültséget oldja így - sírással.


Kérek mindenkit akinek volt ilyen tapasztalata vagy most jár hasonlóba írjon nekem. Köszönöm!



2012. júl. 13. 13:18
 1/9 anonim ***** válasza:
91%
Kérd meg, hogy táncoljon neked és mond azt neki, hogy biztos nagyon jól táncol hadd nézd meg te is és amikor eltáncolta tapsold meg és dicsérd meg nagyon :) Vagy bármire megkérheted és ha még nem is jól csinálja akkor is dicsérd meg nagyon :) Sok Szerencsét:)
2012. júl. 13. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim válasza:
Igen, szerintem is kérd meg dolgokra és közben néha kedvesen kijavíthatod, és dicsérd meg a végén:) Mond el neki, hogy az ember a hibáiból tanul és az életben nagyon sokat hibázunk, szóval fogja fel ezeket tapasztalatnak:) Jó az, ha a legjobbat szeretné kihozni magából, de mond neki h nem baj, ha ront:)Néha kell sírni, ebben a korban pláne:D Sírással leadható a feszültség, de azért ne sokat mert az már ugye nem jó:)
2012. júl. 13. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

nem sokat tehetsz. ez lényegében alkati kérdés. nem tudja elviselni, feldolgozni a kudarcot, az abból eredő dühöt, feszültséget nem tudja egészségesen elvezetni. ha hibás is vagy ebben, az kiskorára nyúlik vissza, a dackorszak hisztijeire, akkor szokták megtanulni, hogyan kezeljék a kudarcélményeket.

abban segíthetsz, h piszkáljátok meg egy kicsit, nem önértékelési zavar áll a háttérben? önmagát milyennek látja a többiekhez képest? miért olyan fontos neki, h tökéleteset nyújtson ebben-abban, mit kompenzál ezzel? de az is lehet, h csak dicséret kell neki. a dicséret olyan, mint egy drog: minél több van, annál több kell belőle. csínján kell vele bánni. engem pl. agyba-főbe dicsért anyám, és ugyanezt várom el mindenkitől a mai napig. úgy érzem, nem elég jó valami, ha nem dicsérnek meg érte 100x. szóval: túl sokat v túl keveset dicséred a lányod? mindkettő rosszat tesz.

ha nem tehetsz róla, akkor orvosolni is nehezebb. olyan helyzetekre lenne szükség, ahol megtapasztalja a jó csapatmunkát, ahol őneki csak egy pici résznek kell lenni az egészben - és nem a legjobbnak. amikor annak örülhet, h részt vesz vmiben, és nem csak az eredmény számít. illetve valahogy megértetni vele, h ő attól függetlenül nagyon ügyes, szeretni való kislány, hogy valami nem sikerül neki. hogy nem egy tett (dolog) jellemzi és értékeli őt, hanem sok-sok tett/dolog, amiben vannak jók is rosszak is.

még egy mondat: bizonyára tudod, h a középső gyereknek a legnehezebb mindig, és ez a maximalizmus pontosan amolyan "középső-testvér-szindróma". míg a nagy egyszerűen csak nagy, és tekintélyes, a kicsi kapja a legtöbb figyelmet és elnézést, a középső az, akinek föl kell hívnia magára a figyelmet!!! ahhoz, h kapjon egy kis extra közelséget a szülőktől. nem véletlen, h a kislányod a legjobb akar lenni, ha tudja (v csak gondolja), ezzel dicséretet, azaz figyelmet!!!! kap majd tőled. ezen lehet, h már nem tudsz segíteni, de azért próbáld meg, h többet figyelsz rá, mint nagylányra, ossz meg vele "titkokat", avasd szövetségessé felnőttes dolgokban, kezeld egy kicsit úgy mintha ő lenne a legnagyobb gyerek, ugyanakkor pátyolgasd is,mintha kicsi lenne. persze, nem kell gyökeresen megváltozni, csak egy kicsikét. hátha...

amúgy a hormonális érés sem épp a lelki békéről híres, tehát tudd, h attól is lehet zaklatott, vehemens, mert most lép be a kamaszkorba.

2012. júl. 16. 18:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

nagyon köszönöm a hozzászólásokat ---- nagyok jók főleg a legutolsó (akár egy gyerekpszihológus !!!) Ilyenkor látom milyen nehéz dolog is a gyereknevelés.

Nehéz azért mert most kiemeltem a középső gyermekem egyetlen problémáját de ahogy olvastam a kommenteket eszembe jutottak megint esetek vele kapcsolatban. Pl amikor kicsi volt nem volt igazán hisztis. Lehet hogy ez hiányzik most. Nagyon konok. Pl most a nyáron bevezettem a napi kötelező fél órás olvasást (eddig nagyon jól bevált)Sokszor egy óra után jön ki a másik két gyerek annyira belemerülnek a könyvbe. A középső gyermekem ha fejem tetejére állok akkor se olvas csak ha Ő akar. (néha akar) Nem tudok rá hatni. Néha úgy érzem mintha az idegeimet akarja tesztelni hogy meddig bírják.

A hibás önképpel mit lehetne kezdeni?

Saját emlékképeimből tudom, hogy én is ilyen voltam. Húszéves osztálytalálkozón kezembe került egy régi fotó. Ránéztem a képre és egy gyönyörű lányt láttam a képen. Majdnem megkérdeztem, hogy ő ki, hogy került az osztályképre. ? .. Én voltam. Ledöbbentem teljesen. Én ezt miért nem tudtam akkor hogy szép vagyok. Úgy éltem meg a tinédzser éveimet, hogy és ronda vagyok. Nem kellek majd senkinek.

Erre tudnátok reagálni?

A hibás önképpel mit lehetne kezdeni?

2012. júl. 17. 10:21
 5/9 anonim ***** válasza:

3-as vagyok. remélem tudok segíteni, nem vagyok gy.pszich., csak magam is problémás gyerek voltam, érdekel a dolog, olvastam sokat a témában,h rájönnek, anyukám hol rontotta el, amiért ilyen furcsa viszonyunk volt és van egymással. és hát anyuka vagyok én is, szóval duplán érdekelt :-)

a hibás önképet a legnehezebb korrigálni.

mert te mint anyuka csak az alapokat tudod megadni hozzá, a többi a világ reakcióján, értékelésén burjánzik tovább. eleve ott kezdődik, h vannak érzékenyebb és kevésbé érzékeny gyerekek, és z érzékenyebbeknél ez is,mint annyi minden más, nehezebb. ha a lányod ilyen érzékeny típus, márpedig szerintem az, akkor neki az átlagnál több figyelem, szeretet, gondoskodás kell ahhoz, h alapból!! értékes embernek érezze magát, és ezzel az énképpel induljon világhódító útjára - ahol így nagyobb eséllyel kap pozitív visszajelzéseket, mint ha görcsösen, gátlásosan állna ki az emberek elé.

ez az odafigyelés + szeretet dolog nemcsak direkte működik,hanem indirekte is, azaz mindig, mindenhol jelen kell, h legyen: ha épp elmesél egy történetet neked, vagy csak játszani szeretne veled, vagy elmond egy viccet, amin azt várja, h nevess... rengeteg apró részlet, amire másik 2 gyerek mellett elég nehéz lehet figyelni. durva, érzékletes példákkal élve (nem mintha sztem te ezt csinálnád) ha gyakran szobájába van küldve, h foglalja el magát, v nem hallgatod meg, ha sztorizni szeretne, v türelmetlen vagy vele, miközben ő épp jókedvében szórakozott kissé, stb. ezek mind összeadódva egy kamaszban önmaga negatív értékelését eredményezhetik, úgy raktározza el a tudatalattija, h Ő MAGA hibás azért, mert (a durva példáknál maradva) nem foglalkozol vele eleget, v mert nem szereted eléggé. hogy ő maga nem elég jó, érdekes, szép (!!! még ezt is idekeveri!) ahhoz,h elnyerje a tetszésed, kedvességed. ha ez eldurvul, akkor már hiába vagy néha figyelmes, kedves v hiába dicséred, nem fogja elhinni, de ezzel egyidőben folyton provokálni fog, h lássa, tényleg ki tudja e váltani nálad azt a türelmetlenséget, mogorvaságot, hanyagolást, amitől tkp.a legjobban fél. erre mondják, h megidézi a bajt.

ha netán ilyesmi probléma lenne nálatok, akkor tudod, hogy orvosold, sokkal több figyelemmel, törődéssel.

ha nincs ilyen gond, akkor csak annyi, h kamaszodik, változik!!! az egész lénye, személyisége, és ezt nem tudja hová tenni, hogyan értékelni, megerősítést vár. közeledj hozzá, ismerd meg (nem vicc, lehet, h baromi sokat változott), érdeklődj iránta, hódítsd meg, nyisd föl, mint egy kincsesládát, mert csak erre vár. és értékeld!! lehet az a baj, h te egy kicsit gyerekként szólsz hozzá, beszélsz vele, miközben ő már nem gyerek, és ezért úgy érzi, nem felel meg az elvárásaidnak, nem tud veled kapcsolatot teremteni.

egy biztos: a saját külső értékelése mindig belülről fakad. lehet a világ legszebb lánya, ha nem érzi magát boldognak és kiegyensúlyozottnak, nem fog magának tetszeni.

2012. júl. 17. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Nagyon jó tanácsokat ötleeteket adtál, amit köszönök. Nem tudom visszanézel-e még de lenne kérdésem. Milyen könyveket olvastál a témában. Olyasmi irodalom kellene nekem amibe konkrét ötleteket is találok. Pl. önismereti játék, vagy bármi amivel jobbá tehetném a kapcsolatunkat ezzel a mi ki középső lánykánkkal.

Új "tünet" hogy bezárkózik és nem akarja elmondani a szorongásait (kicsi a melle -még nem kezdett el serdülni- egyes osztálytársai viszont igen) Pedig úgy gondolom hogy egy beszélgetés sokat segíthetne rajta. Akkor is inkább sír amikor szeretném hogy beszéljünk róla.

Van egy közeli rokon kislány aki sokat ott van nálunk. Mindenben hozzá méri magát. Úgy érzem az árnyékában él. Fél évvel idősebb (neki már vannak jelei a serdülésnek) ill az anyukája mindent megvesz és mindent megengedni neki (hajfestét, lábgyanta...stb 12 éves lesz)amit mi nem szeretnénk az apjával.(egyenlőre)-nekünk így szép ahogy van.

2012. júl. 26. 13:36
 7/9 anonim ***** válasza:

szia, lám, visszanézek :-) nézd, nem konkrét irodalmat bújtam, inkább innen-onnan cikkeket, írásokat, fórumokat, kérdésekre adott válaszokat. először is pszichológia tankönyvek (pl. Atkinson) szárazon ugyan, de mindenre kiterjedően foglalkoznak a témával, emberközelibb olvasmány (és nagy kedvencem) pedig Dr. Ranschburg Jenő.


az nagyon jó, ha próbálsz vele beszélgetni, kitartás, nem megy egyik napról a másikra, meg fog nyílni, de nem egyből. hadd zárkózzon a szobájába, majd előbújik magától, ha felkészült rá. te csak biztosítsd arról, h bármikor!!! kedve lenne beszélgetni, kérdezni, rendelkezésére állsz. nehogy szemrehányást tegyél neki, amiért ő elzárkózik és nem hajlandó beszélni!... ez neked egy megoldandó probléma, de neki az egész világ.

emellett légy figyelmes, és, nem erőszakosan ugyan, de minden alkalmat ragadj meg, amikor finoman beszélni lehet vele - pl. arról, h miért más a rokon lány esete, mekkora különbségek vannak emberek között fizikum szpontjából (is), stb., ezt már tudod. kitartás, kitartás, kitartás! ne add fel, nehéz meló és időigényes, de megéri!!!

2012. júl. 26. 18:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

p.s. 12 évesen még sokminden korai, de ha nagyon sokat jelent neki a nőiesség, és ez így is marad, fokozatosan azért meg lehet neki engedni ezt-azt, pl. szőrtelenítés elvileg bármikor mehet, ha van szőrke a lábán, 13-14 évesen már nem bűn, ha megfesti a haját mondjuk nem tartóssal, vagy esetleg kifestené magát alkalomszerűen. a lényeg a mértéktartásban van, nem az életkorban.

ha egy gyerek legbelül nem érzi már gyereknek magát, a legnagyobb büntetés számára, ha gyerekként van kezelve. saját tapasztalat :-)

2012. júl. 26. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
KÖSZÖNÖM! Ez is nagyon megfontolandó - és igaz!!!
2012. júl. 27. 09:31

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!