Minek a problémája az, hogy ha a kamaszok (15-16 évesek) képtelenek elolvasni az iskolai kötelező drámákat?
Én is olvastam mindkettőt, de valóban régiesek pláne az Antigoné, úgy rémlik ott nekem is volt olyan rész amit többször futottam át hogy megértsem a szitut. A nevek meg a családi viszonyok amúgy is elég bonyolultak a görög mitológiában.
Nem értem az utolsó mondatod, hiszen pont hogy az ellenkezője igaz. Nyilván el tudják olvasni a betűket, max nem értik meg miről szól.
Most mondthatnám, hogy a rossz magyar oktatás problémája, de ez csak félig-meddig igaz, mivel ezek azért valóban nehezebb szövegek, meg a színmű mint műfaj sokaknak nehezebben olvasható. Semmi bajuk nem lesz, ha csak a tartalmukat ismerik meg. Vannak ezeknél sokkal jobb, olvasmányosabb kötelezők, amikre azt mondom, hogy kár kihagyni, de ezek pont nem azok.
Nyilván neked is van tárgy amiben béna vagy. Az kinek a hibája?
Elsősorban ezt valószínűleg azért mondták, mert nem erőlködtek túlságosan. 16 éves lányként tudom mit beszélek, nálunk is sokan nem olvasták el (én sem, ennek ellenére kitűnő vagyok, szóval semmit nem számít), és azt mondták, hogy nehéz a nyelvezete, és lehetetlen elolvasni. Egyszerűbb ezt mondani, mint beismerni, hogy igen, nem olvastam el, mert nem érdekel. Nem vagyok büszke rá én sem, hogy nem olvastam el, de legalább bevallottam.
(Ennek ellenére sokat olvasok, szóval nem vagyok műveletlen hülye, de a kötelezőket sose vette be a gyomrom, és fel fogok nőni így is.)
Ha újra 15-16 éves lennék, én egyik kötelezőt se olvasnám el.
Amúgy a közoktatás hibája az, hogy úgy nyomnak a gyerek kezébe valami 1000 éves szart, hogy azt se tudja szegény, hogy eszik-e vagy isszák. Én pl szinte végeztem a gimivel, mire ősszeállt bennem, hogy A kőszívű ember fiai nem a késő középkorban játszódik, ahogy azt 6.-os korom óta hittem. Elolvastam teljeesen, végigszenvedtem egy nyarat miatta, mert indokolatlanul hosszú, de magamtól soha az életben nem jöttem volna rá, hogy az 1848–49-es forradalom idejében játszódik.
3
Az hogy neked mi érthető, s mi nem, az a te személyes dolgod. Mást ne becsmérelj ezzel.
Nekem például már egy külön listám van azokról a szavakról, amiket én simán használok a mindennapokban, de a barátom nem érti őket, pedig szinte azonos korúak vagyunk, s csak egy fél országgal lakik arrébb.
Vagy van egy másik példám is: unokatesóm egyik gyereke most 14 éves, a testvére 3-4 évvel fiatalabb. Az idősebb még tudja, hogy mi az a "réce", a kisebb már nem. Én 21 vagyok, de már az én generációm se használja. Tudjuk mi az, mert az öregektől hallottuk, de nem használjuk. S itt még viszonylag kis időkülönbség és földrajzi helyzeti különbség van, nem mint a kötelezők többségénél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!