Erőltessem neki az angol nyelvet?
Kamasz gyermekemet nem érdeklik a nyelvek (az eszperantón kívül, de azt is csak szórakozásból tanulgatta a barátnőivel).
Németet tanult általános alsóban, de nem szerette, rosszul teljesített, felsőben viszont angolt kezdett el tanulni, amit szintén utál, nem megy neki.
Jövőre megy középiskolába, és választhat, hogy franciát vagy angolt tanuljon.
A francia sem érdekli igazán, de inkább ezt tanulná, mint az angolt.
Mit javasoltok, mit tegyek? Engedjem neki a franciát? Vagy erőltessem az angolt?
A nyelvtanárt ne javasoljátok, próbáltuk... 😅
"Nem lesz ott mindig az iskola, hogy fogja a kezed."
De amíg ott van, addig ki lehetne használni. Még ha a többiek miatt alacsonyabb is a színvonal, azért mindig akadnak azért új szavak, kifejezések, amiket meg lehet tanulni, vannak olyan nyelvtani mindenfélék, amiket még jobban be lehet gyakorolni, azért csak jó, ha kijavítgatja valaki a hibáidat írásban, hogy tanulj belőlük, meg az se mindegy, hogy kb. napi szinten beszélsz-e angolul legalább az osztálytársaiddal vagy inkább be se mész órára, és akkor kb. senkivel. Mi értelme hamarabb leérettségizni akkor?
Az az ertelme, hogy 12.-ben kevesebb targyra kell keszulni erettsegikor, eggyel kevesebb teher.
Az azert nem mindegy.
De mindenki ugy csinalja, ahogy akarja. En is elorehozottat tettem angolbol, semmilyen formaban nem befolyasolta ez a dontes a kesobbi eletemet es a nyelvtudasomat.
16os vagyok. Életem legjobb döntése volt hamarabb leérettségizni angolból. Végzősként heti öt óra szabadult fel, mivel már nem jártam angolra. Rengeteg stressztől mentettem meg magam, sokkal rosszabbul jártak, akik a végére hagyták, jobban rágörcsöltek. Én mindenkinek ajánlani tudom, tegyétek le, amint lehet.
Az pedig nem igaz, hogy kopik utána az angol. Sokkal rosszabb nálad kisebb szintűekkel járni, visszafelé húznak (nálunk 11-ben volt egy csoport átvariálás, mikor a B2-es szintű együtt járt azzal, aki bemutatkozni alig bír, borzalmas volt). Attól, hogy már nincs iskolai óra, lehet napi szinten használni és nem fogja az ember elfelejteni, sőt fejlődik. Angol nyelvű filmek, könyvek, külföldi média stb.
23-as, nagyon beakadt a lemez ezzel a “hasznald ki a lehetoseget”
dumaval :D
Nalunk tudod mi volt az angol ora? Filmnezes meg rajzolgatas, a tanart egyszer nem hallottam 4 ev alatt angolul folyekonyan beszelni, csak szavakat mondott ki max. Evente parszor irtunk kamu dolgozatokat (elore lediktalta mit fog kerdezni), hogy tudjon jegyet adni. Ezert aztan marhara megerte volna szemely szerint nekem szenvedni 12.-ben is 😂😂 Probalkoztunk levaltassal osztalyszinten, de nem lehetett, nem volt mas tanar helyette. Ez volt az a nagy lehetoseg, amirol beszelsz.
Egyebkent meg nem felesleges stressz, mert megcsinalod az erettsegit hamarabb, meg mindig. Barhogy is nezem, ez csak elony lehet.
Egyikőtök azt írja:
"Az pedig nem igaz, hogy kopik utána az angol. ... lehet napi szinten használni és nem fogja az ember elfelejteni, sőt fejlődik. Angol nyelvű filmek..."
A másik meg:
"Nalunk tudod mi volt az angol ora? Filmnezes..."
Akkor most mi az ábra a filmnézéssel? Fejleszt vagy nem? :)
"a tanart egyszer nem hallottam 4 ev alatt angolul folyekonyan beszelni, csak szavakat mondott ki max. Evente parszor irtunk kamu dolgozatokat (elore lediktalta mit fog kerdezni), hogy tudjon jegyet adni. ... Ez volt az a nagy lehetoseg, amirol beszelsz."
Nálatok. De azért ez nem általános jelenség. Egy olyan gimnáziumban, ahol mondjuk átlagosan jó a nyelvoktatás, ott máris megéri bejárni órákra továbbra is, hiszen mégiscsak szakember segítségével tanulhat. És persze, hogy mellette még lehet filmeket is nézni, olvasni, stb., de ezek passzív dolgok. Aktívan akkor használja az ember a nyelvet, amikor beszél meg ír, és pont ezekről sokan teljesen leszoknak, ha nem kell órára járniuk, mert fogalmazásokat írni macerás, meg minek, beszélni meg nincs kivel, míg órán rá lennének kényszerítve.
"Egyebkent meg nem felesleges stressz, mert megcsinalod az erettsegit hamarabb, meg mindig. Barhogy is nezem, ez csak elony lehet."
Miért? Azért, amit a másik válaszoló ír, hogy
"Rengeteg stressztől mentettem meg magam, sokkal rosszabbul jártak, akik a végére hagyták, jobban rágörcsöltek."?
De ha beszélek pl. magyarul, akkor mi abban a plusz stressz, hogy le kell tennem egy olyan vizsgát, ami azt méri, hogy tényleg tudok-e magyarul? Ti, akik tudtok magyarul, tényleg "készülnétek" egy ilyen vizsgára? Hogyan? És mitől stresszelnétek?
Vagy azt mondjátok, hogy magyarból más lenne, mert az az anyanyelvünk? De miért más az? Azért, mert azt sokkal régebb óta tanuljuk? Jó, de akkor meg - ha számít az időfaktor - hogy lenne már kisebb stressz előrehozottat tenni angolból, mint 12. végén érettségizni belőle, amikor egy(-két) évvel több rutinunk van benne? Akik még 12. végén is alig tudnak bemutatkozni, azok persze, hogy rágörcsölnek. De nem róluk beszélek, hanem azokról, akik képesek már korábban nyelvvizsgázni. Nekik mitől lenne bármekkora plusz stressz egy angol érettségi a 12. év végén az előrehozotthoz képest?
#26 Hogy a másik illetőnél milyen volt az órai filmnézés, nem tudom, de az igenis segít és szinten tart, ha angol nyelven, felirat nélkül nézed a filmeket. Persze nem a faék egyszerű dialógusúakra kell gondolni.
Végzős évre gyakran összevonják az angol csoportokat. Semmit nem fogsz fejlődni, ha nálad sokkal gyengébekkel tanulsz, hiszen hozzájuk fog alkalmazkodni a tanár, te már ott nem tanulsz új dolgot. Gyakorlati példa: Nálunk 11-ben összevonták az embereket, borzalmas volt olyan emberrel vitázni, aki épphogy összebírt szenvedni egy mondatot. Egyszerűbben kellett fogalmaznom, mert a bonyolultabb mondatokat egyszerűen nem értette. Felesleges húzni az érettségit, ha hamarabb is le tudja rakni az ember megfelelő százalékkal. Egyáltalán nem vészes, ha megvan az ember tudása és begyakorolta a feladartípusokat. A közép-angol szinte a vicc kategória, sokkal könnyebb, mint egy B2-es nyelvvizsga. Aztán ott van az a hatalmas pozitívum, hogy utána nem kell bejárni angol órára és rengeteg idő felszabadul. Végzősként mennyire jobb, hogy a
diák hamarabb hazamehet és nem kell még egy órán szenvednie, hanem például addig kidolgoz egy tételt.
A tudás pedig nem fog kopni, ha az ember használja. Összeadni se felejt el senki gimi után. És a beszédet meg a fogalmazást is lehet használni, pl. külfödiekkel videójátékozni vagy angol fórumokon írni. Persze ha az ember nem akarja frissen tartani a tudást, felejt, de ehhez semmi köze annak, mikor érettségizett.
"Végzősként mennyire jobb, hogy a diák hamarabb hazamehet és nem kell még egy órán szenvednie, hanem például addig kidolgoz egy tételt. ... Persze ha az ember nem akarja frissen tartani a tudást, felejt, de ehhez semmi köze annak, mikor érettségizett."
Ahhoz viszont van köze, hogy mennyi ideig jár be rendszeresen órákra, a tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy akiknek már nem kell bejárniuk, az angolórák alatt egyáltalán nem tételeket szoktak kidolgozni, meg nem is az angoltudásukat fejlesztik tudatosan, hanem a folyosón üldögélnek és beszélgetnek - persze magyarul...
En irtam a filmezest, angolul neztuk, de magyar felirattal. De nehogy mar ez legyen a nagy fejlesztes, hogy gyerekekkel filmet nezetunk eveken keresztul, akik amugy egy szot se beszelnek angolul :D
Pontosabban csak azok tudtak, akik ugyanugy tanarhoz jartak, mint en.
Van ertelme angolul olvasni, filmet nezni, de nem igy.
Gondoltam, hogy ebbe is bele kell kotni, mert miert ne.🤦♀️
En meg mindig nem ertem, hogy ez milyen hatassal volt a te eletedre, hogy idoben erettsegiztel angolbol. De ezek szerint az eleted mult rajta, mert ugy beszelsz rola, mintha ez egy vilagmegvalto dolog lenne.
Na meg egyebkent mintha nem tehetnem meg barmikor felnottkent, ha annyira fel akarnam frissiteni a tudasom, hogy elmenjek megint tanarhoz vagy tanfolyamra, akarmi. Ugy beszelsz errol az egeszrol, mintha a nyelvtanulasra csak es kizarolag gimiben lenne lehetoseg...pedig nagyon nem.
Annyira sok alkalmunk van meg tanulasra az eletben, nem kell temetni magunkat rogton, ha mar kiszakadtunk az iskolapadbol.
Na de szerintem ezt itt engedjuk el. Egyebkent is nagyon eltertunk az eredeti kerdestol, szegeny kerdezo, sajnalom, hogy igy alakult :D
"En meg mindig nem ertem, hogy ez milyen hatassal volt a te eletedre, hogy idoben erettsegiztel angolbol. De ezek szerint az eleted mult rajta, mert ugy beszelsz rola, mintha ez egy vilagmegvalto dolog lenne."
Nem rólam van szó, én nem érettségiztem angolból. :) (Nem is akartam. Pedig tanultam angolul, nyelvvizsgáztam is, stb.)
"mintha nem tehetnem meg barmikor felnottkent, ha annyira fel akarnam frissiteni a tudasom, hogy elmenjek megint tanarhoz vagy tanfolyamra, akarmi. Ugy beszelsz errol az egeszrol, mintha a nyelvtanulasra csak es kizarolag gimiben lenne lehetoseg...pedig nagyon nem."
Nem csak és kizárólag gimiben, de a sok beragadt diplomából is az látszik, hogy később már se idő, se energia rá, ráadásul baromi sokba is kerül - a gimiben meg eleve nem csak ingyenes, hanem jól meg is van szervezve, hogy rendszeres legyen a gyakorlás, hiszen órarendbe van illesztve, nem délután meg hétvégén kell rávennie magát az embernek, hogy nyelvórára járjon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!