Iskola dilemma: akik nem csak böktetek egy sulit, hanem átgondoltan választottatok, mit választottatok a gyereketeknek, és miért pont azt?
Az állami suli merev, a 80as éveket idézi nekem. A tanarok hozzáállása pedig az "ez van, ezt kell szeretni". Akkor is, ha hülyeség. Az alter suli (itt waldorf) tinédzserkorig tiltja a digitális eszközök használatát, az infó oktatás egy nagy nulla. Nem néznek filmet (otthon se teheti a gyerek) és hanganyag sincs nyelvórán. A magániskolák meg olyan összegekről beszélnek, ami egyszerűen szánalmas.
Nem akarok semmi nagy csodát, csak egy haladó gondolkodású, modern, de gyermekközpontú iskolát.
Te mi alapján döntöttél ebben a káoszban???
Mivel a kérdező azt akarja hogy a gyerekét 12 évig tanítsa. Állítása szerint ez a Waldorfban meg van. Így már csak Waldorfos iskolákra kell rákeresnie a kérdezőnek.
Én személy szerint nem vagyok jó véleménnyel a waldorfos sulikról. A lányomat egy sima általános iskolába (nem a körzetesbe) ìrattam be mert egy szuper tanítónénit találtunk. Azóta a lányom egy nyolcévfolyamos gimiben (hvg rangsor szerint top20as) tanul.
Valahogy átestek a válaszok a "ló túloldalára". Véleményem szerint nem minden állami suli rossz. Ha megtalálod a gyerekednek a megfelelőt akkor nyert ügyed van.
Waldorfnál is csak ideális esetben tanít 12 évig ugyanaz. Azt szerintem te is beláthatod, hogy ez rendkívül hosszú idő, közben bármi közbejöhet a tanárnak is, akkor meg ő fog lelépni. Nem igazán értem azt sem, hogy neked ez miért fontos? ha a gyerek nem jön ki a tanárral akkor még jó is, hogy lehet váltani.
A Waldorf legnagyobb problémája, hogy a legkisebb mértékben sem kompatibilis a közoktatással. Ha oda jár a gyereked nem gondolhatod meg magad, nem költözhetsz stb... mert a gyereket nem vagy csak nagyon nehezen tudod normál suliba átvinni. Ha át is viszed borzasztó nehéz lesz neki pár hét/hónap alatt behozni az addig összeszedett hátrányt, pl. hogy a tananyag nagyon kis részét tanulta, nem ismer feladattípusokat stb... Nem tudom hol laksz, de itt (Debrecen) ráadásul a Waldorf csak 8 osztály.
Az informatika oktatásukat magad is leírtad, no comment. Egyetértek azokkal akik elmondták, hogy vannak jó állami vagy egyházi sulik, szerintem keress egyet. Ha nem jön be onnan könnyebb váltani.
Amikor az első gyereknek sulit kerestem akkor sokáig a Waldorf volt szinen. Elmentünk próbaórára bnőmmel, aztán 15p múlva el is jöttünk. Nekem nem jött be. A pedagógia része bejön, de van rajta egy "szósz" amit nem tudok hova tenni, nem tudok azonosulni. A tv-t meg hagy ne kelljen kidobnom... végül egy kis alapitvanyi suli mellett döntöttünk, a tanítónő egyből bejött, es igenis az a legfontosabb elsőben hogy milyen a tanító! A gyerek azért fog tanulni mert szereti, meg akar felelni neki, kimondottan a személye miatt tanul egy alsós, Vekerdy is megmondta. Nekem a sulink nagyon bejött, imádom, a második gyerek is 5.-es, nagyot erős gimibe vették fel es kitűnő volt végig. Soha nem kellett tanulnom velük, nem kell kerdeznem mi a lecke. Olyan felelőssegtudatot alakitanak ki, hogy magatol ertetodo hogy tanul.
Az iskola egyik kiemelkedő teljesítmenye, hogy egy anno sulyosan diszlexias fiu egy nagyon komoly egyetemi szakot vegzett el, ma sikeres mérnök.
Kedves Kérdező!
Olyan, hogy jó suli nem létezik. Nincs olyan iskola ami minden gyerek számára tökéletesen megfelel, mert különbözőek a gyerekek. Van akinek az állami, van akinek az alapítványi van akinek az egyházi iskola jön be a gyerekének. Döntsd el, hogy a gyermekednek melyik a legjobb és oda írasd be.
Szerintem ez az iskolaválasztás téma erősen túl van lihegve. Körzet szerint be vannak osztva az utcák, városok, falvak, nem véletlenül. Persze van átjárhatóság, pl. aszerint hogy neked a munkahelyedhez melyik van közelebb, vagy szeretnéd sport/ének/rajztagozatba iratni a gyereked, oké, szabad iskolaválasztás van. (Nem biztos, hogy fel is veszik, ha nem az a körzetes.) A jelenlegi magyar oktatási rendszer nem gyerekbarát, ez igaz. De mi is kibírtuk, normális felnőttek lettünk. Nem fogják a te gyereked miatt átírni a tantervet.
Én is egyetértek azzal, hogy ne iskolát válassz, hanem tanítót. Aki valószínűleg nem fog 8-10 évig ott maradni, mert elmegy szülni, mert elköltözik, pályát vált. A lányomnak alsóban 3 különböző osztályfőnöke volt, nem halt bele.
A magániskolákról meg jó ha tudod, hogy
1. bértábla szerint fizetik a tanárokat, tehát nem lesznek ők sem motiváltabbak, mint az állami sulikban
2. tanárhiány van, a magániskola sem nagyon válogathat, hogy kit vesz fel, örülnek, ha fel tudják tölteni a létszámot
3. nem kötelező kifizetni a tandíjat, mivel a gyerek iskolaköteles, a magyar törvények szerint alapítványi hozzájárulást kérhetnek, ami nem kötelező. Sokan tudják ezt, így a szülők kb. fele nem is fizet. Na, ezért kerülnek ennyire sokba,mert bele van kalkulálva, hogy csak a kuncsaftok egy része fog fizetni! Ennek ellenére így sem biztos, hogy nyereséges lesz. A húgom járt egy művészeti magániskolába, be sem mentek a tanárok megtartani az órákat, mert már hónapok óta nem is kaptak fizetést. Manapság gomba módra szaporodnak az ilyen iskolák, a vezetőknek meg általában 0 vállalkozási ismereteik vannak. Azért egy intézményt fenntartani nem elég egy jó pedagógiai program.
4. A magániskolákban tanító tanárok is a magyar felsőoktatásból kerültek ki, módszertanilag ők sem tudnak többet, mint az állami intézményekben tanító kollégák.
Én magam pályaelhagyó tanár vagyok, magániskolában tanítottam, szóval tudom miről beszélek.
Keress egy családias állami iskolát, ahol szimpatikusak a tanárok, aztán meg bízz a gyermekedben, hogy megoldja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!