Iskolaérettség. Menjen iskolába vagy ne?
Szerintem egyszerűen nincs kézügyessége. Ez a készség van megvan valakiben vagy nincs. Olyan, mint az énekhang, vagy van, vagy nincs.
Ettől nem tenném függővé az iskolába járást. Ha képes koncentrálni, képes egy feladatot végigcsinálni, együttműködni, akkor mehet. A kézügyesség nem szempont, maximum borítékolhatjátok, hogy nem lesz belőle festőművész vagy grafikus.
Az a baj, hogy magam sem vagyok biztos abban, hogy mi lenne a jobb. Bizonyos szempontból iskolaérettnek gondolom, a kézügyessége sem zavarna, ha nem úgy kéne az iskolában írni tanulniuk, hogy szépen a sorok között maradva kanyarítság a betűket. Nem bánom, ha nem lesz szuper rajzos, festőművész - abból már így is van elég a családban :)
Kicsit a figyelem elterelhetőség bizonytalanított még el, ő nem az az egyedül játszó típus, aki 20-30-iksz percig elszöszmög egyedül. Inkább kommunikatív, beszélgetős, kérdezgetős. Simán kibír 2-3 órás autóutat is, ha közben beszélgetünk, szóláncozunk, barkóbázunk, találós kérdésezünk. de egyedül leülni játszani rövid ideig szokott. "Feladatot" megoldani is csak akkor, ha muszáj - oviban az iskolaelőkészítőn, itthon nyilván nem pakolok elé feladatlapokat. Vannak foglalkoztató füzetei, de az is csak akkor érdekli, ha együtt oldjuk meg. Például ez sem biztos, hogy iskolaéretté teszi. Egyelőre totál tanácstalan vagyok, mondjuk még van egy kis időnk, szerintem bejelentkezem egy nevelési tanácsadóba, hogy megnézzék. Szívem szerint hagynám a maga tempójában fejlődni, de sajnos az iskolarendszer, a tapasztalataim szerint, elég kevéssé rugalmas...
Szia!
Most kezdődnek mindenhol a nyílt napok, előkészítők. Menj el, nézelődj, érdeklődj a szóba jöhető iskoláknál. Esetleg nézz meg néhány alternatívabb iskolát is (vannak nem fizetősök is, pl. egyházi, gyerekközpontú).
Látod az elvárásokat, nevelési metódust
A nyári gyerkőcöket úgy tudom mindig nevtanba küldik.
Sokat fejlődhet addig, de áprilisig (ha nagy a túljelentkezés januárig) látni fogod, hogy érdemes-e a suli.
Mi most hasonló helyzetben vagyunk, ráadásul a kisfiam SNI-s is és most lesz 6 éves. Iskoláról iskolára járok, hogy a számára legmegfelelőbbet megtaláljam, és legyen helye.
Nálunk majd bizottság dönti el, hogy mehet-e suliba, és ő is jelöli ki, de kell hely.
Az iskolaérettség egy nagyon komplex dolog, és nem egyenlő azzal, hogy a gyerek okos-e vagy nem. Az én középső gyerekem is nyáron lesz 6 éves. Neki fantasztikus a memóriája, egy hallás után megtanul egy egyszerűbb verset. A logikai képességei is teljesen rendben vannak, és tud már nagyjából összeadni. Viszont a grafomotoros képessége nagyon el van maradva, és - mivel folyamatosan szerepjátékozik - sokszor elkalandozik, és nem tud olyan egyszerű feladatokra sem koncentrálni pl., hogy vegye fel a cipőjét. Nálunk az óvónők egybehanzó határozott véleménye az, hogy semmiképp ne menjen még iskolába. Mert hiába okos, ha ott nem tud figyelni, nem tud az írásban teljesíteni, akkor sok kudarc fogja érni, és sokkal nehezebben tudja majd kamatoztatni a tehetségét. Mert persze, vannak ügyesebb meg ügyetlenebb emberek (én is egy 5 éves szintjén rajzolok), de iskolára egy minimum szintet el kell érni.
Nagyobbik lányom most első osztályos. Ő úgy ment, hogy összeadni és kivonni már tudott, mégsem unatkozik matekon, sőt, nagyon szereti. Az osztálytársai között meg vannak olyanok, akik már tudnak olvasni. Úgy adják nekik az olvasás házi feladatot, hogy a tanítónéni elmondja, melyik feladatot kell olvasni, meg megad egy nehezebb feladatot is, amit azok olvashatnak, akiknek már jól megy.
Egyébként nálunk a tanítónénik is azt javasolják, hogy iskolaérettségben hallgassunk az óvónénikre. Ha pedig nem tudsz dönteni, akkor érdemes szakértői bizottsághoz fordulni, ők komplexen felmérik, de ezt időben kell kérni, nálunk október vége volt a határidő.
Ha rám hallgatsz, nagyon megfontolod, hogy elkezdjed az iskolát.Tapasztalatból írom.
Kislányom júliusban töltötte a 6-ot, elkezdte a sulit. Nem kellett volna. Mi is szerettük volna, hogy kezdje, de az iskolaérettségi tesztre vártunk, hogy döntsünk. Az óvónők azt mondták, ne hagyjuk oviban, mindent tud, amit kell, a csoportjában 2-3 legokosabb gyerek között volt az óvónők szerint. Elkezdte a sulit, a sok 7,5 éves között, és az én okos lánykám, akivel a 3 év alatt egyszer sem kellett külön foglalkozni, aki mindent megértett elsőre, most külön kell foglalkozni, mert elfárad. Hiába okos, de a szülők többsége nem engedi a 6 évesét - sőt, a 6,5 évesét sem - suliba, a 7-7,5-majdnem 8 évesek között esélye sincs. Megkapom, hogy okos, de kicsi. Nem, nem kéne hogy kicsi legyen, mert 6 éves az iskolaérettség. De korából adódóan lemaradásban van a nála 1-1,5 évesekhez képest. Ezt nem gondoltam, hogy ennyire kevés 6 éves gyerek lesz, ha tudtuk volna, maradt volna egy évet még az oviban. Nagyon megbántuk, hogy engedtük suliba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!