Katolikus iskolába járó gyermekek szüleihez lenne kérdésem. Tényleg naponta ötször imádkoznak az iskolában?
Lányom új iskolában kezdi az 5. osztályt, mert elköltöztünk onnan ahová eddig járt. Itt (falu) ugye csak egy iskola van, (igaz amott is csak egy volt, de az normális volt)
katolikus iskola.
Na most, mi teljesen ateisták vagyunk, a lányom azt se tudja mi az a miatyánk. :)
Tehát a kérdésem az, hogy naponta több alkalommal kell majd imádkozniuk, vagy esetleg megmaradhat a lányom a realitás talaján?
Tudom, lesznek kötelező dolgok, mint egy tanévben 3x templomba elmenni, hittant tanulni, de ugye csak ennyi?
Ennyit mondott az igazgatónő.
Na de az anyukák egy része inkább máshová hordja a gyereket, mert nem elégedettek.
Tehát ha tényleg ezt takarja a katolikus iskola, akkor ki kell gyorsan találnom valamit.
Köszönöm.
Utolsó, te mit nem fogsz fel abból, hogy van, ahol nincs más lehetőség, akár akarja valaki, akár nem.
Egyébként volt anno felháborodás emiatt, és akkor azt mondták, nem lesz ilyen szigorú, és lesz világi oktatás is.
Jó, nem igazán volt választási lehetőségem, hisz ide ahová költöztünk, egy iskola van, mint általában minden faluban. Csak mivel sok katolikus iskola lett az elmúlt időszakban, gondoltam nem mind annyira szigorú a vallás terén.
Nyilván ha utálni fogja a lányom, ha nem érzi jól magát, akkor megoldom egy másik településen, nem tudok mit csinálni.
Igazgatónő azt mondta, évente háromszor kötelező a templomba együtt menniük a gyerekeknek, heti kettő hittanóra van. Hallotta, hogy nagy a csend a telefonban, (vírus miatt csak így beszéltünk) azt mondta, ne ijedjek meg, sok a nem vallásos gyerek itt is. Igen, mert kérdezte előtte gyakorlunk-e valamilyen vallást, én mondtam, hogy nem, erre mondta, hogy semmi baj, nem az én lányom lesz az egyedüli aki se megkeresztelve nincs, se nem hívő.
Én bízom benne, hogy jó lesz, mert igencsak kaptam itt biztató szavakat, amiket tényleg köszönök.
Na, én most este végig olvastam annyi mindent amennyi mindent csak tudtam az egyházi iskolákról. Az tény, rosszra nem tanít, bár erre soha nem is gondoltam. Mivel itt nem kell vasárnaponként misére menniük, nagyon valószínű, hogy nem annyira komoly, mint ott, ahol van választási lehetőség az iskolák között. El kell mondjam nektek, itt lakunk január óta, de én még embert nem láttam a templom környékén. :)
Előző falu ahol laktunk, kimondottan vallásos, de az iskolájuk viszont nem.
Még ébren van a lányom, előbb mentem ki cigizni, kijött velem dumálni.
Mondom neki, ugye nem hiszel el mindent kislányom amit mondanak? Anya, mire gondolsz? Hát mondom ilyen vízen járás, feltámadás stb. Erre ő: "Anya láttad hogy ma a medencébe lebegni se tudtam sokáig, akkor járni vízen?" Aranyos volt, nagyon nevettünk kint a teraszon.
Elmondtam neki, hogy továbbra is jól kell tanulni, évi 3 v. 4 templomot kibír, meg a heti 2 hittant.
Mondom attól rettegtem még ma sokmindent el nem olvastam, hogy átformálják az én tündéri, okos, logikus gondolkodású kislányomat.
Nem, szó nincs erről, megtéríteni nem fogják.
Oktatás szintjén tényleg mindig is jó hîre volt ennek a sulinak, annak ellenére, hogy vannak romák.
Rengeteg sportlehetőségük van (ingyen), versenyeken részt vesznek, jó eredményeket produkálnak.
Természetes szerintem az aggódásom, minden anya jót akar a gyerekének, ez alól én se vagyok kivétel.
A várost ami tőlünk 10 km-re van, inkább nem jellemezném, sajnos nagyon tönkrement biztonsági szempontból, ez sajnos az iskolákon is meglátszik, oda maga se akarna menni, elég ha gyorsan beszaladunk bevásárolni, aztán pucolunk is vissza. Másrészt el sem engedném oda.
Biztos vagyok abban, hogy senkinek nem könnyű akinek nincs miből válogatni, de ez igaz az Élet minden területére, legyen az ovi, iskola, orvos vagy munkahely.
Nektek kedves Ismeretlenek nagyon sokat köszönhetek most, mert már végre el tudok úgy aludni, hogy nem a "hogyan lesz" fog kattogni hajnalig az agyam.
Na de várjunk, lesz-e rendes oktatás, vagy megint online. Még ugye ez is sok kérdést felvet a szülőkben, hisz senki nem tud semmit.
Én nem katolikusban, hanem reformátusban voltam 9.-12.-ben, de az is egyházi.
A hét első órája úgy volt, hogy fele egy áhítat a folyosón, a másik fele meg osztályfőnöki óra. De az az áhítat is olyan volt, hogy mi az emeleten, a folyósó végén inkább a biológiát tanultuk, úgyse látott senki. :D (a biosz tanárnőnk nagyon szeretett feleltetni)
Voltak olyan ünnepnapok (Nagypéntek mintha), mikor más otthon ült, de mi be kellett menjünk a suliba, majd onnan mentünk a templomba.
Az hogy nehezebb-e vagy sem inkább a tanároktól függ. Úgy értem, hogy nekem pl 4 év alatt 2 tornatanárom volt. Az első óráján max ping-pongoztunk, aztán félév végén lezárt úgy, hogy ne rontsa az átlagunkat. A második meg direkt sz0patott.
Inkább arra figyelj, hogy a vallás és hasonló órákkal mi lesz. Nálunk pl a bibliaismeretet egy elég jó tanár tartotta. Inkább arról volt szó órán,l hogy hogy ne menjünk embertársaink idegeire. :D A vallástanárral meg úgy vagyok, hogy jobb lett volna, ha elcsapja egy autó. Olyan volt, hogy felvettünk 10 szentet, mindegyiknek az életútját, és 10-10 idézetet tőlük, majd úgy írtunk felmérőt. Meg volt 200 darab szájbarágós, agymosós kérdés-válasz párja, amit elvileg meg kellett volna tanuljunk. De legalább megtanultunk telefonról puskázni...
Amúgy attól, hogy református suli, a diákok kb 80%-a római katolikus, az igazgató meg unitárius volt. :D
35-ös vagyok
Még annyit hozzáfűznék, hogy tényleg nagyon a tanárokon múlik a dolog.
10.-ben a bibliaismeretet más tartotta, mint a többi évben (egy másik református lelkész). Vele szépen vettük a bibliai történeteket (egyházi érettségi kellett 30 darab). Egyik osztálytársam felelt, de semmit se tudott. A tanát meg mondta neki, hogy ez eddig 1-es, de kapsz egy mentőkérdést. Mivel te olyan jó infós vagy, mond el valamelyik bibliai történetet számítógépes nyelven. Az meg elkezdte: ,,Isten feltelepített Máriára egy programot. Egy vírusellenes programot..." Mi is meg a tanár is úgy röhögtünk, hogy estünk össze, de mondott még 2 hasonló mondatot s 5-öst kapott rá. :D
A vallástanár meg (aki római katolikus pap volt) már 9.-ben komplett érettségi tételeket hagyott fel házinak, amiket azóta se láttam. Gőzöm sincs, hogy mégis miért kellett én azokat megcsináljam, mikor még csak nem is a teológia osztályban voltam, hanem a másikban...
Bár az is megemlítendő, hogy nagyon sok a különbség egy római katolikus meg egy református pap között. Az előbbi tudja, hogy milyen egy házasság, az utóbbi meg csak prédikál róla.
Pl nálunk valláson és bibliaismereten is téma volt az abortusz. A vallástanár egy teljes órán keresztül azt fújta, hogy milyen nagy gyilkosság. A bibliaismeret tanár szerint meg az anya döntése, mert ő tudta hogy milyen nehéz felnevelni egy gyereket. A vallástanár olyan sztorikkal rémítgetett, hogy egy vénasszony azért halucinált gyerekekről mert fiatalon 23 abortusza volt. A bibliaismeret meg elmesélte, hogy régen a mi iskolánkban is volt egy csaj, aki 12.-ben teherbe esett. Ő megtartotta volna, de a szülei nem engedték neki, mert hogy "Mit szól a falu". Érettségire viszont teljesen depressziós lett. (Innen jött az, hogy az anya döntése, nem másé. Ha ő akarja/nem akarja megtartani, akkor ne kényszerítsék rá az ellenkezőjére)
Ha egy olyan 15 km-en belül van másik, normális iskola, én minden követ megmozgatnék szülőként, hogy inkább oda.
Sajnos ebben az országban már az állami oktatás színvonala is a béka feneke alatt van, az egyháziban ez meg még kiegészül a gyerekek agyának átmosásával. Szóval én a kisebb rosszat választanám.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!