Fizetés nélküli szabadságot kötelesek megadni?
Kislányom novemberben volt 2 éves. Akkor kezdte a bölcsit. Nagyon nehezen szokott be, még nem is aludt ott, ugyanis nem eszik semmit bent (sosem volt jó evő). Azt mondták, hogy addig nem altatják. Így délre megyek érte.
Én a héten már elkezdtem dolgozni, viszont csak 3-ra tudok érte menni. Kb két hétig még anyukám érte tud menni délben, de utána már neki sem jó.
Ha ennyi idő alatt nem szokik be, akkor kérhetek-e fizetés nélküli szabadságot, úgy, hogy ne húzzák a szájukat? Én határozom meg, hogy mennyi ideig kérem? Addig kell fizetnem tb-t? A gyest és a családi pótlékot kapom addig?
A gyermeked 3 éves koráig jár részedre fizetés nélküli szabadság, amelyet a munkáltató köteles a munkavállaló kérésének megfelelő időpontban kiadni, és te határozod meg, hogy mennyi ideig kéred. (Mt. 128.§)
Azt, hogy igénybe kívánod venni a fiz. nélküli szabadságot, 15 nappal korábban köteles vagy írásban bejelenteni (Mt. 133. §), tehát kb. már most késésben vagy vele.
Azt, hogy mikor folytatnád a munkát, köteles vagy min. 30 nappal korábban bejelenteni (Mt. 133. §).
A munkáltatód nyilván húzni fogja a száját, ki örülne annak, hogy az éppen visszatérő munkavállaló ismét elmegy fiz. nélküli szabira, és ki tudja, mikor jön vissza. Igazából így nem tudnak számítani a munkádra.
Amíg fizetés nélküli szabadságon vagy a gyerek miatt, addig nem mondhatnak fel, viszont amint visszatérsz a munkába, utána bármikor.
GYES a gyerek 3 éves koráig jár, függetlenül attól, hogy dolgozol, így tb-t sem kell fizetned. Családi pótlék is független a munkaviszonytól.
Milyen új munkaszerződésre gondolsz?
Változott a munkakör, munkaidő, munkavégzési hely vagy csak a minimálbér miatti emelésről van szó?
Az, hogy aláírtad-e a szerződésmódosítást, nem befolyásolja, hogy elmehetsz-e a gyerek 3 éves koráig fizetés nélküli szabadságra.
Amíg a gyerek miatt vagy fizetés nélkülin, addig nem mondhatnak fel, amint újra dolgozol (akár már most, akár ha újra visszamész), akkor nincs védelem, tehát felmondhatnak.
De: a munkáltató minden felmondást köteles indokolni, és az indoklásnak valósnak és okszerűnek kell lennie.
Főszabály szerint a felmondás indoka a munkavállaló munkaviszonnyal kapcsolatos magatartásával, képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő ok lehet. Ugyanakkor a gyerek 3 éves koráig, (ha épp nem vagy fiz. nélküli szabin, mert akkor védett vagy) van egy olyan korlátozás, hogy az anya munkaviszonyát csak munkaviszonnyal kapcsolatos magatartás miatt lehet megszüntetni, egyéb okból pedig akkor, ha nincs a végzettségednek, gyakorlatodnak megfelelő munkakör vagy azt nem fogadod el.
Azzal nem indokolhatja a felmondást a munkáltató, hogy össze-vissza elmész fizetés nélküli szabadságra, azt pedig te tudod, hogy bele lehet-e kötni a munkádba úgy, hogy az megalapozzon egy felmondást.
Nagyon köszönöm a választ.
Ha esetleg mégis kirúgnak (bár így hogy írtad, nincs rá olyan nagy esély), de ha mégis, akkor végkielégítést kell hogy adjanak, ugye?
Ha ki akarnak rúgni, ki fognak, lesz rá indokuk.
Végkielégítést kapsz természetesen, ha ők mondanak fel. Arra figyelj, hogy ha közös megegyezést szeretnének, akkor abba legyen benne a végkielégítés vagy egy meghatározott összeg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!