Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Hogyan működik ez az egész...

Hogyan működik ez az egész Magyarországon?

Figyelt kérdés

Annyit olvastam már itt ezekről a kérdésekről és olyan furcsa az egész. Én Angliában élek, itt dolgozom, itt szültem. Itt csak 39 hétig jár pénz, leállástól számítva-tehát lehet még terhes vagy, de már kapod a pénzt. Csak egy évig tartják a helyed, ha van szerződésed-ezt is leállástól számítva. Minimum 29. hétig kell dolgozni, mert különben nem jár, és csak akkor, ha már terhesség megkezdése előtt legalább 1 héttel ott dolgoztál. Valami nagyon szerény összeg jár akkor is, ha nem dolgoztál, de az jóval kevesebb ideig tart, és sokkal kevesebb. A fizetés 90%-a jár 6 hétig, majd egy fix összeg. De ott is meg van határozva, hogy ha egy bizonyos összeget túllép a 90%, akkor van egy max összeg, amit lehet kapni. És ha kevesebb a fizetés egy bizonyos összegnél, akkor a további hetekben is kevesebb pénz jár.

Sokszor olvasom, hogy otthon valaki szinte végig táppénzen van, mégis kap pénzt. És olvasom sokszor, hogy még vissza se megy dolgozni, még le se járt a gyes-gyed, vagy milye és azt kérdi, mennyi jár így majd neki. Így belegondoltam, hogy így sok évet le lehet húzni anélkül, hogy az ember dolgozna és az állam meg csak eltartja. 3-4 gyerekkel így akár kábé 10 évet is így otthon lehet maradni? Valahogy nem bírnám. 2 évet voltam itthon a lányommal, de csak azért, mert sajnos így hozta az élet, mikor teherbe estem, 3 évet terveztem, de 1.5 év után vissza akartam menni dolgozni, csak sajnos 2 éves korában sikerült. Már 3 évet otthon ülni is borzasztó lehet, nem hogy évekig még.


2014. jan. 6. 14:28
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:

én 3,5 éve itthon ""ülök"",2 kicsi gyerekem van és nem érzem borzasztónak...:/

persze majd vissza akarok menni dolgozni,de nekem a gyereknevelés 100%ban kielégíti az igényeimet,nagyon élvezem velük a napokat!

2014. jan. 6. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:

Igen, itt Magyarországon lehetőség van 3 évig itthon lenni a gyerekkel, illetve már a terhesség alatt is és végig jár valamilyen ellátás.

Csak ilyen helyzetben azért nem csak ezt kell nézni, hanem a munkaviszonyokat is. Nyilván Angliában sokkal több a munkahely, sokkal könnyebb elhelyezkedni, mint itt Magyarországon, nem véletlenül mennek Angliába dolgozni a magyarok és nem az angolok jönnek ide Magyarországra dolgozni.

Amúgy meg én azt gondolom, hogy szinte az egész életét az ember végigdolgozza. Sokszor tölt a munka miatt távol hosszú időket vagy éppen nem megfelelő időt a gyerekével az ember, aminek a gyerek látja a kárát, szóval szerintem 3 év a gyerek születése után egyáltalán nem sok, aki megteheti, hogy legalább ennyit tényleg együtt legyen a gyerekével, az tegye meg. Mert a gyerek első 3 évében tanul meg egy csomó mindent, nagyon sok dologban a szülő részes lehet, amit nem feltétlenül kellene elcserélni újabb és újabb munkával és "semmit csinálásnak" nevezni. Nálunk Magyarországon lassan az emberek nem élik meg a nyugdíjat, úgyhogy itt dolgozhat szó szerint haláláig az ember, akkor ez a 3 év nem hiszem, hogy olyan sok, amit itthon van a gyerekével.

De hát ez az én véleményem.

Itt is más világ lenne, ha a munkáltatók sokkal gyerek -család barátabbak lennének. És nem dobnák arrébb az önéletrajzodat, csak mert van gyereked, és hát akkor ez az anyuka majd biztos egy csomót lesz táppénzen a gyerekével, nekünk meg ilyen nem kell. Hát régen is volt ilyen, csak akkor nem 1 ember végezte másik 3 ember helyett a munkát 1 bérért, hanem régen 3 pozíciót 3 ember töltött be, így simán belefért, ha 1 ember néha-néha táppénzen volt.

2014. jan. 6. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
Képzeld, itthon még GYET is van, vagyis ha 3 vagy több gyereked van, akkor a legkisebb gyerek 8 éves koráig vagy a legnagyobb 18 éves koráig (amelyik hamarabb lesz) otthon maradhatsz. Igaz, csak havi 25 ezerért!:)
2014. jan. 6. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:

10 évvel még alá becsülted.

3 évente szül egyet a harmadik 3X3 év után elmegy gyet-re akkor 18 évig volt gyes-en,ami nem sok de több mint a semmi,és még nyugdíjas éveibe is beleszámít. Ja és ezért egy pillanatot nem kell dolgozni ez alanyi jogon jár.



"nem véletlenül mennek Angliába dolgozni"


Magyarországra is jönnek románok dolgozni mégsem érzem, hogy olyan sok munkahely van,és olyan jó itt.

2014. jan. 6. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 anonim ***** válasza:

"Magyarországra is jönnek románok dolgozni mégsem érzem, hogy olyan sok munkahely van,és olyan jó itt."

Mert ők még tőlünk is rosszabbul élnek. Ennyi a kulcsa a dolognak. De megnézném azt a nyugati országot, ahonnan direkt ide a magyarokhoz fognak jönni dolgozni, a jobb megélhetésért cserébe.

2014. jan. 6. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
Igen pont ezért nem lehet általánosítani. Külföldön sincs kolbászból a kerítés mert a megélhetés sok esetben annyival drágább is.
2014. jan. 6. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
Én közel 5 éve vagyok itthon 3 gyerekkel. Előtte dolgoztam, most gyed-en vagyok. Nem fogok tudni visszamenni a régi munkahelyemre, mert közben megszűnt az állás, amiben voltam. Három gyerekkel nagyon nehéz lesz új munkát találni. Még 7 évig maradhatok itthon gyet-en. Nem szeretnék, ha a legkisebb 2 éves lesz, elkezdek munkát keresni, de arra számítok, hogy néhány év lesz, mire találok. Nemcsak az a baj, hogy nincs elég munkahely, hanem az is, hogy a gyerekeket se nagyon van kire bízni. Az óvoda 17.00-kor bezár, bölcsődében kevés a hely, az iskolában meg 3 hónap szünet van, amikor a szülőnek kell megoldani a felügyeletet.
2014. jan. 6. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 A kérdező kommentje:
Itt fizetős a gyerekfelügyelet (bölcsöde-óvoda-dada) 3 éves korig. 3 éves kortól 15 óra jár hetente kábé 40 hétre. Aztán 4 éves kortól iskolaelőkészítő, még nem tudom, hogy az hány óra hossza, de kábé 8:45-13-14 óráig. A többi időt ki kell tölteni valamilyen gyerekfelügyelettel. Vannak suli utáni klubbok, vagy dadák (nem dadák, csak így a legegyszerűbb magyarul leírni), természetesen ez se ingyen. A gyerekfelügyelet átlagosan (kis városban) forintra átszámolva 1000-2000forint óránként. A fizetésem (minimálbér) 2000 forintot épp meghaladja óránként, így elég drága hobbi a gyerektartás:D Főleg, ha több gyerek van. Igaz az ember kap némi "családi pótlékot", de csak akkor kapsz kicsit jobb pénzt, ha fizetned kell a gyerekvigyázásért. Ha ingyen meg tudod oldani, akkor jóformán filléreket kapsz. Ha nem dolgozik mind a két szülő, nem nagyon lehet megélni. De itt is hallottam már sok angol anyukától, hogy keresik a melót, de nem találnak...érdekes, én a legtöbb időt munka nélkül 5 hónapot töltöttem. Na persze nem irodai munkát kaptam. Itt szinte nulla lenne a munkanélküliség, ha mindenki minden melót elvállalna. Na persze most már jócskán válogathatnékom van nekem is. Csak eddig fontosabbak voltak az egyéb céljaim. Ezért mindent elvállaltam. Most várom 2. babámat, de ha hamarabb jött volna, nem is tudom, hogy bírtuk volna anyagilag. 2 gyerekfelügyeletet fizetni egész napra, nagyon megterhelő. Ezért sem tudtuk hamarabb bevállalni. Jövőre, mire a 2. baba jön, addigra 4 éves lesz az első és akkor csak egy gyerekfelügyeletet kell majd fizetnem, amíg dolgozom. Éppen éppen meg lehetett volna játszani, hogy mondjuk kis korkülönbséget hagyok. Akkor az alacsony jövedelmünk miatt éppen annyit kaptunk volna támogatást, hogy túléltük volna. De nem akartam kockáztatni.
2014. jan. 6. 16:19
 9/23 anonim ***** válasza:

Nem bunkóságból, de akkor miért nem jöttök haza, ha olyan nehezen éltek meg ott kint?

Bár szerintem itt sem lenne könnyebb, mert ha nincs elég biztosított időd, akkor itthon is csak havi 25 ezer forint jár, 2 gyerek esetén gyerekenként 13300 Ft családi pótlék havonta. Szerintem ez sem olyan nagy összeg.

Ugyanakkor a gyes, gyed mellett idén már akár heti 40 órában is dolgozhatsz itthon, míg a gyereked be nem tölti a 3. évét.

Ha úgy érzed, szerintem gyertek haza és ne irigykedj és ne háborodj fel, van választási lehetőség!

2014. jan. 6. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 A kérdező kommentje:

Gondoltam, hogy félreértitek. Egyáltalán nem irígykedem, csak kíváncsi vagyok, hogy otthon hogy működik, hogy otthon megéri e otthon maradni és nem visszamenni dolgozni.

Ha csak ennyi jár otthon is, igazán nem értem, hogy miért vállalnak mégis annyi sok gyereket ahelyett, hogy egynek vagy kettőnek biztosítanák a biztosabb jövőt. Tudom, hogy csak kettőre van anyagi erőnk nekünk is.

2014. jan. 6. 16:32
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!