SOS! Második babynket várjuk, az első most lesz 2 éves. Igénybe vehetem a GYED-et? És kb. mennyi lesz?
Igen, kaphatsz tgyást és gyedet, ha a munkaviszonyod ugyanúgy fennáll. Viszont én nem mennék gyesre, mivel ha több mint 180 napot vagy gyesen, akkor a gyed alapja a minimálbér lesz.
Amit én ajánlok: augusztus 19-el vedd ki a felhalmozott szabikat, a munkáltatónak írásban jelentsd be a terhességed, így továbbra is védve vagy. Majd a szabi lejárta után menj táppénzre, ha nem akarsz dolgozni. Táppénz alapja az lesz, ami a gyed alapja volt, vagyis a 120 ezer. Ha így teszel, akkor a tgyás alapja a szüléskor érvényben lévő szerződés szerinti béred, a gyed alapja pedig az lesz ami a tgyás alapja, vagyis szintén a szerződés szerinti béred.
Ráadásul ha táppénzre mész, akkor kb. 60 ezret kapsz adókedvezmény nélkül, míg a gyesre havi 25.600 Ft-ot kapnál és gyesre nem tudsz adókedvezményt sem érvényesíteni, míg táppénzre kérheted a magzat után is a terhesség 91. napja után.
Jelenleg nincs munkahelyed?
Akkor gondolom passzív gyeden vagy. Ebben az esetben újból össze kell szedni a 365 biztosított napot. Sajnos passzív gyed után csak gyesre vagy jogosult, ha nem dolgozol szülés előtt legalább 1 évet megint.
Hát nehéz lenne áprilisig 1 évet összeszedni! :)
De más megoldás nincs?
Ha sikerülne most elhelyezkedned, akkor szüléskor esetleg kérhetnél méltányossági gyedet, de ahhoz is kell munkahely és kevés idő hiányozhat, pl. 1 hónap a 365 biztosított napból. Talán ez, de terhesen ugye elhelyezkedni is neked.
Sajnálom, csak a gyes fog járni passzív gyed után.
Azt gondoltam Lányok, de nem ez érdekel, hanem ha megszületik a 2. bébi. Ő utána mit fogok kapni?
Ezt találtam. Rám az utolsó2 bekezdés vonatkozik, szerintem. Szerintek?
2012/1
Hatályos 2012. január 1-től
Ha a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben a szülőnek volt 180 naptári napi jövedelme, akkor a gyed-et a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem alapján kell megállapítani.
a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben nincs 180 napi jövedelme
Ha a gyed-re jogosult szülőnek a gyed jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző évben nem volt 180 naptári napi jövedelme, akkor a gyedre való jogosultság kezdő napját megelőző naptól visszafelé – maximum a jogosultság kezdőnapját megelőző naptári év első napjáig – számított 180 naptári napi jövedelemből kell a gyed összegét kiszámítani, ha a biztosítási idő folyamatos. Ha a biztosítás megszakadt, a megszakítást megelőző jövedelmet nem veszik figyelembe a számításnál.
a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelme
Ha a szülőnek a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően sincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér lesz a gyed alapja (ha a gyed-re való jogosultság kezdőnapján fennálló szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelem a minimálbért nem éri el, az a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, szerződés hiányában pedig a ténylegesen elért naptári napi jövedelemből számítják a gyed-et).
E szabály alól kivétel az, akinek azért nem volt meg a 180 napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyed-ben részesült.
a szülő a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült, és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete.
Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér."
Igen, az utolsó bekezdés vonatkozna rá, ha fennállna a munkaviszonyod most is és szüléskor is. De azt írtad, hogy 2011.de.31-én megszűnt a munkaszerződésed. Ha nem hosszabbítottak utána, akkor nincs most munkaviszonyod és passzív gyedet kapsz, amit nem lehet tovább örökíteni.
Én is ezt írtam le neked az első válaszomban, hogy a szerződés szerinti béred lenne az alap, de munkahely kell.
"Passzív gyed
Akinek a tgyás vagy a gyed folyósítása alatt szűnik meg a biztosítása, az a baba 2 éves koráig hátralévő időszakra ugyanúgy jogosult végig a gyedre, mintha lenne biztosítása, de ilyenkor passzív gyednek hívjuk, ezzel különböztetjük meg attól, amikor tart közben a biztosítás.
Ha már a tgyás alatt megszűnt a biztosítás, akkor a gyed igénylésekor már semmi közünk nincs az utolsó foglalkoztatóhoz, mégis ő fogja kitölteni a tgyáshoz a foglalkoztatói igazolást, ha pedig kifizetőhely, akkor ő fogja elbírálni és folyósítani a tgyást.
A passzív gyed egy kényelmes, de veszélyes dolog. Azért veszélyes, mert a rengeteg előnye mellett – ugyanolyan összegben jár végig, egészségügyi szolgáltatásra jogosultságot jelent, összeköti a biztosításokat, ami így folyamatos maradhat, nyugdíjhoz szolgálati időnek minősül, beszámít a tgyáshoz az előzetes biztosításba – egyetlen hátránya van csak és aki ezt nem tudja, vagy nem veszi komolyan, az később, egy következő babánál kellemetlen helyzetbe kerülhet. A következő gyed egyik, nehezebben teljesíthető jogosultsági feltétele ugyanis megint az lesz, hogy az előző 2 évben legyen 365 nap biztosítás, de ebbe a passzív gyed már nem számít bele."
Tehát, tgyásra jogosult lehetsz 168 napig, de gyedre látod már nem, mert újból kell a 365 biztosított nap.
Ha nem hiszed, menj be az OEP-hez és kérdezd meg tőlük.
Tgyást úgy tudsz majd igényelni, ha elmész álláskeresési segélyre a gyesről szülés előtt és a munkanélküli központ megigényli neked. Tgyás lejárta után majd pedig újból gyest tudsz igényelni csak a 2. babára is.
75%-nak abban igaza van hogy biztosított kell legyél a TGYÁS/GYED igénylés pillanatában ÉS igénylést megelőző KÉT évben 365 nap biztosításban eltöltött napod kell(ene) legyen.
Egyik feltétel sem teljesül, így GYES-t kaphatsz csak.
Amit te belinkeltél, az azokra vonatkozik, akiknek VAN munkahelye ( ill. biztosított vmely módon)és megfelel a 365 napos feltételnek is.
75%-nak: Azt viszont nem értem, mi ez a 180 napos dolog a GYES-sel:
„ha több mint 180 napot vagy gyesen, akkor a gyed alapja a minimálbér lesz.”
Ezt hol írja a törvény?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!