2. gyerekünk 2013 aug 14-re van kiírva, az első aug 31-én lesz 2 éves. Miként kell a TGYáS-t és majdan a GYED-et kiszámolni ill. mi az alapja?
... mert ugyanis van egy változás júliustól, ami szerint "Csak a gyermek születésekor fennálló munkaviszonyból származó jövedelmet lehet figyelembe venni a számításkor!" de nincs vége mert "akinek a gyermeke 2014 május 11-előtt születik, azoknak a régi és az új szabályok szerint is ki kell számolni az ellátás összegét és a számára kedvezőbbet kell folyósítani".
(forrás: [link]
Jelenleg kb. 85-88ezer a GYED. A TGYáS meg ha jól emlékszem 104 ezer volt.
A TGYáS-t és a GYED-et a szülést megelőző összes jövedelem alapján számolták ki. Ebbe benne voltak a pótlékok, túlóra stb.
Most mi az alap?
A mostani GYED (ill. annó TGYáS) alapja, vagy a szerződés szerinti alapbér?
(apuka)
Kérdés: az első gyermekünk után is a GYED-et a könyvelő nagyon kis összegre mondta, de akkor rátaláltunk egy OEP-es anyagra ami szerint hiába nincs meg a 180 nap ezt felül írja az ha azért nincs meg mert táppénzem TGYáS-on vagy GYED-n volt az illető, mert akkor a juttatási időszak előtti összeggel kell számolni.
Idézet:
"2012/1
Hatályos 2012. január 1-től
Ha a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben a szülőnek volt 180 naptári napi jövedelme, akkor a gyed-et a gyed jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért jövedelem alapján kell megállapítani.
a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőző naptári évben nincs 180 napi jövedelme
Ha a gyed-re jogosult szülőnek a gyed jogosultság kezdőnapját közvetlenül megelőző évben nem volt 180 naptári napi jövedelme, akkor a gyedre való jogosultság kezdő napját megelőző naptól visszafelé – maximum a jogosultság kezdőnapját megelőző naptári év első napjáig – számított 180 naptári napi jövedelemből kell a gyed összegét kiszámítani, ha a biztosítási idő folyamatos. Ha a biztosítás megszakadt, a megszakítást megelőző jövedelmet nem veszik figyelembe a számításnál.
a szülőnek a gyed kezdőnapját közvetlenül megelőzően nincs 180 napi jövedelme
Ha a szülőnek a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően sincs 180 naptári napi jövedelme, akkor a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér lesz a gyed alapja (ha a gyed-re való jogosultság kezdőnapján fennálló szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelem a minimálbért nem éri el, az a szerződés szerinti jövedelmet kell figyelembe venni, szerződés hiányában pedig a ténylegesen elért naptári napi jövedelemből számítják a gyed-et).
E szabály alól kivétel az, akinek azért nem volt meg a 180 napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyed-ben részesült.
a szülő a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban részesült, és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete.
Ha a szülőnek az irányadó időszakban [a gyed-re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül megelőzően] azért nem volt 180 naptári napi keresete, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve, hogy ez kedvezőbb, mint a minimálbér."
Kérdem én, ha most azért nincs meg a 180-nap mert jelenleg GYED-ben van akkor mi a helyzet? Nem ugyan az mint az elsőnél?
Az első belepofátlankodó vagyok, bocsánat. Kérdem én a 2. válaszolót, hogy akkor MI VÁLTOZOTT??? A válasza alapján semmi nem változott.
Ha most gyeden van a feleséged, a következő babára a tgyás alapja a minimálbér kétszeresének 70%-a, ha a bruttója a szerződésén meghaladja a 196.000 Ft-ot. Ha ennél kevesebb, pl br 150.000 a fizetése, akkor az az alap. A gyed alaja is az lesz, mert az előző ellátás alapjával számolnak, ami ugye a tgyás (az új tgyás). Ez volt eddig...
Én is így vagyok, de most az utolsó munkaviszonyban megszerzett JÖVEDELEMről beszélnek. Hívtam az oepet, elküldtek a kincstárhoz, onnan elküldtek érdeklődni az oephez.Hát köszönöm szépen. :(
A 3-as válaszban a táppénz szabály van idézve, nem pedig a gyed.
Tgyás:
"Ha az igénylő nem rendelkezik a terhességi‐gyermekágyi segélyre jogosultságot megelőző évben és a
szülési szabadság kezdő napját közvetlenül megelőzően sem 180 naptári napi, figyelembe vehető
jövedelemmel, akkor a terhességi‐gyermekágyi segély napi összegének alapja a jogosultság kezdő
napján érvényes minimálbér kétszeresének (2013‐ban 196.000,‐ Ft) harmincad része.
Ha azonban az anya – egészségbiztosítási járulékalapot képező – tényleges jövedelme az irányadó
időszakban nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a terhességi‐gyermekágyi segélyt a tényleges,
ennek hiányában pedig a szerződés szerinti jövedelem alapján kell megállapítani."
gyed:
az igénylő a gyed‐re jogosultság kezdőnapját megelőző évben, illetve azt közvetlenül
megelőzően táppénzben,terhességi‐gyermekágyi segélyben vagy gyermekgondozási díjban
részesült, és ezért nincs meg a 180 naptári napi keresete, akkor a gyed összegét a korábban
folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, feltéve,
hogy ez kedvezőbb,mint a minimálbér.
A korábban folyósított összeg pedig a tgyás, aminek az alapja a szerződés szerinti bér, mivel tényleges bért nem tudnak számolni, mivel az igénylő valószínűleg egy napot sem megy vissza dolgozni, mivel gondolom gyedbe fog szülni. Az igénylő a gyermek születésekor is rendelkezik egy szerződés szerinti bérrel, akkor is, ha nincs 180 bérezett napja, tehát a szüléskor érvényben lévő szerződés szerinti bért kell alapul vegyék. Tehát az első gyermek 2011-ben született, de ha emelték az alapbért, akkor a következő gyermeknél az emelt alapbért kell figyelembe venni. Sajnos ilyen esetben tényleg nem lehet túlórát, pótlékot beleszámítani, hiszen az igénylőnek ilyen nincs, mert nem dolgozott.
Sajnos mindenképp a szerződés szerinti bér lesz az alapja a tgyásnak, mivel tényleges jövedelem sem lesz, de ha az elmúlt 2 évben kapott béremelést, akkor az emelt alapbér lesz az alap. A gyed alapja pedig a kedvezményszabály miatt a tgyás alapja, vagyis szintén a szerződés szerinti bér, ebben tényleges változás nem történt.
A változások inkább azokat érintik, akik úgy mennek el szülni, hogy átlagbért tudnak nekik számolni, illetve munkahelyet váltottak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!