Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Jól szàmolták a tàppénzem?

Jól szàmolták a tàppénzem?

Figyelt kérdés
Január közepe óta van jogviszonyom és június eleje óta táppénzem vagyok 9-es kóddal. A családi adókedvezményt érvényesítem már 3 gyerek után illetve a bruttó ( illetve a nettó is így) bérem 326 ezer forint volt. 120 ezer forint táppénzt kapok, egy hónapra (kettőt szoktam egyszerre leadni). Akárhogy is számolom, nekem 160 ezer forint körül jön ki.

okt. 15. 10:29
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
100%

"1) Amennyiben az igénylő a táppénz jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva rendelkezik 180 naptári napi jövedelemmel, akkor a táppénz alapját ezen 180 napi jövedelem figyelembe vételével kell megállapítani, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő megszakítása esetén a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni. A 180 napi jövedelem keresésekor legfeljebb az ellátásra való jogosultság kezdő napját megelőző naptári év első napjáig lehet visszamenni.


2) Ha az 1. pontban meghatározott időtartamban nincs 180 naptári napi jövedelme, de ezen időtartam alatt a jogosultságot közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafelé számítva rendelkezik legalább 120 naptári napi jövedelemmel, akkor a táppénz alapját a 120 naptári napi tényleges jövedelem figyelembevételével kell megállapítani.Ezt a szabályt alkalmazni akkor lehet, ha van az ellátásra való jogosultságot közvetlenül megelőzően legalább 180 nap folyamatos – Tbj. 6. § szerinti – biztosítási jogviszonya.


3) Amennyiben az 1. és 2. pontban meghatározottak szerint nem lehet a táppénz alapját megállapítani, vizsgálni kell, hogy az igénylő rendelkezik-e a jogosultság kezdő napját megelőzően - Tbj. 6. § szerinti - 180 nap folyamatos biztosítási idővel.


HA IGEN: Akkor a táppénz alapját az ellátásra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért - legalább 30 napnyi - tényleges jövedelem, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem figyelembevételével kell megállapítani.


HA NEM: Akkor a táppénzt a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a táppénzre való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 naptári napi – tényleges jövedelme, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelme a minimálbérnél kevesebb. Ez esetben a tényleges vagy szerződés szerinti jövedelem alapján kell a táppénz alapját megállapítani. A tényleges jövedelmet ebben az esetben is az ellátásra való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától az előző év első napjáig terjedő időszakban elért jövedelemből kell megállapítani."


Gyors fejszámolás után úgy gondolom, hogy rád az utolsó bekezdés vonatkozik, amennyiven a táppénzt megelőző harmadik hónaptól visszaszámolva nincs legalább 120 bérezett napod. Januar közepétől márciusig ez szinte biztos, hogy nincs meg. Így a minimálbér alapján számolnak. Az úgy ránézésre stimmel is nagyjából.

okt. 15. 10:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 anonim ***** válasza:
Az ezt megelőző hónapban mennyit kaptal?
okt. 15. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/32 anonim ***** válasza:
100%
Ahogy az 1-es írja. Ha ez előtt a munkahelyed előtt nem volt folyamatos jogviszonyod, akkor a minimálbér az alap és annak kapod az 50%-át.
okt. 15. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
49%
1, nem azért mb, mert nincs 120 nap jövedelme, hanem mert nála a 120 napot nem lehet alkalmazni, mert január közepétől júniusig nincs 180 nap biztosítási jogviszonya.
okt. 15. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 anonim ***** válasza:
Júniustól még visszaszámolnak 3 hónapot, és még onnan vissza 6ot(pontosan 180 napot) annak az átlagát veszik figyelembe. Mivel csak január óta dolgozol így nincs meg az a 180 nap és így a minimálbért veszik figyelembe.
okt. 15. 12:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/32 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen mindenkinek a válaszokat. Igen, olvastam a jogszabályt, csak én abban a hitben voltam, hogy emelkedni fog, hiszen júliustól meg már tulajdonképpen megvan a 180 nap jogviszony. Valószínű akkor én értelmeztem félre. Így akkor a CSED-et is a minimálbérből számolják? 128 napom van ( amire jövedelmet kaptam) a szabad napokkal együtt , ha nem számolom azokat a napokat amikor a gyerekekkel kellett itthon maradnom gyermekápolási táppénzem.
okt. 15. 12:59
 7/32 anonim ***** válasza:
De hiába van meg a 180 nap, először visszaszámolnak 3 hónapot és onnantól a 180n
okt. 15. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 A kérdező kommentje:
Január 8-án kezdtem ( ebben a hónapban még nem kaptam a családi adókedvezményt). Februárban otthon voltam gyermekápolási táppénzen 8 napot. Márciusban és áprilisban kaptam a teljes fizetést ( beleértve a családi adókedvezményt is) bruttó / nettó 326 ezer ( garantált bérminimum). Májusban 9 napot voltam otthon a gyerekekkel. Június első két napja hétvégére esett ( mint a szabadnapom is, mindig) és június 3 óta vagyok itthon, mint veszélyeztett terhes. Ha jól számolom a 120 napra így megvan talán a bérem, illetve júliustól a 180 nap jogviszony is. A táppénz nem emelkedett, azt hittem, hogy fog valamennyit.
okt. 15. 13:05
 9/32 A kérdező kommentje:
Azt tudom, hogy visszaszámolnak illetve azt is, hogy csak 50% jár. De most szeptemberre is ugyanannyit kaptam például, ha visszamegyek 3 hónapot (augusztus, július , június ), akkor az előtt elvileg megvan a 120 nap amire bért kaptam és január óta a 180 nap jogviszony is ( amit úgy tudok, hogy ketyeg a táppénz alatt is).
okt. 15. 13:10
 10/32 anonim ***** válasza:

Ok. Még 1x, hátha felfogod.

Június 3. óta vagy TP.

Onnan vissza még 3 hónap, az Március 3. Na az az előtti 180 napból számolnák alapesetben, de mivel onnan neked január 8-ig nincs annyi, így a minimálbért veszik figyelembe.

okt. 15. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!