Hogy érintett téged/titeket az, hogy jelentősen lecsökkent a havi bevételetek?
Tudom, hogy mások azzal küzdenek, hogy meglegyen a biztosított viszony a CSED, GYED folyósításához, de kevés olyan kérdést láttam, amikor ennek az ellenkezője a gond. Tudom örüljek, hogy 3 évig otthon lehetek és legalább ennyit kapok, és örülök is neki. Mégis.
A fizetésem és a gyed max közötti különbség 500ezer forint. Bárhogy nézem ez fáj. Ezzel egyidőben meg ugye a kiadások nőttek.
Akinek jelentős különbség volt, hogy élte meg ezt a "visszalépést"? Hogy hatott a családi kasszára? Költési, kiadási szokásokra? Mikor ment vissza dolgozni?
Férjem egyéni vállalkozó, van, hogy 5 hónapig nem hoz haza semmit, utána meg 2 hónap alatt 7 hónapot. De szumma én keresek jobban. 3/5 nő 2/5 férfi arány.
Ha ilyen jól kerestél, akkor gondolom van bőven félre tett pénzetek. Ez esetben addig maradsz otthon, míg jónak látod.
Vagy eldöntöd, hogy mi a fontosabb?! Nagylábon élni tovább és a gyereket fél évesen bölcsibe adni, vagy kicsit lejjebb adni a luxusból és mondjuk 2 évig otthon maradni vele.
Nem arra irányult a kérdésem, hogy mit tegyek. Az már a gyerek előtt eldöntetett. Arra vagyok kíváncsi mások, hogy döntöttek.
Azért az nem luxus, ha az ember 9 órát keményen megdolgozik a pénzéért, majd utána otthon mindent gyorsan bepótol a gyerekkel amit tud. És ha valaki ennyire be van táblázva nincs is ideje elkölteni azt a pénzt.
Nekem a CSED több, mint a fizetésem, a GYED kb. 40 ezerrel lesz kevesebb.
Mi jóval kevesebből élünk, mint ti, de amire kell, van pénz, megtakarításunk is van, nem is éljük fel a havi bevételt.
Szóval ha ehhez képest 500 ezerrel kevesebb lenne a GYED extrám a korábbi fizetésemhez képest, valószínűleg még több megtakarításunk lenne, és max a havi félrerakott pénzünk lenne kevesebb, amíg otthon vagyok.
Jajj kerdzeo itt mar feltenni ilyen kérdést mert egybol neked mennek hogy milyen mar hogy Te jol keresel… ez ilyen sajnos :(
Az en bérem hasolno volt mint a tied. Annyi nekem a ferjem is eleg jol keres es nem egyéni vállalkozó. A csed tobb lesz az elso felében mint a fizud mert csak SZJA-t vonnak belole. Utanna jon masfel évig a gyed max, es ha maradsz meg akkor a GYES egy évig.
Egyebekent mi szepen tudtunk felre tenni a csed bol is, illetve azert volt elotte is megtakaritasunk, annak nagy resze most fűtés korszerűsítése ment (nap elem, futos kilma)
En par honapja gyed mellett elkezdtem besegiteni a melo helyem megbizasi szerződéssel, azert napi 2-3 oraban eleg jo kis kiegészítés (csak alvas idoben dolgozom). Mindezt en nem a pénz miatt kezdtem, hanem többek kozott azert mert a főnököm mar jo ideje mondta hogy rajuk férne a segitseg, illetve igy en is kicsit ki tudok szakadni fejben. Szoval ez is ez opcio.
Nyilvan sok a különbözet ha mar csak gyeden vagy, de ez tervezéssel teljesen jol kiküszöbölheto. En a gyerek majdnem 2,5 eves korában fogok vissza menni. Nekunk igy jo, Ti meg majd latjatok mi fer bele, illetve hogy lesz jo majd nektek
Pont most merengtem én is ezen, hogy habár én messze nem keresek ilyen jól, megérzem, hogy nem a teljes fizetésemet kapom.
Rendes fizetés mellett, -pláne a csed mellett- tudtam félre is tenni, most viszont majdnem nullára jövök ki hó végén.
Igaz a kiadásaink is emelkedtek több váratlan is volt illetve olyanok amik ritkák de most összejöttek pl. autó szerviz, gumicsere, felújítás stb. És ugye az árak is csak őrült tempóban emelkednek.
Mostmár van, hogy kétszer is átgondolom mit tegyek a kosárba, biztos akarok-e felesleges dolgokra költeni.
Rosszul, több ok miatt is. Emiatt én CSED után vissza is megyek dolgozni, és nagyszülők fognak a gyerekekre vigyázni. A jelenlegi keresetem min. nettó 900 ezer körül van, az év harmadában bőven 1M fölé megy. Férjem nettó 500 körül keres. Szóval igen, ránézésre "felvett minket a pénz", gyakorlatilag egyáltalán nem érezzük így. Van tartalék, de egyrészt kiadásaink folyamatosan nőnek, másrészt hosszútávú céljaink is vannak.
Lakáshitelünk, ltp-ink vannak, amiket fizetni kell. Szeretnénk a lakáshitelt amint lehet letudni (van még 14 millió + 7 millió babavárónk, igaz utóbbi állampapírban van), és utána venni egy kisebb családi házat a környéken úgy, hogy ezt a kis lakást megtartjuk befektetési céllal a gyerekeknek. A környéken már semmit nem kapni 70-80 millió alatt, tehát az önerőt összerakni sem egyszerű.
Két autót tartunk fenn, szintén vannak költségei, és ugye a meglévő lakásra is ráfér itt-ott felújítás folyamatosan, pl érik egy nyílászáró csere, a konyhai járólap meg van törve több helyen és sajnos muszáj előbb utóbb felszedni, stb. Lassan időszerű a nyugdíjra is pakolgatni és stratégiát kialakítani, nem a gyerekek meg az állam könyöradományaira alapoznánk.
A nagyobbik gyerek fejlesztésre szorult, és bár ügyesek és okosak, jól emlékszem hogy anyáméknak mennyi pénzbe fájt anno, hogy külön órák sokaságát finanszírozták, amit én is így tervezek megtenni. Unokatesóm példáján át láttam hogy milyen az, amikor dönteni kell hogy szükséges fejlesztés vagy ebéd az asztalon... Ahogy nőnek, a költség is egyre több, nem szeretnék kicentizni semmit.
A legrosszabb hogy a munkám olyan, hogy most fenn, de amúgy nem egy pénzes hivatás, sőt "normális" esetben kifejezetten lesajnált terület. Ezentúl teljesítmény szerint béreznek, ha hosszan kiesek, akkor hátrányba kerülök, ha nagyon hosszan kiesek, akkor pedig keresztet vethetek az egészre ami felépítettem. Lehet hogy 3-4 év múlva marad az alapbérem és nincs kiegészítés meg ösztöndíj, ami nettó 600 körül van, béremelést a szférában 15 évente egyszer hajtanak végre, és ebben az inflációs környezetben gyorsan ott fogok tartani, hogy ez a fenntartásra (se) lesz elég, előre lépni nem tudunk. Na jó, ez kicsit drámaian hangzik, de vért kell izzadni ha új területen vetném meg a lábam.
Szem előtt tartjuk azt is, hogy egyikünk munkaköre sem ártalmatlan, durva vegyszerekkel is dolgozunk, ad abszurdum még egy betegség is befigyelhet, aztán kiesik az egyikünk teljesen jövedelme. Meg aztán mi a garancia arra, hogy elmegyünk munkába, és haza is érünk az autópályán a közlekedési kultúrát elnézve:-'')
No meg vannak önző, anti-szülő céljaink is, mivel most vagyunk relatíve fiatalok, és egyszer-egyszer elmennénk utazni olyan helyekre, ami bakancslistás nekünk, de költséges.
A kérdésre konkrétabban válaszolva, a költési szokásaink nem változnak, mivel eddig sem szórtuk a pénzt, de vannak dolgok, amiken (már) nem óhajtok spórolni, pl minőségi kaja, sport, egészségügy, gyerekek fejlesztése és oktatása. Amikor az első lakásunk önerejére gyűjtöttünk, nem kerestünk átlagon felül, egy nagyobb szoba méretű albiban nyomorogtunk, a vécén ülve tudtam kb kevergetni az ebédet, és hó végén már gond volt hogy félre tudjuk e rakni azt a keveset amit kitűztünk célnak vagy inkább picit lecsípünk belőle, mert kifutottunk a büdzséből. Na ez az élet nem hiányzik két gyerek mellett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!