Vállalnál/vállaltál volna így is gyereket?
A kérdésem azokhoz szól, akiknek már van vagy szeretnének gyereket.
Ha gyerekvállalás előtt állnátok, és azonnali hatállyal eltörölnének MINDEN kismamának járó juttatást, vállalnátok-e gyereket, illetve hányat? És ha igen, hogyan készülnétek erre az időszakra, mennyi ideig lennétek otthon vele?
Úgy értem, ha nem járna sem családi pótlék (mondjuk az most sem jelent sokat), sem anyasági, CSED, GYED, GYES.
Tehát ha megszületne a baba, 0 forint jövedelem nélkül lennétek otthon vele az első perctől.
Mint CSED-en lévő kismama, fogalmazódott meg bennem a kérdés, szóval nem provokációnak szántam, egyszerűen érdekelnek a válaszok. 🙂
Ugyanigy kettot. Kulfoldon dolgozom, itt rovidebb ideig szokas otthonmaradni. A nagyobbik 5 honapos kora ota heti 16 orat dolgoztam otthonrol, szerencsere en oszthattam be, mikor, igy a ferjem volt vele este munka utan, es hetvegen, csak szoptatni hozta olyankor be.
A masodiknal 2 evet voltam otthon, bar 1,5 ev utan mar volt nemi projektmunka. 8 honapig kaptam a fizetesem 67%-at, utana semmit, mert a ferjemnek atadtam az igenybeveheto honapjaimbol 6-ot (eredetileg 1 eves koraig kaptam volna penzt, utana nem).
Olvastam, hogy a kerdesed a magyar viszonylatokra vonatkozik, de azert valaszoltam megis, mert ahol elunk, eleg draga az elet Magyarorszaghoz kepest, es igyis bevallaltuk a ket gyereket, igy otthon is bevallaltuk volna.
A csaladi potlek jo, hogy van, de messze nem fedezte a bolcsit, amit 22 ill. 18 honaposan kezdtek, pedig csak fel napban voltak.
19!
“ A GYED max. kb fele a fizetésemnek, nem tartom igazságosnak a maximalizálását.”
Azt a 400-500 ezer forintot akkor a munkádért kapod fizetésként. Ha otthon babázol 2 évig az a te döntèsed nem az àllamnak kell eltartania ugyanennyi pénzért
23. Jó de abban tökre igaza van, hogy aránytalan, mert aki sok évet dolgozott, magas keresetből sokat adózott, az ugyanannyit kap, mint aki sokkal kevesebbet.
Nem tudom q pontos számokat, de hamar elérni a max gyedet és onnantól igazságtalan azzal, aki 3x akkora jövedelemmel kapja ugyanazt.
Illetve abban is igaza van, hogy egész más a családi kassza változása ha ugyanannyit keres a két fél, mintha a nő alig keres, előbbi esetben sokkal nagyobb a változás.
Ettől függetlenül én nem vekengtem ezen, nem tudom mért olyan népszerűtlen a véleményem de örültem hogy egy minimálbért illetve több összeget kapok arra hogy a gyermekemmel lehetek, a csed meg szuper, szóval ezt tényleg hibásan írta aki szerint az nem összeg.
Az állam meg nem eltart amiért otthon vagyok, hanem megfizet, amiért nevelem az állampolgát, és kárpótol amiért emiatt kiesem a munkából.
Ha nem a szülő van otthon, akkor az állam látja el napközben a gyereket.
25# Ahogy a 27-es írta, de kicsit árnyalnám élő példákkal. Ha egy nőnek nincs gyed jogosultsága, akár munkaviszonya sem, az azt jelenti, hogy semmilyen ellátásra nem jogosult. DE! Mivel apuka igényelheti a gyerek fél éves korától a gyed-et munka mellett, ezért simán előfordulhat, hogy egy korábban sosem dolgozó nő és egy viszonylag jól kereső férfi jobb anyagi helyzetbe kerül így, mint ott, ahol mindkét fél dolgozik.
Pl. ahol anyuka és apuka is keres nettó 450 ezer forintot, ott anyuka bére kiesik és kap kb. 245 ezret gyed-ként. Vagyis a család teljes nettó bevétele 695 ezer forint.
Ahol apuka dolgozik nettó 550 ezer forintért, anyuka pedig tegyük fel nem dolgozott, de a férj megigényli a gyed extrát kb. 245 ezer forinttal, ott a család teljes nettó bevétele 795 ezer forint. Én ezt nem tartom igazságosnak, hiszen adózás tekintetében az első pár sokkal többet fizetett be a közösbe, mégis ők kerülnek hátrányosabb helyzetbe ebben az időszakban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!