Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » A CSED, GYED, GYES meg az...

A CSED, GYED, GYES meg az ilyen babázás alatti dolgok miből számolódnak? A terhesség előtti vagy alatti fizetésből?

Figyelt kérdés

Terhesség alatt végig otthon leszek, mert veszélyeztetett munkakörben dolgozom az egészségügyön belül, ahol nem kivédhető a kórokozókkal való kontakt. Más munkakört nem tudnak biztosítani. Nyilván így jóval kevesebb lesz a fizetésem ( ügyeleti díjak, veszélyességi pótlék hiányában).

Ebből a csökkent összegből, vagy a normál, terhesség előtti fizetésből számolnak majd?


2022. jún. 13. 22:13
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
58%

"Terhesség alatt végig otthon leszek, "


Gondolom, nem szabadságon. :)

Szóval keresőképtelen állományban leszel, és táppénzt fogsz kapni rá, ami ráadásul nem járulékköteles ellátás.


Egy ellátás (táppénz) "szokás szerint" nem lesz egy másik ellátás (CSED, GYED) kiszámításának az alapja.


CSED, GYED ellátáshoz járulékköteles bér kell. Meg van határozva, hogy az ellátásra jogosultság kezdő napját megelőzően melyik időszakban elért járulékköteles jövedelemből számolják ki az ellátás összegét a különböző feltételek fennállása esetén.


Mivel Neked várhatóan nem lesz a CSED/GYED ellátásra jogosultságot megelőzően legalább 30 napnyi járulékalapot képező jövedelmed sem (alapból minimum 180 nap kellene egyébként, 30 nap kivételes esetekben is elég), ezért Rád ez fog vonatkozni:


"Amennyiben nem lehet a csecsemőgondozási díj naptári napi alapját megállapítani, akkor azt a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének a harmincad részében kell meghatározni. Kivételt képez ez alól, ha a csecsemőgondozási díjra való jogosultság kezdő napján fennálló biztosítási jogviszonyában elért – legalább 30 naptári napi – tényleges jövedelme, ennek hiányában szerződés szerinti jövedelme a minimálbér kétszeresénél kevesebb. Ez esetben a tényleges, ennek hiányában a szerződés szerinti jövedelem alapján kell a csecsemőgondozási díj alapját megállapítani azzal, hogy a naptári napi alap a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér kétszeresének harmincad részét nem haladhatja meg."


GYES egy külön kategória, az fix összeg és adott esetben alanyi jogon jár.

2022. jún. 14. 04:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Szia! Ha veszélyeztetett terhességel maradsz otthon, táppénzen akkor ellátásnak nem lehet ellátás az alapja.

Szóval neked a táppénz előtti 180 napi átlagot fogják nézni, és abból számolják majd a csed gyed összeget.

Ha a táppénz összegéből számolnák akkor éhen halni se tudnál összeg jönne ki.


De hallottam olyat is, hogy másik munkakört nem tudott ajánlani a munkáltató, és otthon maradt a lány terhessége alatt és kapta az alap fizetését.

Ha ez az eset áll fent nálad is, akkor a szülés előtti 3 hónapot nem veszik figyelembe, és onnan számolnak vissza 180 napi átlagot.


remelem segítettem!

2022. jún. 14. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm, igen, ilyen teljes alapbéres táppénzen leszek elméletileg :)

Ha a “táppénz” előtti 180 napban is volt olyan hónap, amikor táppénzen voltam mondjuk 2 hetet, akkor az is beleszámít, vagy ott is azt a fizetést veszik, ami alapból lenne táppénz nélkül?

2022. jún. 14. 08:29
 4/13 A kérdező kommentje:
Nekem ugye az alapbér a veszélyességi pótlék és az ügyeleti díjak nélkül lényegesen (több tízezer forint nettóban) kevesebb
2022. jún. 14. 08:30
 5/13 anonim ***** válasza:

Ha táppénzen voltál abban a 180napban amit néznek, akkor én úgy tudom azt “átugorják”

Én is kifaggattam ismerőst, mert engem is érdekelt ez a téma.

Én a 7. Hónaptól leszek otthon alap fizetéssel, és nem akartam rosszul járni alapon akartam dönteni :) az orvos kiírt volna táppénzre, de az alap fizetésem nt 220. Annak a táppénze kb 130ezer 😩 pótlékokkal meg mindennel így nt 300 ami jön. Nem mindegy :) és nem vagyok rosszul, nyilvan ezért sem akartam tappenzre menni.


Szóval kérdező nem tudom hol áll a terhességed de a szülés előtti 3 hónap nem számít anyagilag bele.

2022. jún. 14. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:

Még nagyon a terhesség elején vagyok. Viszont ahogy van szívhang, és “hivatalosan” is terhes vagyok, nem dolgozhatok. Azaz már nagyon korán, 8-10 hetesen erre az alapbéres táppénz szerűségre kell jönnöm.

Ilyenkor is a szülés előtti 3 hónap a mérvadó? Vagy akkor azok a hónapok, amikor dolgoztam rendesen, azokat nézik?

2022. jún. 14. 11:05
 7/13 anonim ***** válasza:

Hat ha alapbéres illetménnyel maradsz otthon akkor szülés előtti 3 hónap esik ki és onnantól számolják a 180napot vissza


Ha táppénzre mész akkor a táppénz előtti 3 hónap esik ki ( de lehet hogy a táppénz előtti 180 nap számít és ott nem esik ki az a 3 hónap)

2022. jún. 14. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm!

Erre pontosan hol tudok rákérdezni? Csak hogy tudjam, ha át akarnak verni

2022. jún. 14. 14:17
 9/13 anonim ***** válasza:
Bocsánat a titulusert, de a nagyon okos hozzászóló nekem is hátha tud segíteni és tényleg bocsi a titulusert. Szóval ha jól értem ha mondjuk a szülést megelozo 3 hónapban megyek el veszelyeztetett terhesen tappenzre, akkor nekem ilyen esetben mit szamolnanak el? 😕
2022. jún. 14. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

A CSED-re való jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző harmadik hónap utolsó napjától visszafele számított 180 naptári napi jövedelemből számolják ki az ellátásokat. Ez az alapfelállás. Ezt a 180 napot a megelőző év január 01-ig visszamenőleg keresik. Ha van, akkor az lesz az ellátás alapja, ha nincs, akkor jöhet különböző más számítási mód.


Ahogy előttem már írták, egy ellátás nem lehet másik ellátás számításának az alapja.


Ha a megelőző év január 01-ig sem találnak 180 napot, akkor 120 bérezett napot keresnek. Ha az sincs, akkor jön a 30 napnyi bér, ennek hiányában a szerződés szerinti bér, ha alacsonyabb, mint a minimálbér kétszerese. Mert ekkor a szerződés szerinti bérrel számolnak. Ha több, mint a minimálbér kétszerese, akkor a minimálbér kétszeresével számolnak (ahogy az első írta).


Nem tudjuk, hogy a kérdezőnek milyen előzményei vannak, ezért pontosan nem is lehet meghatározni, hogy melyik varia szerint lesz megállapítva az ellátása és milyen bérre vonatkozóan.


Ha nem táppénzen tölti azt az időszakot, amíg otthon lesz, akkor nyilván az erre az időszakra kapott jövedelem is valamilyen szempontból része lesz az ellátás kiszámításának.


Fontos: Kizárólag járulékalapot képező jövedelmet veszünk figyelembe! A táppénz nem ilyen jövedelem, tehát nem is képezi más ellátások alapját.

2022. jún. 15. 04:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!