Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Fontos a mesét olvasni a...

Fontos a mesét olvasni a gyereknek?

Figyelt kérdés

Csomó anyukától azt hallom, hogy mindennap mesét olvasnak a gyerekeiknek, mert hogy szerintük az fontos, meg altatáshoz egyertelmuen szükséges. Viszont van egy barátnőm, aki tök az ellenkezője, egyszer beszélgettünk, aztán kérdeztem hogy milyen meséket szokott olvasni a lányának és mondta, hogy semmilyet. Bár mi még csak most kezdtünk próbálkozni a babával, így nyilván nem tudhatom, hogy most akkor mi a jó vagy mi nem, csak általában inkább azt hallottam, hogy mindenki olvasni szokott a gyermekének. Azt mondta ő maga is utal olvasni, soha nem is olvasott kb egyetlen könyvet sem el és esze ágában sincs meséket olvasni, pláne nem este, mikor inkább aludnia kéne a gyereknek, ahelyett h ő ül mellette és olvas neki valami bugyuta mesét. Mondta h egyszer az oviban kiemelte az óvónő, hogy mindenképp olvassanak a gyerekeknek, mert az nagyon fontos, aztán külön szólt barátnőmnek is, mert hogy volt valami mesékkel kapcsolatos kérdés játszás közben és a kislánya mondta, hogy náluk nincs mese olvasás. Erre barátnőm megsértődött, hogy ő neki senki ne mondja, hogyan nevelje a saját lányát, és hogy ő egyáltalán nem tartja fontosnak a mese olvasást, úgy hogy nem is fog továbbra sem olvasni.

Szerintetek tényleg ennyire fontos, hogy olvassanak a szülők a gyereküknek vagy sem?


2018. szept. 20. 07:23
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
29%

Szerintem meg gyerekfüggő. Mi a párommal rengeteget olvasunk. Az ő anyukája óvónő, nagyon sokat mesélt neki is nyilván. Nekem soha senki nem olvasott mesét, meg semmit sem, mégis könyvmoly lettem. Fiam néha kérte, olvastam neki, ő abszolút nem lett egy olvasós típus. Ha rájön, meg ami nagyon érdekli, azt elolvassa, de amúgy el van nélküle. Mellesleg szuperintelligens, 5 évesen olyan szókincse volt az óvónők szerint, mint egy 8-10 évesnek, választékosan beszélt mindig is.

A lányaim kifejezetten nem szerették, ha olvasok nekik, főleg nem este. Próbáltam, de nem érdekelte őket. Ehhez képest nagylányom elsős kora óta folyamatosan olvas, minden nap, mai napig szerintem nagyon sokszáz (akár ezer) könyvet olvasott már el. A kicsi eleinte nem szeretett olvasni, kb. 2 éve kapott rá az ízére (most 14 és fél éves), azóta ő is olvas állandóan, bár nem akkora intenzitással mint a nővére.

Szóval: ugyanazok a szülők, nagyszülők; ugyanaz a nevelés; ugyanazok az értékek. Mégis mindháromnak mások az igényei ezen a téren. NEM LEHET kijelenteni, hogy kötelező olvasni a gyereknek, és azt sem hogy teljesen fölösleges. Bízzuk rá, a gyerek nem hülye, csak kicsi. De ettől még tudja, hogy neki mi a jó és mi érdekli.

A barátnőd mondjuk egyszerű mint a faék. Műveletlen és ostoba.

2018. szept. 20. 08:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
83%
Még annyit, hogy én tiniként vettem észre azon magam, ha suli után tv-zek ahelyett hogy a barátnőimmel lennék, a fogalmazásom, beszélgetésem átment amolyan "tőmondatosba". A filmekben ha megfigyeled egy szituban mindenkinek csak egy -egy mondata van, mert utána a másik beszél és mindig törtenik valami pl jön mégvalaki, vagy felrobban egy ház utána a tuzoltonak megint van egy mondata de már az áldozatot mutatják, mig egy olvasott mese viszont pl végig a répárol szol, hogyan huzta ki a család összefogva. Tudattalan kamaszon ugy belémivodott ez a tőmondatos válaszadás, hogy nehezitett is a társalgáson. (Persze lehet ez csak velem esett meg de a tv ezt is hozhatja magával)az elbeszéléseim nem voltak részletgazdagok pl mig más elmondja hogyan sikerült a vacsora, én max annyit mondtam kész van
2018. szept. 20. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
31%

Az én gyeerekem nem szerette. Ha elővettem a könyvet, örült, a képeket szerette nézegetni, de az olvasás nem jött be neki. Amíg pici volt, addig hadonászott, vagy sírt, ha olvastam, amikor nagyobb lett, akkor ő akart "olvasni". Mondjuk engem se kötött le soha a felolvasás, nem élvezem a hangoskönyveket se, egy pillanag alatt elterelődik a figyelmem. Először amúgy azt gondoltam, az én felolvasási technikam a rossz, azért nem szereti a gyerek, de bölcsődében, óvodában is ugyanígy viselkedett.

Ugy aztán egy idő után teljesen abba is hagytam a próbálkozást. Énekelni sokat énekeltünk együtt és történeteket is kitaláltunk a könyvekben levő képekhez.

2018. szept. 20. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
60%
Azt mondják fontos, de én is feladtam, mert nálunk ez úgy néz ki, hogy a kicsi -és amíg a nagyobb kicsi volt- folyton kiszedték a kezemből a könyvet, csapkodták stb, aztán amikor a nagyobb ezzel felhagyott, akkor jött az, hogy 2 mondatonként új mesét kért, most már (5 éves) szimplán csak rohadtul nem figyel, minden másra csak a mesére nem! Én meg feleslegesen nem fárasztom magam, pláne úgy hogy minden karakter mondatait más hangon mondom...
2018. szept. 20. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:
66%

Igen, nagyon fontos a meseolvasás! Még akár kisiskolás korig is.

A barátnőd elég hülyén gondolkodik.

2018. szept. 20. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
70%
Nagyon hasznos, viszont nincs kőbe vésve, hogy olvasni kell! Minden szülő maga dönti ezt el. Nagy szerepe van többek között a szókincs bővítésében, a szövegkörnyezet megismerésében, az érzelmek feldolgozásában, az olvasás megszerettetésében. Fontos, hogy ha alvás előtt olvasunk, akkor azt rendszeresen tegyük, ez vonatkozik az éneklésre is. Ha csak hébe-hóba van meg az elhatározás az feleleveníti a gyereket. A kisfiamnak másfél éves kora óta olvasok, korábban hiába olvastam, nem volt rá kíváncsi. Rajongok az irodalomért, magyar tagozatra jártam, de végül diplomás kisgyermeknevelő lett belőlem. Az olvasás az életem mindennapi velejárója 17 éve és szeretném, ha a gyerekem is hasonlóan gondolkodna. Jó dolog belebújni a szereplők bőrébe, átélni különböző érzelmeket. A meséken keresztül megtanulhatják a jó és rossz fogalmát, feldolgozhatják az esetleges traumákat. A legfontosabb, hogy a gyerek életkorának megfelelő könyvet válasszunk.
2018. szept. 20. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:
70%

Természetesen fontos. A barátnőd elképesztően primitív.

Én kb. 2 hónapos korától már olvastam a kisfiamnak, csak akkor még nem meséket, hanem verseket, mondókákat. (Aztán később már egy csomót fejből mondtam neki, mert annyiszor olvastam, hogy én is megtanultam őket.) Egy éves korában már bőven olvastam neki meséket, és hosszabb, történeteket elmesélő verseket is. Meg is látszik a szókincsén... Óvodában egyöntetű a vélemény, hogy neki van a leggazdagabb szókincse, ő beszél a legválasztékosabban. Ügyelünk a szép kiejtésre is, ez akkor romlik valamennyit, amikor sokat van X.Y. unokatesójával. Kiscsoportos korában anyák napja + évzáró ünnepségre egy mesét tanultak be a gyerekek. Volt egy mesélő szerep, messze ő mondta a legtöbb szöveget, és voltak kis párbeszédek. Először úgy tervezték az óvónők, hogy egyikük lesz a mesélő, aztán eszükbe jutott, hogy ott van a kisfiam, ő erre alkalmas lenne. Alkalmas is volt! Szépen elmondta, feleségem teljesen meg volt hatódva. Később másoknak is simán végigmondta az egész mesét. És hogy mennyire emlékszik rá: most ősszel új óvónő jött a csoportba és egyszer, mellékesen, neki is elmondta ezt a mesét.

Volt időszak, amikor Bogyó és Babóca volt a(z egyik) kedvence. Egyszer tanúja voltam, amikor négy évesen az egyik mesét kívülről szó szerint elmondta úgy, hogy mindig pontosan akkor lapozott, amikor a szöveg szerint lapozni kellett. Ha valaki nem ismerte volna, akár azt is hihette volna, hogy 4 évesen olvas. :DDD

Most már ötéves, legalább másfél éve felnőttekhez hasonló választékossággal és szókinccsel fogalmazza meg gondolatait.

2018. szept. 20. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 A kérdező kommentje:
Jatszik a gyerekkel, meg foglalkozik vele, látszik hogy szereti, de ő maga nem tartja lényegesnek a mese olvasást és hát nem is olvas. Butának azért nem nevezném, mert amúgy egy diplomás, tök értelmes tanult nő, de ha ő egyszer valamit a fejébe vesz, akkor annak nem győződ meg az ellenkezőjéről. Meg hát azt mondogatja h neki se olvasott az anyja, mégis tanult ember lett, semmi gond a szókincsével, az egyik barátnője se olvasott a gyerekének és ott sincs semm gond...
2018. szept. 20. 13:20
 19/21 anonim ***** válasza:

Akkor értsd, nem valószínű, hogy az értelmi sérültet a zsenitől az olvasás választja el, biztos fel lehet nőni meseolvasás nélkül, mint ahogy számtalan válasz bizonyítja, egyszerűen csak többet ér olvasni.

Nyílván az is más, hogy emellett még valaki mennyit foglalkozik egy gyerekkel.

Egy valamiről mondjuk tuti nem szól a kérdés, nem azért kell olvasni, hogy a későbbiekben “könyvmoly” legyen a gyerek, ehhez szerintem köze nincs.

De az érzelmi intelligenciát tuti fejleszti.

2018. szept. 20. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:
72%
Igen. Olyan rituálévá válhat mint az esti fürdés, lenyugtatja és segít könnyebbel elaludni. Arról nem is beszélve, hogy fejleszti a szókincset és a képzelőerőt, a tévében készen kap mindent a gyerek.
2018. szept. 20. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!