Miért lettek ilyen nagy elvárások a gyerekvállalással kapcsolatban?
"Ott ez a fogyasztói társadalmi idiotizmus, hogy "élni" kell, a gyerek meg ebben akadály."
Ezt nem a fogyasztói társadalom találta ki,hanem emberi ösztön.
Apám végig melózta az életét a családjáért,nem élt semmit.
Egész életében csak a munka.
Megérte?Szerintem nem.....
Budapesten nőttem fel és feleségem is.
Mikor ott összeköltöztünk, nekem volt netto 160.000 neki netto 140.
A havi 300 ból kifizettük az albérletet, ettünk, ittunk, néha bulizni is eljutottunk, tömegközlekedtünk, tankoltunk és gyakorlatilag el is fogyott...
Leköltöztünk egy Székesfehérvár melletti faluba, most én keresek netto 200 at, feleségem otthon van a gyerekekkel, a ház teljes rezsije 25000/hó átlagosan.
2 fő+2 gyerek kajájja meg van 60.000ből...
Tojást, némi húst(csirke, nyúl), zöldségeket termelünk magunknak... 100 ezer lazán megmarad havonta az életre...
Ezt csak azoknak üzenem, akik szerint minden pénz kérdés... Meneküljetek a városból...
Menekülni kell a városból:)
Gyerek költözz Borsodba,és találj itt 200 ezer felett melót!
Ugyanezt akartam kiemelni én is, 11-es.
Régen generációk éltek együtt, mindig volt, aki vigyázzon a gyerekre, nem volt színtiszta logisztika az élet, mint ma.
Ma meg mi van? Saját példámon: nagyszülők nem élnek, csak az egyik oldalon 30 km-re innen, kidolgozzák a belüket közel a 60-hoz, így csak nagyon ritkán, hetekkel előre megbeszélve vihetem oda egy-két éjszakára. És igen is nagy-nagy gond, ha beteg a gyerek, akkor ki maradjon vele itthon táppénzen? Ki kockáztassa a munkahelyét? Ki maradjon vele itthon oviszünetben? Az egy évben 9 hét!! Nincs annyi szabadság a földön. Az iskolától előre rettegek, ott egész nyáron felügyeletet kell szervezni a gyerekre!
És akkor hol marad a pár? Mert minden csak a gyerek körül forog, ki vigye reggel oviba, ki menjen érte, így is mindig utolsó...
a 0-24 órás felügyelet bizony kőkemény, és kell rendszeresen szünet.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy a világ változott meg, ha újra csinálnám, bizony meggondolnám, és több gyereket akartunk, de egyke marad, az tuti.
A probléma fő gyökere az, hogy 21. század elejére bizony magára maradt a szülő a gyerekével együtt. A munkaerőpiacon is messze az utolsó helyen kullognak az anyukák, holott régen még vállalati bölcsi és ovi is volt. Régen a nagyszülők nem dolgoztak, hamar nyugdíjba lehetett menni, ma meg bőven 60 éves korosztály "vígan" dolgozik, nem lehet rájuk sem számítani.
Ma már egy terhes nőt is simán el lehet bocsátani.
Egy szó, mint száz, a gyerekvállalást a társadalom elvárja, de nem segíti semennyire sem!
Szerintem az elvarasok: kiszamithato, stabil korulmenyek es jovo, nem valtoztak a hatvanas-hetvenes evek ota se.
Csak egyre nehezebb es tovabb tart megvalositani oket.
Az a helyzet, hogy nagyon megváltozott a világ minden tekintetben. Én falun születtem, a nagyszüleim meg még tanyán éltek. Akkor még arrafelé dolgozott mindenki látástól vakulásig, a gyerekek is be voltak fogva a munkára, miközben a legtöbb család azért elég szegény volt. Mégsem volt olyan, hogy "hátrányos helyzetű" -- az általánost mindenki ki tudta járni.
Ma egy gyerek iskoláztatása is sok családnak anyagi összeroppanás közeli állapotot jelent. Sokkal több felszerelés kell a sulihoz, és mivel ma már silány minőségű holmikat adnak drágán, ezért mindent újra és újra meg kell venni a gyereknek, hiszen hamar tönkremegy. (Régen bezzeg egy db palatáblát, vagy bőr iskolatáskát több nemzedék is használt.)
Ma már sokat kell utazni is, a szülőnek a munkába, a gyereknek az iskolába (sorra szűnnek meg a kis falusi iskolák, a maradék gyerekeknek más településekre kell járnia), az utazás pedig tetemes költség, régen ez sem volt így.
Manapság a tisztességes lakhatás megteremtése is sokak számára vállalhatatlan összegekbe kerül -- régen ez sem volt így.
Ma már a nők többségének dolgoznia KELL, hogy meg tudjanak élni, de ha valakinek keres annyit a férje, hogy lazán el tudja tartani mindannyiukat a gyerek(ek)kel, akkor is felelőtlenség, hisz mi lesz akkor, ha a férjet kirúgják, megbetegszik, lerokkan, meghal stb.?
Ma már nincs nagycsalád, a fiataloknál alap, hogy minél messzebbre költöznek a szüleiktől, amire sokszor jó okuk is van, csak éppen így azokba a problémákba is maguk roppannak bele, amelyek esetén régen teljesen természetes volt, hogy az egész nagycsalád összefogott, mindenki segített, így egyetlen családtagra kevesebb teher jutott. Ja, és ez kölcsönös volt.
Meg eleve máshogy álltak a család kérdésköréhez. Nemcsak a nőkkel szemben volt elvárás, hogy férjhez menjenek, hanem a férfiakkal szemben is, hogy házasodjanak. És ha már megházasodtak, nem tehették meg azt, hogy nem vállalnak felelősséget a családjukért. Persze, mindig is volt, aki megcsalta az asszonyt, meg megverte őt is meg a gyereket is, legalább annyi sz** házasság volt, mint ma, de el nem hagyhatta csak úgy őket.
De az átlagigények is sokat nőttek. Manapság pl. már alap elvárás a nyaralás, sőt lehetőleg a külföldi nyaralás, a Balaton már snassznak számít szinte. (Miközben a szülőföldemen még ma is élnek olyan emberek, akik soha nem hagyták el a lakóhelyük kb. 30 kilométeres körzetét. Nemrég olvastam egy interjút egy nem is idős, kb. negyvenes emberrel, aki életében egyszer járt a megyén kívül: még iskolás korában, egy osztálykiránduláson egy napot töltöttek Budapesten -- de nagy álma, hogy egyszer majd eljuthasson a Balatonra. Míg ma már az osztálykirándulások is egyre inkább külföldre történnek, ami horror árakba kerül a szülőknek.)
Elvárás, hogy legyenek technikai kütyük, jelen legyél az interneten, amihez megint csak mind, mind háttér kell...
Hogy jobb volt az a régi élet? Nem. Csak azt próbálom felvázolni, hogy mi minden változott, ami miatt ma sokkal nagyobb anyagi teher a gyermekvállalás, mint régen, olyannyira, hogy a felelősségteljesen gondolkodó átlagember egyre nehezebben és később tudja csak megteremteni a feltételeit.
"gyerekvállalást a társadalom elvárja"
És,ez kit érdekel?
Nem szocializmusban élünk,ahol az alapvető élet mindenkinek jár.
A kapitalista rendszer nem kedvez a családos életmódnak.
A felső tízezer kivétel persze,mert nekik van bejárónő,meg külön életet él minden háztartási gép a lakásukban.
Egy szegény embernek,akit nem tudnak segíteni,de még csak útravalót sem kap,annak a gyerekvállalás nem alternatíva(már ha van esze).
De engem nem érdekel a webfejlesztés,és nem vonz az informatika világa.
Én is feltudom sorolni,hogy mikkel lehet sok pénzt keresni,de nem lehet mindenki informatikus.
Azért,mert te olyan szakmával rendelkezel,amit jól megfizetnek,azért nem kell az átlagos embereket arra bátorítani,hogy költözzenek falura.
20ból 1 ember fog ilyet munkát találni,de a maradék 19-et ez nem vigasztalja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!