Vegán vagy vegetáriánus szülők, nektek a gyerekeitek is így étkeznek?
Olyanok is írhatnak, akik ismernek ilyen családot.
Nálunk a férjem nem vegetáriánus de itthon ő sem fogyaszt húst (azt mondja nem igényli, csak a munkahelyén eszik néha vagy ha étterembe, vendégségbe megyünk). Ebből kifolyólag otthon sem készítünk húst (de nem tiltjuk tőle a gyerekeket).
Nálatok ez hogy megy, és hogyan reagált a környezetetek?
Kérem csak olyanok írjanak, akik érdemben hozzá tudnak szólni, az ítélkező/meggyőzni kívánó kommenteket hagyjuk ki.
Nem úgy gondoltam,hogy a vegànok,vegetàriànusok undorodnak a hústól. Lehet,hogy félreérthető voltam.
Nem tartom ördögtől valónak,ha valaki ìgy tàplàlkozik,de tartom azt is,hogy egy csecsemő,kisgyerek igenis mindent egyen.
Minden alatt (bàrmilyen vicces is. a kìgyóhús meg a bogarak) a megfelelő fehérje, vas és b12 vitamint értem első sorban,hiszen egy vegàn tàplàlkozàsú gyereknél ezekből lehet főleg hiàny. Ez pedig egy hozzàtàplàlt csecsemőnél nem minden esetben kivitelezhető. A gyerekek szeretnek nem mindent megenni vagy nem ehetnek mindent ez az egyik( kisfiam pl semmi hüvelyest nem ehetett 2 éves koràig,mert nem tudta megemészteni, ilyenkor azt mivel lehet vegàn pótolni? Tàpszerrel? Az jobb?)
Nem mindenki annyira tàjékozott,hogy tudja mik ennek az életmódnak a veszélyei. Ìgy a gyerek megfelelő fejlődése is veszélyben van.
Ezen kìvül ott a szója. Szeretem én is,főleg a tofut,de ugyanúgy lehet egy génmanipulàlt kàros dolog,mint az ipari hús. De egyszerűbben jutok hozzà Mari néni hàzi csirkéjéhez,mint a biztos forràsból szàrmazó szójàhoz.
Nekem pl az lett a heppem,hogy nem adtam semmi mesterségeset a fiamnak 3 éves koràig. Tehàt tudom mi az az egészséges tàplàlkozàs. Nagyon sokat olvastam utàna és kikértem dietetikus tanàcsàt is. Nem kapott semmi boltit,csak biztos forràsból szàrmazó gyümit,zöldséget,húst,halat kapott. Szép nagy okos fiú lett,de tartósìtószer érzékeny. Egyszerűen nem tudja befogadni a szervezete a mesterséges ìzfokozókat,szinezőanyagokat és a tartósìtószert. Ami jó is meg rossz is,mert az tuti hogy tizenévesen nem a mekiben fog lógni a sajàt életét veszélyeztetve,de nyilvàn nem egyszerű pl reggelinek valót talàlni a boltban, mert nem kérhet csak úgy 10dkg felvàgottat.
És itt jegyezném meg hogy rengetegszer futottam lukra a bio dolgokkal,mindenki esküdözik,hogy semmi mesterséges nincs benne,aztàn mindig kiderült,hogy valamit tesznek bele,amitől feldagadt a kisfiam arca. Ugyanìgy sajnos ma màr semmiben nem lehet megbìzni.
Mindenkinek szíve joga úgy etetni a gyerekét ahogy akarja, csak azt a tévhitet szeretném eloszlatni hogy a vegánság káros lenne vagy hiánybetegségekhez vezet.
Egyébként az hogy valaki "mindent" eszik az egyáltalán nem garancia a hiánybetegségek elkerülésére, ugyanúgy oda kéne figyelni mint a vegán étrendnél csak valahogy az újtól mindig jobban félünk még akkor is ha biztonságosabb. (pl sokan félnek a repüléstől de simán beülnek buszba/autóba, pedig statisztika szerint 10-100x nagyobb eséllyel (országfüggő) fog az utakon meghalni mint a repülőben)
Pl vashiányra meg b12 hiányra hivatkoznak sokan a vegánsággal összefüggésben, pedig pl USA lakosság 40%-a b12 hiányos, holott csak 1% körüli a vegánok aránya, sőt a vegánokra alig jellemző mert szinte mind szed kiegészítőt az ilyen félelmek miatt. Vashiány 20% világszinten, szintén köze nincs a vegánsághoz.
Pl a b12-nél rájöttek hogy a földben élő bacik állítják elő és az állatok a mosatlan kajával jutnak hozzá. Mi már nem ehetjük mosás nélkül a sok növényvédőszer miatt. De ez se lenne baj mert ezek a bacik általában megtelepednek a belünkben és folyamatosan ellátnak minket b12-vel. Amiért ez nem működik sokaknál egyes elméletek szerint azért van mert a mértéktelen antibiotikumhasználattal kiöltűk a bélbacijaink többségét.
A vasnál meg (egyes délkelet ázsiai területeket leszámítva) nem az a probléma hogy nincs vas elég a kajában, hanem valami miatt nem szívódik fel a szervezetben. Se a húsból se a növényekből. Sokmindenre gyanakodnak (oxalátok, fitinsav stb) de igazából még nem tudni mi a vashiány oka, de az tuti hogy nem az állati eredetű kaja a kulcs mert van aki húst eszik és vashiányos és van akinek renben van a vasa és vegán.
Előttem írónak:
Nekünk a 2 évesünk még anyatejet is kap, szóval onnan még elvileg mindent megkap ami hiányozhatna de pl imádja az alpro féle kakaós kókusztejet ami alapból fel van turbózva b12-vel, kalciummal és magnéziummal. Ezt tudom ajánlani. Ezt tuti fogja később is szeretni (én is rájárok rendszeresen :) )
Bab/borsó helyett lehet pl lencsével próbálkozni (némelyik fajtában több a fehérje mint ugyanannyi marhahúsban!) ha a fehérje miatt félnél de az igazság az hogy túl van értékelve a fehérje szerepe. Igazából minden élő anyagban van fehérje és hacsak nem az olimpiára készülsz, sima hétköznapi vegán kajával is bőven kapsz eleget belőle.
Megintcsak nem azért mondom hogy változtass az étrenden, csak hogy ne tévinformációra alapozd a jelenlegit.
"Minden alatt (bàrmilyen vicces is. a kìgyóhús meg a bogarak) a megfelelő fehérje, vas és b12 vitamint értem első sorban,hiszen egy vegàn tàplàlkozàsú gyereknél ezekből lehet főleg hiàny."
De hogyan lehet ezekből hiány? 2016-ot élünk, minden magtej, joghurt, növényi tejföl, tejszín, MINDEN, műzlik,cerbonák, stb.-k B12-vel dúsítottak. Ha letol a gyermek napi egy chiamag joghurtot, máris megvan a B12...
A fehérjét még ennyire sem értem. Igaz, hogy a növényi fehérjék inkomplettek, de egy nap nem egyféle növényt eszik az ember. Ezáltal egyszerű a kombinálás.
"Nem mindenki annyira tàjékozott,hogy tudja mik ennek az életmódnak a veszélyei. Ìgy a gyerek megfelelő fejlődése is veszélyben van."
Ez nem igaz. Épphogy az átlagos emberek nagyon tájékozatlanok a témában. Egy átlagos vegán, vegetáriánus rendszeresen olvas tanulmányokat és pontosan tisztában van azzal, hogy mik azok a tápanyagok, amik esetlegesen odafigyelést igényelnek. Nem mellesleg hogyan lenne a gyermek veszélyeztetve a rendszeres orvosi szűrések mellett? Gondolod az orvos nem szól, ha a vérképében egyértelmű hiányosságok mutatkoznak?
"Ezen kìvül ott a szója. Szeretem én is,főleg a tofut,de ugyanúgy lehet egy génmanipulàlt kàros dolog,mint az ipari hús."
Annyira nem tartom bonyolult dolognak a "no GMO" jellel megjelölt szóját/tofut leemelni a polcról. Kb. 5 centiátmérőjű és zöld. Ráadásul bármi, ami "organic" vagy "vegan" megjelölésű, NEM LEHET génmanipulált a jelenlegi törvények szerint.
"Nekem pl az lett a heppem,hogy nem adtam semmi mesterségeset a fiamnak 3 éves koràig. Tehàt tudom mi az az egészséges tàplàlkozàs. "
Ez a két kijelentés nem áll egymással összefüggésben.
- egy természetes, zöldségeken, gyümölcsökön, magvakon, hüvelyeseken, gabonákon, növényi tejeken (mag+víz keveréke) alapuló életmódon mi a "mesterséges"? Semmi. Ellenben egy csomag szalámi, egy csomag ipari tej mesterséges-
- ugyanígy lakto-ovo esetén a fairtrade,bio tartású állatok teje vagy tojása nem mesterséges.
De a legtöbb ember nem ilyet vesz ugye, akinek nem fontos ez. Hanem mesterségeset.
A mesterségesség hiánya viszont nem garantálja rögtön az egészségességet. Szép törekvés és maximálisan egyetértek vele, de egy nem-mesterséges étrendet is lehet úgy kialakítani, hogy az ne legyen egészséges (pl. nehéz, zsíros ételek által).
"És itt jegyezném meg hogy rengetegszer futottam lukra a bio dolgokkal,mindenki esküdözik,hogy semmi mesterséges nincs benne,aztàn mindig kiderült,hogy valamit tesznek bele,amitől feldagadt a kisfiam arca. "
A bio dolgokban nem lehet tartósítószer, ízfokozó, színező (illetve csak növényi, organikus). Valószínűleg a kisfiad más összetevőre allergiás, nem csak a tartósítószerekre. Egy egész iparágat hülyeséggel vádolni egy allergiás reakció miatt nem éppen korrekt.
A nem adok mesterségeset és a tudom mi az egészséges úgy függ össze,hogy utàna néztem milyen tàpanyagra van szüksége a gyereknek és azt kapta csak nem bolti zöldség gyümölcs húsból.
(A lencse is hüvelyes azt sem ehette)
Nem, nem mindegyik bio dolog megbìzhatò. Ugyanúgy a különbözően jelölt(pl vegàn) dolgokban sem bìzok 100%san. Nem titok a baràtnőm a fogyasztóvédelemnél dolgozott még régebben és szàmlàstól mindenestül vittem hozzà is egy üveggel panaszra azt körte-alma levet amit a VII.kerületi piacon vettem(kb 5-6 éve) Előtte semmi baja nem volt a fiamnak se a körtével,se az almàval,sőt utàna sem,de ettől félóràn belül rosszul volt. Mint kiderült volt benne nem is egyféle mesterséges anyag. Mindezt úgy,hogy annak a parasztnak aki àrulta elmondtam,hogy ez nem hóbort,ha van benne akkor nem veszem meg mert a gyerek rosszul lesz, nincs nincs- volt rà a vàlasz. Na elég az hozzà,hogy màr nem gyàrt üdìtőt.
Persze van olyan hely,ahol megbìzom az eladóban és az àruban,de ez nagyon nagy tanulópénz volt,én meg még kezdő.
Ezzel sem àltalànosìtani akarok,de ha belefut az ember egy ilyenbe,akkor azért bizalmat veszìt.
Pàr éve is meghalt egy baba vegàn vagy vegetàriànus tàplàlkozàs ( vagy épp nem tàplàlàs miatt), meg ott voltak fényevőék is. Az orvos nem vett észre sehol semmit,tehàt ez sem biztosìték. Védőnőt meg lemondtàk.
No mindegy, aki odafigyel az nyilvàn nem veszélyezteti a gyerekét etesse bàrmilyen elv szerint,aki meg nem az mindegy hogy eteti-e hússal vagy sem.
De ahogy nagy divat lett a paleo diétàzàs egy időben ez a vega dolog is az volt, a nagy tömegekhez pedig csak félinfók jutnak el. Kb mint a 160ch diéta,azt is mindenki "tudja", csak az a baj,hogy rosszul.
12#
Az alpro italok a fiam is imàdja, főleg a zabitalt,meg a rizstejet.
Kérdező a mesterségeset nem a vega étkezésre ìrtam,hanem arra,hogy én pl azt kerülöm/kerültem a gyerek etetésénél,mert azt tartom/tartottam egészségtelennek.
Szerintem fontos leszögezni, hogy milyen eredetű terméket vesz az ember. Pl. a német, osztrák, svájci, skandináv termékek minőségellenőrzés szempontjából 120%-osan megbízhatóak, magyar terméket elvből nem vásárolok, pont azért, amit írtál is a fogyasztóvédelemről. Egyszerűen minősíthetetlen sokszor, hogy mennyire nincs összhangban a termék azzal, mint amit ráírnak.
A lencse egyébként valóban hüvelyes, de pl. az említett allergia ellen fehérjékre egy húsmentes diétánál jó a rizs, barnarizs, vadrizs, köles, zab, quinoa(nem hüvelyes a tévhittel ellenben),amaránt, rozs, hajdina, tönkölybúza, kendermag pl.
A lencse könnyebben emészthető mint a bab/borsó, nem mondtam hogy nem hüvelyes, csak azt akartam ezzel mondani hogy nem kell egy kalap alá venni a hüvelyeseket. Ha a bab/borsó nem jött be, a lencse attól még bejöhet, érdemes megpróbálni.
Az meg hogy volt kb 1 baba aki vegánság miatt meghalt (bár erről én nem hallottam) az szenzáció amivel lehet példázni a vegánság ellen. Viszont a hús/zsír/só zabálástól 4 évesen túlsúlyos gyerek akinek 12 éves korában már szívbetegsége van az nem hírértékű. (pl USAban 2-5 évesek 8.4%-a túlsúlyos
)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!