Kevés pénzből élő anyukák, családok?
Mi is alig jövünk ki, úgyhogy én is próbálkozom mindig valamivel.
Amik bejöttek: minden szolgáltatón spórolni próbálunk, sok esetben szolgáltatót váltottunk vagy legalább kisebb díjcsomagra. Volt olyan is, ahol pl ugyanazt a csomagot olcsóbban (-3000 ft/hó, az nem kevés) kaptuk meg ha felmondtuk a szerződést és újra kötöttük.
Tisztítószerekben én a háztartás nagy részén szódabikarbónát használok és ecetet (fürdőszoba-konyha takarításra) Felmosáshoz is lehetne ecetet és illóolajat tenni, de abból van egy jól bevált öko felmosóm, ami egyébként sem drága (Frosch levendulás).
Mosáshoz én ha nagyon spórolni akarok, akkor az Aldi saját márkás (narancssárga színű Tandil) folyékony mosószerét veszem, amire a Stiftung Warenstest jó minősítést adott, szóval tényleg jó is, és baromi olcsó. Úgyhogy most is azt fogok venni. Fehér ruhákhoz viszont én is az Arielre esküszöm, ahhoz ragaszkodom. Folttisztításhoz pedig marhaepe szappan. Ami azzal sem jön ki, az a Vanisch-sel, más máskás vackokkal sem jön ki, csak a hypo vagy fehérítő segít, szóval akkor inkább marhaepe szappan, mert környezetkímélő és olcsó.
Figyelem az akciókat, a gyerkőcnek a ruhákat sokat az Aldiban Lidl-ben veszem, azok nagyon jó minőségűek és nagyon olcsóak (főleg a több darabosak), olcsóbb, mint ha használtan venném meg!
Alumentes dezodort pl magamnak készítem el, így egészséges is is, és semmivel nem rosszabb, mint a több ezer forintos, és még az illatáról is én döntök.
Kozmetikumokból általában DM-Rossmann sajátmárkásakat veszek, a gyereknek főleg. De magamnak is Alverde (DM) sajátmárkás naturkozmetikumokat veszek. Sokkal olcsóbb, és jobb is, nincs tele minden vacakkal, és nekem hatásában is bejöttek. Ezt egy fórumról lestem el, ahol nagyon sokan dícsérték őket.
Azóta sokkal kevesebbet költök kozmetikumokra, tusfürdőre, minden ilyesmire. Egyéb tisztító szerekből is (amit nem szódabikarbónával és ecettel intézek néha napján) azt is Dm-Rossmann-Aldi-Lidl sajátmárkás dolgokkal oldom meg, szerintem a legjobbak, verik az összes márkásat!
Emellett nem iszunk (vagyis évente van pálinkafőzés saját gyümölcsből-vidéki nagyszülőknél) nem dohányzunk. Egészségpénztárunk van a gyógyszerekre, sőt tápszert is úgy vettem a lányomnak, amíg kellett.
Egyedül az autó, amin nem tudtunk spórolni, vagyis talán azon is, mert lecseréltük egy kevesebbet fogyasztóra, de ez ugyebár csak később térül meg, mert az autóváltás költséges...
Mi 4-en vagyunk, 2 felnőtt, 2 ovis gyerek.
Mindkettőnknek van fő- és mellékjövedelme is, összesen havi 270 ezret hozunk haza, de ebből 135 hitel (62 ezerről indult) és 75 ezer rezsi lejön kapásból. Így marad 60 mindenre: autó, ruházkodás, élelmiszer stb bevásárlás, ovis extra kiadások, esetleg gyógyszertár... nagyon nehéz beosztanom (biztos én vagyok a béna, mert ennél sokan élnek kevesebből, de akkor is örökké a filléreket tologatom).
Én többnyire busszal jártam dolgozni, illetve néha gyalog hazafelé, vagy taxival ha nagyon necces volt a helyzet és nem volt más választásom ha időben a másik melóhelyre be kellett érnem, de most kiszámoltuk, hogy kb feleannyiból ki fogok jönni ha robogóra váltok.
A tisztítást én is ecet-mosószóda-szódabikarbóna triumvirátussal oldom meg többnyire (kb a háztartásom 80%ában ezeket használom).
Lekvárt, befőttet, lecsót, sőt, házi fagyit, joghurtot, szörpöt, ivólevet stb én készítek (bár panellakásban élünk). Sok idényjellegűt eszünk, mikor mit kapok olcsón-akciósan. Ha tudok, betárazok a fagyasztóba: eleve nagyobb adagokat szoktam főzni is, sok kész ételt fagyasztok, mert egyrészt így olcsóbbra jön ki, másrészt a munkarendem miatt nem minden nap tudok konyházni, de így mégis van főtt kaja a családnak. Húst csakis 50%-osban veszek, tudom, mikor melyik boltban van műszakváltás, mikor matricázzák a hűtött termékeket, akkor megyek és lecsapok rájuk. Az akciós újságokat figyelem, ha nagyon jó árban van valami, akkor rászánok még egy adagnyira pénzt és veszek tartalékot belőle, így olcsóbban jön ki, mintha hirtelen kéne érte leszaladni a boltba.Sok jó saját márkás terméket felfedeztem már magunknak, ugyanolyan jók, mint a márkás gyártók cuccai, csak jóval olcsóbbak, korábban írta már valaki, de én is szeretem pl a DM-es és az Aldis termékeket.
2-3 hétre előre tervezem a menüt. Felmérem, mi van a fagyómban-kamrámban, mit akarnék főzni és összehasonlítom az árakat, mielőtt nekivágok a beszerzésnek. Előfordul, hogy menet közben valami módosul, mert kapok valamit olyan potom áron, ami miatt változtatok a menüterven.
Láncrendszerben tervezem meg a menüt. Ez azt jelenti, hogy úgy úgy alakítom ,hogy ami esetleg megmarad, az a következő főzésnél felhasználható legyen. pl paprikás krumpli, maradékából krumplis tészta, vagy rizsköret valamihez, annak a maradéka megy majd vadgaltba stb. Egy tyúkból megfőzök 3-4 féle ételt is. Kenyeret én sütöm, tésztaféléket én csinálom házilag.
Nálunk sosincs ételkidobás.
(a gyerekek jóval minőségibben étkeznek mint én meg a férjem, nekik van gyümölcs-zöldség, hal-hús, tejtermékek, vitaminok stb, mi leginkább az ő maradékukat esszük. Szégyen, nem szégyen, ez van)
Az ő mosdóvizükkel még felmosok miután elaludtak, én meg a férjem kizárólag zuhanyzunk A gyerekeknek mindig kiókumlálok valami programot, mozi vagy kuponos színház, vagy akármi ami olcsón de minőségi élmény. Ezen kívül sokat kirándulunk, a könyvtár szokott szervezni értelmes programokat, oda szívesen viszem őket ha tudom. Az ovis kirándulásokra és programokra is mindig előkaparom a pénzt. Ruhát bizniszelek nekik a neten, meg ismerősökkel csereberélünk. A lábbelinél nehezebb a dolgom, mert spec kell nekik, azt muszáj vennem.
Odafigyelünk az energiatakarékosságra, mindent áramtalanítunk ha nem használjuk. Kábeltv-nk csak az alapcsomag van, semmi fizetős, net a legolcsóbb havi csomag, de ez muszáj meló miatt. A telefonunk előfizetéses, rá kellett szánni magunkat és alaposan kiértékelni, milyen telefonálási és netezési szokásinak vannak, számolgattuk a különböző tarifákat, töltős-nem töltős, számlás stb, mi érné meg nekünk a legjobban és úgy döntöttünk végül. Így havi 10 ezerből megvan a két mobilszámla meg a net. De ez már a muszáj kategória nekünk, mert a net+telefon és na meg az autó kell a férjem munkájához, de a szolgáltatók közötti lavírozáson több ezreket takarítottam meg. Szóval érdemes utánanézni, ugyanígy bankoknál is, hogy milyen számlaszolgáltatások vannak milyen díjakért...
Nekünk az is bejött, hogy a helyi kis közösségek életébe igyekszünk bekapcsolódni. furának tűnik, hogy spórolási dolgokhoz írom, pedig mégis idevág, mert így bővül az ismeretségi hálónk, és sok szívességi dolog alakulhat ki. Ki miben jártas, abban segít a többieknek, pl szak-szerelési munkák vagy akármi. Nem mindegy, hogy mondjuk ki kell hívni egy szakit akinek a kiszállási díja eleve több ezer ft+ szerelés stb, vagy Józsibá megcsinálja mert múltkor mi meg megcsináltuk neki a valamit. Na szóval értitek :)
Ja meg ami szembe jutott: chips, keksz stb bolti dolgokat mi nem veszünk, én csinálok mindent, pl pattogatott kukorica, sütök ezt-azt stb. Ha megyünk valahová, viszünk magunkkal enni-inni. Nem azt mondom, hogy sose veszek meg nekik egy kubut, vagy egy valami mittomén túró rudit ha megkívánják, de alapvetően az édesség-nasi bizniszt nem erősítjük.
Jó kézügyességem van, ki is használom, ha lehet, bármi akad ami kis pénzt hozhat: pl templomba kuglófot meg kalácsot sütök, formatortákat gyártok ismerőskörbe ha van felkérés, szezonális ünnepkere előre készülök pl horgolok egy csomó angyalkát/harangot/hópihés díszt karácsonyra, vagy kokárdát stb, ezeken is lehet pici plusz pénzt keresni, festek üvegdíszeket is, be van tárazva egy csomó minden kézműves dolog ami csináltam, ha ajándékozni kell, akkor ilyesmit szoktunk. Vagy pl bébiételes üvegbe rétegeztünk mézet-diót, valami szép anyaggal lekötve és üvegkontúrozóval személyessé téve tök jó kis ajándék, vagy szintén bébiételes üvegből fabrikáltunk "hógömböt"... stb, millió ilyesmit szoktunk a gyerekekkel csinálni, sosem adunk bolti ajándékot. Nem is telik rá és akkor inkább legyen élmény míg elkészítjük.
off: 23-as hogy jön ki nektek 1-ből 2 mobil szám meg a net??leírod,ha nem ide,privibe esetleg??
on:gél mosószert is lehet otthon készíteni,mosószappant le kell reszelni,én kb 2 l vízhez teszek 30-35 g-ot,ezt összemelegítem,ha felolvadt a szappan(nem kell hogy forrjon!)lekapcsolom,hagyom hűlni,ha teljesen kihűlt összeáll,ezt fel lehet kavarni,vagy botmixerrel meglazítani(ez a legegyszerűbb) és kész is a gél mosószer.Mosószappant kb 350 ft-ért veszek(caola) és ez biztosan elég 1 hónapig.öblítés ecetes víz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!