Hogy lehet elkerülni, hogy egy 6 éves gyereket ne kötelezzenek arra, hogy elkezdje az iskolát? (új törvény szerint)
> lehet ha jövőre megy suliba kitűnő lesz, ha idén akkor pedig egy gyenge közepes.
Gondolod, hogy ez így működik?
Én úgy tudom, a szülő kérésére még egy évet maradhat a gyermek az óvodában, még ha a szakvélemény ezt nem is indokolja. a törvény csak azt köti ki, hogy 8 éves kor betöltéséig kötelező beiskolázni egy gyermeket.
Sokmindent vegyél figyelembe a döntésedben: milyen szakvéleményt adnak róla, mi a véleménye az óvónőjének, milyenek a képességei, és szociálisan érett-e.
Mondok egy példát:
A nagyfiam májusi, tehát még a régi törvények szerint is 6 évesen ment iskolába. Sokat gondolkodtam rajta, mert elég beteges volt az oviban, kivették az orrmanduláját stb. úgy éreztem kéne neki még egy év, de ezt semmivel nem tudtam indokolni. Az iskolaérettségi vizsgálaton nagyon jó teljesítményt nyújtott, óvónő, pszichológus mindenki azt javasolta, hogy menjen. Hát engedtem. Nos, nem a képességeivel volt baj. Hanem tényleg neki fizikailag és érzelmileg kellett volna még erősödnie. Elsőben nagyon fáradékony volt, napköziben már majd elaludt. És igen ő volt a legfiatalabb, és a legkisebb az osztályban. A legtöbb fiú tőle 1-2 évvel idősebb, és ez ebben a korban még sokat számít ez, őt kis pisisnek csúfolták, egy-két lebukott túlkoros mindig őt verte meg, hisz a kisebbet könnyebb, és ezt nem látták előre a szakemberek.
Én úgy gondolom, te ismered a lányod legjobban, ne csak a képességeit, a személyiségét is vedd figyelembe, és ha úgy látod, hogy érzelmileg még erősödnie kell, kérheted, hogy még egy évig az óvodában maradhasson. Nézd meg kik lennének most az osztálytársai, és kikkel lenne együtt jövőre, és szerinted hol érezné jobban magát.
Ami meg a másik, a tanítónénink mindig mondogatta, hogy a mai kisiskolásoknak elég sokmindenben kell teljesíteniük, és ráérne mindenki 7 éves kora után menni iskolába, amikor már minden téren érettebb lesz.
Én úgy tudom az új törvény pont hogy nem veszi figyelembe a szülő véleményét és akaratát. Ha az óvónő szerint a gyerek érett a sulira akkor a szülő kérheti a tan.kép.vizsg.bizottság véleményét, ott megvizsgálják a gyereket és kiadják hogy iskolaérett szerintük is akkor mennie kell.
Kérdező nálatok ez már megtörtént? Az óvónők szerint érett , de szerinted nem?
Egyébként maximálisan megértelek mert az én fiam pl. NEM érett rá tudom de hálistennek októberi így nem kell mennie jövőre én is minden követ megmozgatnék ha küldeni akarnák...
23.:
még biztosan nem történt meg, mert nem idén, hanem jövő szeptemberben kezdené az iskolát.
Én bizony visszatartottam a lányom 1 évet. Elmentem a nevelési tanácsadóba, ott megbeszéltem a hölggyel, hogy azt szeretném ha maradna még egy évig.
A szakvélemény ennek megfelelően készült el, és a mai napig nem bánom.
Most 0-os gimnáziumban, tehát lesz olyan korabeli társa, aki 2 évvel lesz fiatalabb nála érettséginél, de ez semmit nem számít.
Csak az, hogy az osztály egyik legjobb tanulója, és egy percig nem okozott neki gondot a tanulás vagy az iskolába járás köszönhetően annak, hogy volt ideje felkészülni.
Nem értem miért gondoljátok azt, hogy azért lett jó tanuló a gyerek, mert maradt még egy évet az oviban!?
Én végig jó tanuló voltam, soha nem okozott gondot a tanulás, pedig én voltam a legfiatalabb az osztályban. Ja és mivel nyári vagyok, 17 évesen érettségiztem :)
Itt nem az a lényeg, hogy ha 6 évesen megy valaki iskolába, gyengén teljesít, aki meg 7 évesen, az tuti kitűnő lesz.
Hanem arról van szó, hogy a gyerekek nagyon különbözőképpen érnek. Gondoljatok a csecsemőkre, ott még óriási különbségek vannak egy-egy adott kornál.
Az iskolaérettséghez nemcsak a kognitív képességek (tanulási képességek) megfelelő szintje szükséges, hanem megfelelő fizikai fejlettség, érzelmi és szociális fejlettség is.
Tudtátok, hogy a kéztőcsontok csontosodása csak 7-8 éves korban fejeződik be? Általában a fiúknál később, a lányoknál hamarabb. És ugye első osztályban írni tanulnak, sok gyereknek ezért ügyetlenebb a finommotorikája, csúnyán tanul meg írni stb.
Tanítónőként dolgozom, nekem az a véleményem, hogy 1 év felesleges késés nem okoz olyan károkat a gyermekben, mint amikor túl korán kezdi meg tanulmányait.
Kedves kérdező, vidd el gyermekedet iskolaérettségi vizsgálatra, ahol a szakemberek meghallgatják kérésedet, aggodalmadat, s minden körülményt figyelembe véve remélhetőleg jó döntést hoznak.
Akármennyire is próbálunk mindenre odafigyelni, tökéletes megoldás nincs, sokszor csak az iskolaévek során derül ki, hogy annak a gyereknek mégiscsak kellett volna még egy év.
De abból még soha nem lett baja senkinek, hogy egy évvel később ment, legfeljebb unatkozott egy évet az óvodában, más hátránya nem származott.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!