Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Hogy lehet gyereket nevelni...

Hogy lehet gyereket nevelni egy másik emberrel közösen úgy, hogy kettőtök véleményetek egy morális kérdésben teljesen eltérő? Egyáltalán lehet, ti belemennétek? (Bőv. Lent)

Figyelt kérdés

Párommal a venezuelai elnök, Hugo Chavez egészségi állapotáról beszélgettünk, amikor is felmerült, hogy szerintem az emberek millióit meggyilkoló/életét tönkretevő diktátoroknak muszáj meghalniuk, nem szabadna hagyni, hogy éljenek. A párom ezen mélységesen felháborodott, és azzal vádolt, hogy én Istennek képzelem magam, és semmi jogom mások életéről dönteni.

Ne arra válaszoljatok,hogy itt kinek van igaza, csak arra, hogy (mivel pár év múlva más szeretnénk családot alapítani) ti vállalnátok gyereket egy olyan emberrel közösen, akinek egy ilyen kaliberű morális kérdésben olyan szinten eltér a véleményetek, hogy nem is tudjátok elfogadni egymás álláspontját, maximum elsiklani felette?

Mit lehet mondani a gyereknek mikor arra kerül a sor, hogy megtanítsátok neki, hogyan létezzen a társadalomban, hogyan alkosson véleményt a politikai, vagy emberijogi ügyekben?



2013. jan. 26. 23:55
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
81%

Nem az a lényeg, hogy miben értetek egyet, hanem hogy el tudjátok-e fogadni a másik igazsgát is a sajátotok mellett. Kiindulhatunk egy nagyon piti példából is: én utálom a csokit, a férjem imádja. El tudom viszont fogadni, hogy az ő viszonya a csokihoz homlokegyenest más, mint az enyém, a gyerekeinket pedig úgy neveltük, hogy megismerhessék a csokit és saját véleményt alkothassanak róla. Szeretik a csokit, én soha nem is mondtam olyat nekik, hogy a csoki rossz.


Ha tehát nem a véleményedet erőlteted a gyerekre kategorikusan, hanem meghagyod neki a választást és a véleményformálás jogát, a gyereknevelés terén nem lesz problémátok. Feltéve persze, ha a párod ugyan így tesz.


Párkapcsolat szempontjából már sokkal inkább elgondolkodnék azon, hogy vezethet-e súrlódáshoz az, ha pl. morális kérdésekben homlokegyenest más a véleményünk. A hasonlóság össetart, a különbség elválaszt. Minél több a különbség a számomra jelentőségteljes kérdésekben, annál nehezebb lesz az együttélés.


Jómagam ateista vagyok. Legkisebb gyermekem most épp abban a korban van, amikor hinni kezdi, hogy isten létezik. Nem beszélek ellene, nem cáfolom meg az állítását, pedig 40 évesen egyetlen kérdéssel össze tudnám zavarni és meg tudnám változtatni a véleményét. Tudja, hogy én nem hiszek istenben, de azt is tudja, hogy neki ettől még szabad hinni. Elmesélem, hogyan gondolom én, valamint elfogadom, hogyan gondolja ő. Így lesz belőle az, aki ő lesz, nem az én vagy a férjem tükörképe.

2013. jan. 27. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

Kérdező, én nem hiszem, hogy a családalapításnak feltétele lenne az azonos politikai/vallási vélemény. Nyilván egy fanatikussal nem könnyen lehet együtt élni, de vele nem azért, mert ez meg az a véleménye, hanem azért, mert fanatikus.

Tehát úgy mondanám, hogy családot alapítani azzal lehet, és azzal érdemes, aki képes tudomásul venni, hogy adott kérdésekben léteznek eltérő nézőpontok és eltérő vélemények, és nem akarja rá erőltetni a saját véleményét és a saját értékrendjét sem a párjára, sem a gyerekére, és képes meghallgatni és elgondolkodni a másik véleményén, nézőpontján is.

2013. jan. 27. 00:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:
100%
Szerencsére a gyereked saját maga fog véleményt formálni.
2013. jan. 27. 01:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:
100%
Hat ez a kérdés nem merül fel a gyermeknevelés elso tízen akárhány évében, az biztos.
2013. jan. 27. 06:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 Csete Tamás válasza:
...
2013. jan. 27. 06:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:
100%
Apa igy gondolja, Pistike, anya meg emigy. A világon minden második ember szerint apa gondolja jol, a többi szerint meg anya. Majd ha nagy leszel, eldöntöm, hogy neked melyik a oldal a vonzóbb. Ebben nincs olyan, hogy kinek van igaza.
2013. jan. 27. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Ha nem értetek egyet egymással, az nem baj. A gyerekeddel se fogsz majd mindig egyetérteni. A gond az, amit írtál, hogy nem is fogadjátok el egymás véleményét. Ez nagyon fontos lenne. Még barátoknál is gáz, ha nem fogadják el, hogy az egyiküknek eltér a véleménye. Párkapcsolatban meg főleg az.

Egyébként véleményalkotásra nem lehet senkit megtanítani.

2013. jan. 27. 07:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 kopasz78 válasza:

Ne úgy dönts a kapcsolatotok további lehetséges kimenetéről, hogy mások véleményét kéred ki!

Egyedül Te tudhatod, mik az igényeid, ha családalapításról van szó. Te tudhatod, hogy egy ilyen "probléma" mennyire zavar, vagy befolyásol Téged.

Eltérő vélemény, és előítélet mindenkinél van - nincs kivétel.

2013. jan. 27. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Itt nyilván nem csak Hugo Chavez ról van szó :) hanem minden egyéb más hasonló kérdésről is :)

Én azt tudom mondani hogy ez azért nem válóok. Persze ha sok dologban gondolkoztok szélsőségesen máshogy, az gondot eredményezhet egyszerűen már csak azért is mert ha nagyon másképp vélekedik dolgokról az eltávolít egymástól 2 embert és a gyereknevelésig el sem jutnak.

Engem amúgy sokkal inkább foglalkoztat az hogy mi van ha gyereknevelési kérdésekben nem értetek egyet, tehát az sokkal nagyobb gondhoz vezethet. (egyik megengedő típus tök liberális, a másik szerint meg egy jól elhelyezett pofon előnyére válik a gyereknek )

Egyébként nálunk is van ilyesmi, a férjem eléggé utál bizonyos népcsoportokat, és a magyar történelem egyes állomásait is elég szemellenzősen nézi.

Nekem az apám történész, így van némi tájékozottságom egyes történelmi szituációk mindkét oldaláról , mégse okoz ez különösebb problémát.

Nem gondoljuk egyformán.

És a gyerekeinknek sem egyformán fogunk "tálalni" bizonyos dolgokat. Ez nem hiszem hogy törést okozna.

2013. jan. 27. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 A kérdező kommentje:

Mindenkinek köszönöm a válaszát! Örülök, hogy nem ment át politikai vitába :)

Én is kicsit lehiggadtam...az a baj, hogy a probléma engem személyesen is érint, mert félig kubai lévén Fidel Castro tönkre tette a családom életét egy olyan nemzet életével együtt, amely számomra az átlagnál fontosabb. Hugo Chavez pedig épp ugyanezt teszi Venezuelával.

Emiatt nehezen tudok elfogulatlanul beszélni a témában, és nagyon nehezen tudom felfogni, hogy a párom, aki már ismeri a sztorimat, ne ugyanígy gondolkodjon.


Igazatok van abban, hogy a gyerekre úgysem szabad ráerőltetni a véleményünket, és ilyen kérdésekkel már úgyis csak akkor foglalkozunk, amikor a gyerek már túl van egyénisége kifejlődésén. Visszanézve már nem is tudom, miért gondoltam, hogy egy ilyen vita akadály lehet :)

2013. jan. 27. 15:34
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!