Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Egyéb kérdések » Akiknél a pár egyik tagja...

Akiknél a pár egyik tagja külföldi! Hogy történt a névadás?

Figyelt kérdés

Eddig úgy tudtam, hogyha a pár egyik tagja külföldi, akkor keresztnévnek adhatunk külföldi nevet, olyat, ami Magyarországon nem anyakönyvezhető, merthogy pl. a férj nem magyar. Most én is babát várok, férjem külföldi, viszont egy kérdező elbizonytalanított! Azt írta, úgy tudja, hogyha a gyermek magyar állampolgár lesz, hiába külföldi a férj, abból a repertoárból kell választani, ami itthon anyakönyvezhető.

Akik hasonló helyzetben voltatok, nálatok hogy történt a névadás? Elfogadták a választott nevet?? Esetleg, ha van olyan tapasztalat, ahol a férj kettős állampolgár!Ebben az esetben más szabály érvényes?


2012. máj. 27. 11:31
 1/5 anonim ***** válasza:
71%
Én nem vagyok ilyen helyzetben, de kizártnak tartom, hogy ne lehessen külföldi neve a babának, illetve külföldi írásmóddal olyan neve, ami Mo.-on fonetikus átírással adható. Szerintem ott kell kérvényezni a külföldi nevet, ahol az új neveket engedélyezni/engedélyeztetni szokták, hivatkozással arra, hogy a születendő gyermek édesapja külföldi származású.
2012. máj. 27. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Ha magyar állampolgárok olyan nevet szeretnének bejegyeztetni, amely nem található meg az MTA Nyelvtudományi Intézet honlapján levő női és férfiutónevek listájában, ezt a nevet hivatalos eljárásban a lakóhely vagy a születés helye szerinti illetékes anyakönyvvezetőnél vagy az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium Anyakönyvi Osztályán kell kérvényezniük. Ők továbbítják a kérvényt az MTA Nyelvtudományi Intézetéhez. Itt a nyelvész (pl. névtanos, nyelvtörténész, pszicholingvista, szociolingvista) szakemberekből álló Utónévbizottság szakvéleményt készít a kérvényezett név bejegyezhetőségéről.


"Az Utónévbizottság – kizárólag az anyakönyvvezető vagy a minisztérium megkeresésére – az alábbi alapelvek figyelembevételével készíti el szakvéleményét az egyes nevek ajánlásáról."

A fenti alapelvek kizárólag a Magyarországon született, itt élő magyar állampolgárok névkérelmeire vonatkoznak. Ezek a szabályok nem érvényesek az olyan esetekre, ha valamelyik szülő nem magyar állampolgár, illetve ha a szülők vagy a névkérelmező valamelyik, hazánkban nyilvántartott nemzeti-etnikai kisebbséghez tartozik.


Ez utóbbi esetekre az alábbi szabályok vonatkoznak:


· A nem magyar állampolgárságú szülők esetén a nevek anyakönyvezésére az 1982. évi 17. törvényerejű rendelet 30.§ (7) bekezdése vonatkozik: „Amennyiben a szülők vagy azok egyike nem magyar állampolgár, az anyakönyvvezető a gyermek utónevét a születési anyakönyvbe az érintett nem magyar állampolgárra irányadó szabályok szerint is bejegyezheti.”


· A nemzeti-etnikai kisebbséghez tartozók névválasztását az 1982. évi 17. törvényerejű rendelet az alábbiakban szabályozza:


30/A. § (1) A nemzeti-etnikai kisebbséghez tartozó személyek gyermeküknek nemzetiségüknek megfelelő utónevet is adhatnak, valamint kérhetik saját utónevüknek a megfelelő nemzetiségi utónévre történő javítását, továbbá joguk van családi és utónevüknek anyanyelvük szabályai szerinti anyakönyvezéséhez.


(4) Az érintett kérésére a név anyakönyvezése két nyelven történik.


30/B. § (1) A választható nemzetiségi utóneveket az érintett országos kisebbségi önkormányzatok által összeállított nemzetiségi utónévjegyzék tartalmazza.


(2) Az utónévjegyzékben nem szereplő nemzetiségi utónév anyakönyvezhetőségéről az érintett országos kisebbségi önkormányzat – a megkereséstől számított 15 napon belül kiadott – állásfoglalása az irányadó."


Teljes szöveg: [link]

2012. máj. 27. 12:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm nektek! Esetleg van valaki, akinek személyes tapasztalata van ez ügyben? Az a helyzet, hogy páromék nem latin ABC-t használnak, és hogy ebben az esetben hogyan történik a nevek átírása hivatalosan? Előre is köszönöm!
2012. máj. 28. 12:32
 4/5 anonim ***** válasza:
Magyarországon élő szerb kisebbségi vagyok, a gyermekeimnek szerb nevük van. Latin betűkkel leírva, természetesen. Ez semmi gondot nem jelent, az illetékes anyakönyvvezetői hivatalnál kell elintézni, ott elmondanak mindent.
2012. máj. 28. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2012. máj. 28. 14:42

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!