GYES alatt miből fedezitek a saját "plusz" igényeiteket? Nem rossz érzés, hogy a férjetektől kértek rá pénzt?
GYES alatt hogyan osztjátok el a költségeket, a pénzt? Ha magatokra "kell" költenetek, a férjetektől kértek rá? Amíg dolgoztatok, akkor is közös kasszán voltatok?
Amíg én is dolgoztam, majdnem pont ugyanannyi volt a kettőnk fizetése. Felezve fizettük be a hitelt, számlákat,vásárlásokat, mindent, így kb. mindkettőnknek ugyanannyi (kevéske) "zsebpénze" maradt. Az én megtakarításomból mentem pl. fodrászhoz (persze nem havonta), abból vettem bérletet, fizettem be a telefonszámlám, szóval minden olyan dolgot, ami csak az én szükségleteimet fedezte.
A GYES viszont jóval kevesebb, mint a fizum, "beadom" a közös kasszába és nem marad egy fillérem se, még egy bérletet sem tudok magamnak venni, nemhogy fodrász.
A férjem úgy tartja igazságosnak, ha az ő "fennmaradó" pénzének a felét nekem adja. Nekem ez rossz érzés legbelül, persze az eszemmel tudom, hogy nem én tehetek róla, de olyan érzés, mintha az ő kontójára fedezném az "extra" igényeimet.
Korábban olyan jó érzés volt, hogy nem voltam "mínuszban" hozzá képest.
Éreztétek már ilyesmi miatt rosszul magatokat?
Kozos kasszatol voltunk az elejetol fogva.
Ezen nem kell szegyenkezned, gondolj csak bele egy forditott szituacioba:
tegyuk fel jovo honapban valamilyen oknal fogva a ferjed munkanelkuli lesz, megbeszelitek, hogy te fogsz dolgozni, o marad gyesen.
Neked rosszul esne, hogy a havi elkoltesre szant penzed felebol a ferjed fedezi a szuksegleteit normal keretek kozott? Gondolom nem. Vagy azt a te penzednek tartanad es nem akarnal adni belole? Szerintem adnad szivesen.
Akkor meg?
Most ugyanez a helyzet.
Nekem ezek miatt sohasem voltak rossz pillanataim. Nalunk is volt olyan szituacio, hogy kb mindketten egyforman kerestunk, a ferjem nagyon nem szerette a munkajat es megbeszeltuk, hogy valtani fog. 2-3 honapba telt, amig megtalalta a megfelelo munkat, addig teljesen logikus volt, hogy az en keresetemhez pont annyi koze van, mint a sajatjahoz. A keresetunk kozos. Neki is vannak igenyei, nekem is, mindketten realisan be tudjuk osztani a penzt, nem igazan szolunk a masik koltekezesebe, mert tudja rolam, hogy nem fogok tobbet kolteni, mint amennyire szuksegem van, viszont martirkodni sem fogok, amig nem muszaj, addig nem mondok le az igenyeimrol. Ha kevesebb a bevetel, akkor olcsobb alternativat keresek. Ha nagyon nem telne semmire, max akkor csinalnam azt, amit te.
Sot, nalunk olyan is volt, hogy mivel en kulfoldi munkaviszonybol mentem szulni, igy az en szules utani jovedelmem majd egy evig joval tobb volt, mint az o fizetese. Soha nem ereztettem vele ezt, de o sem gondolkodott ezen. Viszont amikor lejart, akkor egykeresos csalad lettunk, mert nem szerettuk volna egyik gyermeket sem 8 honaposan bolcsibe adni, ezt is egyutt beszeltuk meg, hogy en jovedelem nelkul leszek otthon egy ideig, addig az o fizetesebol gazdalkodunk, de en is megteszek minden tolem telhetot. Folyamatosan lestem, hogy milyen lehetosegeim vannak, otthoni 1-2 oras alkalmi munka forditassal, besegites ismeros irodajaban, leltarozaskor, eladogattam a mar nem hasznalt babas nagyobb erteku dolgokat, stb.
Kerestem olcsobb fodraszt, aki jo is, mert ugyan kenyelmes volt evek ota ugyanahhoz jarni, de akkor nem volt pofam havi 10-est fodrasznal hagyni. Viszont a havi egy vagas-festesrol lemondani sem akartam, igy kerestem gyakornok fodraszt, aki profin dolgozik, de toredekarban.
A ferjem is szereti ezt a hozzaallast, engem szemely szerint borzasztoan zavarna, ha o hirtelen martirkodni kezdene.
Köszi a válaszokat!
Akkor ennek tükrében igyekszem "átállítani az agyam".
Én ha költeni szeretnék valamire azt egyszerűen megmondom neki. A fodrász az egyértelmű, ha szükséges akkor megyek (ahogy ő is elmegy levágatni a haját, persze nem egy kategória az árát tekintve, de ha kell...). A nagyobb tételeket (pl.:porszívó, teafőző, új telefon-most ilyenek jutottak az eszembe) igyekszek alkalmakhoz kötötten kérni (szülinap, névnap). Ruhát megintcsak kell néha venni.
Ha dilemmában vagyunk valami szükségességéről akkor megpróbáljuk "rávezetni" a másikat, hogy tényleg kell-e ez nekünk és pont most...bízunk a másik értékítéletében és ha ő vagy én azt mondjuk igen, akkor megvesszük és ehez alkalmazkodunk.:) De szerintem ezek nagyon egyénfüggők, vannak olyan emberek akiknél ezek nem tudnának ilyen gördülékenyen működni...
Mindannyian nagyon hasznosakat írtatok!
Látom, hogy tényleg nem szabadna ennyire "előzékenynek" lennem, mert nem lustaságból nem keresek most. Annyira megszoktam a külön kasszát és a feles hozzájárulást, az anyagi függetlenséget, hogy vannak bennem komplexusok. A férjem is azt mondja, túlpörgetem a hülyeségem, mert egy család vagyunk, úgyis megoldunk mindent valahogy. Volt már ő is munkanélküli, akkor neki is kellemetlen volt, láttam rajta, de soha nem volt belőle vita. Ha tudtam, hogy nagyon vágyik valamire, és volt rá keret, megleptem vele. Ő viszont sajnos nem az a gondolatolvasó típus, így muszáj lesz kinyitnom a számat, ha akarok valamit.
Az egész rossz érzésem onnan ered, hogy nálunk régen apukám osztotta be a pénzt (a bevásárlásra is kicentizte), és mindig kuncsorognia kellett anyukámnak+nekem is, ha valamit szerettünk volna (nem hülyeséget, felesleges dolgot). Anyukám rengeteget sírt ezek miatt, pedig dolgozott, de jóval kevesebbet keresett (apukám nagyon durván adta elő, "nem te kerested meg, ne is költsd"), akkor megfogadtam, hogy ha egy mód van rá, én nem kérek férfitól soha pénzt. Tudom, a férjem nem egyszerűen csak egy férfi, mégis visszajönnek a rossz emlékek a helyzettől, milyen kiszolgáltatott lehet egy ember még családon belül is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!