Hogy lehet egy gyerekre hatni,hogy szófogadó legyen?
Attól függően miről van szó, hagyni kell tapasztalni.
Pl ha 20 mondtam neki hogy ne menjen oda, mert megcsípi a csalán, akkor majd rájön ha megcsípte, hogy miért mondtam.
Vagy ne dobálja a jatékait mert eltörnek, egy eltörik, rájön.
Nyilván nem engedem leforrázni magát vagy kiszaladni az útra, ezeket meg kell előzni inkább, de ami olyan, azt hagyom hogy magától jöjjön rá.
Ezt évezredek alatt sem sikerült megfejetniük az embereknek. Vannak megoldási tippek, de egyik sem a szent grál. Nincs olyan módszer, ami minden gyereket egyformán szófogadásra bírna.
A gyermek testi fenyítését Magyarországon törvény tiltja. Igen, ide tartozik az "atyai pofon" is. Tilos. A törvény betartása és betartatása egy külön műsor, de ettől még helyesen gondolod. Nem csapunk rá a gyerekre.
Nekem eddig az vált be a legjobban, hogy hiszek magamban. Hiszek benne, hogy helyes amit elvárok a gyerektől vagy épp megtiltok. Egész egyszerűen én vagyok a főnök, és amit mondok, az úgy van. Ezt egy kisgyermeknevelő ismerőstől tanultam. A Heidi néni nagyon kedves, mindig mosolyog, nem kiabál, csak ha az alapzaj megkívánja. De amit a Heidi néni mond, az úgy van és senki meg se kérdőjelezi az ellenkezőjét. Heidi néninek ez mindig sikerül, én néha belebukok.
Ha masfel-ket eves vegyerekrol van szo akkor nem tudsz a hagyomanyos "ezt ne csinald" modszerrel fegyelmezni. Helyett azt mond meg neki mit tud csinalni. Ha pl szetdobalja a ruhakat a szekrenyben, akkor ultesd le a jatekai ele es dobozokbol pakolja ki-be a jatekait. Vagy ha dobalozik valamivel, labdat, babzsakot adj a kezebe hogy azt dobalja.
Vagy pozitivan fegyelmezd. Pl ha rohangal a lakasban akkor ezt kell mondani: "setalva jarunk a lakasban, ha szaladgalni szeretnel akkor kimegyunk az udvarra." Vagy ha bent kiabal: " a lakasban benti hangon beszelunk. Ilyen korban nem halljak meg a "nem" szot, ezert jobb ha azt mondod/mutatod meg amit csinalhat
2-3 éves korig még nincs képessége rá, hogy korlátozza magát. Tehát rászólsz, de ha szükséges, fizikailag is megakadályozod, amit meg akarsz tiltani. Utána bevonod más tevékenységbe, elvonod a figyelmét a tilos dologról, hogy ne kelljen 20x rászólni.
Ebben a korban fokozatosan kialakul a önszabályozás. Itt már, hogy hallgasson rád, azon múlik, hogy jó-e a kapcsolatotok, megfelelően kötődik-e. Akkor lesz egy természetes tekintélyed és fontos lesz neki, amit kérsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!